207 obserwujących
3086 notek
6042k odsłony
  1468   0

IPN - prezes bliżej

Być może w rocznicę uchwalenia nowej ustawy o IPN – Instytut doczeka się prezesa. Stawiam jednak raczej na czerwiec, a nie na maj. Franciszek Gryciuk będzie pełniącym obowiązki grubo ponad rok. Dziś udało się zakończyć II etap: wyłanianie kandydatów do Rady IPN.

Najtrudniejszy był etap I. Uczelnie i placówki PAN wbrew nadziejom PO nie kwapiły się, by słać swoich ludzi do Zgromadzenia Elektorów. Sejm musiał wydłużyć terminy. Dziś Zgromadzenie wskazało 14 kandydatów na 7 miejsc w Radzie, obsadzanych przez Sejm i Senat.

Znane już z IPN nazwiska to Andrzej Chojnowski, Antoni Dudek, Andrzej Friszke, Grzegorz Motyka, Andrzej Paczkowski. Czterech z nich (prócz Motyki) znam nieźle. Nie mam problemu, by publicznie ogłosić (lub raczej powtórzyć), że ich cenię i szanuję. Nie mogę jednak nie zauważyć, że trzej są od dawna powszechnie (słusznie lub nie) kojarzeni w sferze lustracji z obozem III RP, ostatnio zaś i prof. Dudek naraził się mocno wielbicielom RP z kolejnym numerem.

Przyjmuję zakłady, że owa czwórka do Rady wejdzie. Rada ma przedstawić Sejmowi kandydata na prezesa, a potem – na bieżąco oceniać jego pracę. Jej skład, w połączeniu z nową konstrukcją ustawy, która umożliwia odwołanie prezesa IPN niemal w każdej chwili i niemal "za niewinność", oznaczać będzie, że IPN nadal będzie postrzegany jako polityczne narzędzie jednej strony sceny. Tyle, że będzie to strona, która dotąd uważała IPN za wroga.

Platformie to zapewne przeszkadzać nie będzie. PO musi marzyć, by po prostu udało się wybrać prezesa – kimkolwiek miałby być. Bo jeśli nowy, "odpolityczniony" system obsadzania stołków w IPN jedynie się nie sprawdził, to wszak istotnie daleko do kompromitacji, jaką kończy się oparte na podobnych zasadach "odpolitycznienie" mediów publicznych.

PS. Jankes, czekam. Na jakąkolwiek deklarację tutaj, jakąkolwiek reakcję tutaj.

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka