8 obserwujących
109 notek
71k odsłon
  132   0

Savita Halappanavar - śmierć która zmieniła Irlandię


Podobna historia jak w Pszczynie wydarzyła się 9 lat temu w Galway w Irlandii.

Historia Hinduski Savity Halappanavar wstrząsnęła tamtejszą opinią publiczną.

image

Savita urodziła się w 1981 r. w Bagalkot w Indiach.

Była najmłodszym dzieckiem w rodzinie inżyniera Andanappy Yalagi i jego żony Akhmedevi.

Miała dwóch starszych braci i od urodzenia była oczkiem w głowie całej rodziny.

Piękna i zdolna dziewczynka zyskiwała sympatię wszystkich, których spotykała na swojej drodze.

Zdobyła solidne wykształcenie i marzyła o własnej praktyce dentystycznej. Mogła znaleźć bez trudu pracę w Indiach, ale wraz z mężem postanowili wyjechać do Irlandii.

image

Prevvar Halappanavar, inżynier pracujący w firmie produkującej sprzęt medyczny, z którym Savitę połączyło wielkie uczucie, obiecał jej, że wrócą, jeśli nie spodoba jej się na emigracji.

W Irlandii wszystko układało się dobrze.

W lipcu 2012 r. Savita otrzymała licencję i zgodę na praktykowanie zawodu stomatologa w Irlandii. W tym samym czasie małżonkowie dowiedzieli się, że będą mieli dziecko, co było dopełnieniem ich szczęścia.

Niestety nie trwało ono długo.

Gdy Savita była w 17. tygodniu ciąży zorganizowała przyjęcie "baby shower", które również w Indiach ma swoją tradycję. Kobieta urządziła je wcześniej niż robi się to w Indiach, by mogli być na nim jej rodzice, którzy niebawem mieli wracać do domu.

Tuż po przyjęciu, 21 października 2012 r., zgłosiła się do Szpitala Uniwersyteckiego w Galway z silnym bólem w dole pleców. Lekarz poinformował kobietę, że doszło do poronienia niekompletnego. W nocy 22 października kobiecie odeszły wody, ale płód nie wydostał się na zewnątrz.

Jak mówił potem Prevvar Halappanavar, ponieważ serce płodu nadal biło, lekarz odmówił wykonania aborcji.

Usłyszała - "Jest Pani w kraju katolickim".

23 października Savita urodziła martwą dziewczynkę. Następnie zapadła w śpiączkę. Doszło do zakażenia krwi i niewydolności wielonarządowej. 28 października 2012 r. Savita Halappanavar zmarła.


image


Publiczne nagłośnienie historii stało się nowym impulsem do walki o zniesienie zakazu aborcji w Irlandii.

Wiadomość o tragicznej śmierci Hinduski obiegła cały świat.

W Galway i w Dublinie organizowano protesty. Irlandczycy wyrażali oburzenie, że życie płodu okazało się ważniejsze, niż życie kobiety. Irlandzki Kościół katolicki oświadczył, że nigdy nie nauczał, że dziecko ma "pierwszeństwo".

Wtedy walka o zniesienie 8. poprawki do  zakazującej aborcji nabrała nowej mocy.

W 2018 r. po referendum przeprowadzonym wśród Irlandczyków, uchylono 8. poprawkę i aborcja stała się dozwolona i legalna. Za odrzuceniem poprawki zagłosowało 66,4 proc. obywateli Irlandii.

Na muralu Savity Halappanavar w Dublinie pojawiły się karteczki "Vote Yes" ("Głosuj na tak") z wiadomościami skierowanymi do zmarłej Hinduski.

"To dla Ciebie", "Nigdy więcej", "Przepraszamy, że zajęło nam to tak długo".

Miejsce to stało się symbolicznym ołtarzem, przed którym jeszcze długo świętowano nowe prawo.https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko,lekarze-czekali-trzy-dni-na-smierc-plodu--kobieta-zmarla-przez-zakaz-aborcji,artykul,54062505.html


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale