0 obserwujących
4 notki
17k odsłon
3617 odsłon

Ziemkiewicz o chamie, Kłopotowski o Żydach, Bocheński o głupocie - księgarnia Salon24.pl

Okładka książki "Cham niezbuntowany" Rafała Ziemkiewicza.
Okładka książki "Cham niezbuntowany" Rafała Ziemkiewicza.
Wykop Skomentuj23

"Cham niezbuntowany" - kolejna książka w dorobku Rafała A. Ziemkiewicza, "Geniusz Żydów na polski rozum" Krzysztofa Kłopotowskiego i "Dzieje głupoty w Polsce" Aleksandra Bocheńskiego - te trzy pozycje warto mieć w swojej biblioteczce. 

"Cham niezbuntowany"

To traktat publicystyczny Rafała A. Ziemkiewicza. Książka, która ujawnia źródła i tłumaczy nasze narodowe działania, wybory, wewnętrzne konflikty. Tematy niezwykle istotne przedstawione w sposób subiektywny, lecz poparte argumentacją, z którą trudno polemizować. Problemy współczesności mające korzenie w historii, która ciągnie się za nami nieprzepracowana, hamując w nas poczucie wartości i wyjątkowości - czytamy w opisie książki "Cham niezbuntowany".

Pozycja nawiązuje do legendarnego "Polactwa" sprzed 18 lat. Opowiada o tym, że Polacy od lat żyją w poczuciu wstydu ze swojej chłopskości, mimo że tak naprawdę w 90 proc. naszego społeczeństwa po różnych perturbacjach historycznych wywodzi się z chałupy, a nie z dworku. Mimo to nasze społeczeństwo aspiruje do tego, by zachowywać się jak "jaśniepaństwo", dlatego podatne jest na "tresurę" na różnych poziomach. Stąd bierze się nasza uległość wobec krajów Zachodu, choć na tym tle nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów.

Elity (zwłaszcza te o charakterze postkolonialnym) gardzą owym "chamem niezbuntowanym", narzucają nam swoją narrację, próbując "ucywilizować" dzikich "lokalsów" na politpoprawnych obywateli. Ziemkiewicz uważa, że nie jesteśmy krajem zacofanym, jesteśmy po prostu inni, co wynika z naszej historii, i problemy zachodnich społeczeństw nie są naszymi problemami, są po prostu z innej cywilizacji. 

image
Ziemkiewiczowski cham mógł pana zabić, ale z niego nie szydził, bo chciał być taki jak on. 

W drugiej części książki autor opisuje nasze rodzime problemy. Aby je rozwiązać, musimy jako naród się zbuntować, ale tego nie robimy. Jedna nas kształtująca odmienność - to wielonarodowy tygiel, jakim była Rzeczpospolita Obojga Narodów, druga - to to, że u nas nie wybuchały chłopskie rewolucje i bunty przeciwko warstwie wyższej, ponieważ polski chłop zawsze ku niej ciążył. W historii i kulturze polskiej chłop mógł wejść w szeregi szlachty, jeśli wykazał się szlacheckimi przymiotami na polu bitwy (klasyczny przykład - Bartosz Głowacki). Trzecia polska odmienność to specyficzny trójkąt, jaki funkcjonował u nas przez wieki: chłop, szlachcic i żyd pośredniczący pomiędzy nimi.

Ziemkiewicz uważa, że nie należy się przejmować się kompleksami wnioski i wykorzystać obecny moment dziejowy, czyli mieć pomysł na to, co zrobić i co dać tym dwóm wielkim mocarstwom, które obecnie rządzą światem - chodzi o USA i Chiny. 

Książka ledwo się ukazała, już wywołała kontrowersje. Na podstawie zgłoszenia Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” - partnera programu Współpraca w Ochronie Praw - portal Allegro zablokował czasowo sprzedaż "Chama niezbuntowanego" za rzekomo antysemickie wątki, jak czytamy w komunikacie: "niosące znamiona nienawiści do Żydów, a także podające w wątpliwość historyczne fakty dotyczące Zagłady Żydów podczas II wojny światowej".

"Geniusz Żydów na polski rozum" 

Żydzi stanowią dwa promile ludności świata. Zdobyli 23 procent nagród Nobla. Jak to się dzieje? Jak powielić ich sukces? - na te pytania stara się odpowiedzieć Krzysztof Kłopotowski. Autor próbuje rozgryźć ten fenomen żydowskiego kodu kulturowego, choć nie daje odpowiedzi wprost, czym on tak naprawdę jest. Opisuje zachowania uznawane za "typowo żydowskie" i uważa, że Polacy część z nich powinni przejąć. Książka w pewnym sensie jest w opozycji do dzieła Ziemkiewicza. 

Kłopotowski uważa bowiem, że w polskim kodzie kulturowym pojęcie honoru jest przestarzałe, bo pochodzi z czasów społeczeństwa feudalnego i tradycji sarmackiej i kompletnie nie pasuje do współczesności. Wg niego powinniśmy zastąpić je etyką na wysokim poziomie moralnym. Druga nasza wada to działanie pod wpływem gniewu, emocji, rzucanie się z pięściami na silniejszego, co nieuchronnie prowadzi do katastrofy. Dla porównania - Żyd jest pierwszy w myśleniu, ostatni w działaniu.

image
Dzieci żydowskie z nauczycielem w Samarkandzie w 1911 roku. Fot. Wikipedia.

Jak mówi autor, "Żydzi są tak jak wszyscy, tylko bardziej". Są bardziej inteligentni, lepiej wykształceni, mają zmysł do interesów, ale też są najbardziej hojni, potrafią się zjednoczyć we wspólnej sprawie. Kłopotowski tłumaczy, że silny wpływ na to miała historia. Podczas eksterminacji żydów przeżywały jednostki najsilniejsze i najbardziej sprytne, a te z kolei przekazywały dalej swoje dobre geny. 

Żydów cechuje surowy pragmatyzm i odrzucenie rygoryzmu moralnego. Żydzi potrafią odkładać nagrodę - nie czekają na szybki efekt, tylko wiele lat ciężko pracują, by osiągnąć spektakularny finał swoich wysiłków. Żydzi wysoko cenią edukację - żydowscy emigranci za Ocean sprzed 100-200 lat nie wysyłali dzieci do pracy, w odróżnieniu np. od Polaków, tylko inwestowali w ich naukę, stąd ich potomkowie zajmowali wyższe stanowiska, bo byli lepiej wykształceni. 

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura