0 obserwujących
11 notek
26k odsłon
12044 odsłony

Ks. Isakowicz-Zaleski, ks. Pawlukiewicz, Mozgol. Jaka jest prawda o Kościele i księżach?

Zdaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ostatnie miesiące pokazały, że potrzebny jest nowy sposób mówienia o Kościele. Fot. PAP/Adam Warżawa
Zdaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ostatnie miesiące pokazały, że potrzebny jest nowy sposób mówienia o Kościele. Fot. PAP/Adam Warżawa
Wykop Skomentuj69

Trzy książki o Kościele, które warto poznać: „Kościół ma być przezroczysty”, „Księża na Księżyc! Tylko co dalej?” i „Białe karty Kościoła”. 

„Kościół ma być przezroczysty”

„Kościół ma być przezroczysty” to najnowszy wywiad-rzeka Tomasza P. Terlikowskiego z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Zdaniem rozmówców ostatnie miesiące pokazały, że potrzebny jest nowy sposób mówienia o Kościele. Przede wszystkim o jego słabościach, o sprawach, które wymagają wyjaśnienia, o trudnych momentach jego historii. 

W najnowszej książce ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i Tomasz P. Terlikowski starają się spojrzeć na rzeczywistość Kościoła XXI wieku obciążonego skandalami seksualnymi, finansowymi i moralnymi. Rozmówcy udowadniają, że można o tym wszystkim rozmawiać z szacunkiem dla prawdy. I przypominają, że tylko dzięki prawdzie i otwartemu dialogowi Kościół będzie mógł doświadczyć oczyszczenia.

„Księża na Księżyc! Tylko co dalej?” 

Zmarły niedawno ks. Piotr Pawlukiewicz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kaznodziei i rekolekcjonistów ostatnich dekad. „Księża na Księżyc” to szczera książka o katolickich duchownych. Autor mierzy się z negatywnymi i pozytywnymi stereotypami na ich temat. Stawia proste pytania: są milionerami rozbijającymi się sportowymi samochodami czy chodzącymi w dziurawych butach altruistami? Czas wolny spędzają na „branżowych” popijawach czy przeżywając własną samotność w czterech ścianach plebanii?  

Co jest ich największym grzechem? Czy żeby dziś chodzić w sutannie, trzeba być bohaterem?

  

ksiądz, Kościół
Duchowni katoliccy są jedną z najbardziej hejtowanych grup w Polsce. 


Skąd bierze się chęć „dowalenia czarnym”? Czy to dobrze, że tak głośno mówi się o nadużyciach księży? Czy antyklerykalizm jest zły, czy raczej może z niego wyniknąć jakieś dobro? I jak powinien reagować na to wszystko katolik? 

Ksiądz Piotr Pawlukiewicz pisze o trudnych ostatnio relacjach między księżmi a świeckimi. Książka powstała między innymi na podstawie ostatniego wywiadu, jakiego udzielił mediom. 

W Kościele nie istnieją tematy, o których nie warto mówić - takie było podeście ks. Pawlukiewicza do kościelnych realiów. Mówił i pisał prostym, dobitnym, szczerym językiem, który zjednywał mu rzeszę odbiorców, zarówno wśród pewnych swej wiary, jak i często wątpiących katolików i osób poszukujących. 

„Białe karty Kościoła” 

To reedycja książki wydanej po raz pierwszy piętnaście lat temu nakładem wydawnictwa Te Deum.  

Prof. Jacek Bartyzel tak pisze o niej: „Książka Ryszarda Mozgola łączy w sobie walory solidnego wykładu historii, podpartego bogatą erudycją i imponującą bazą źródłową, z literacką lekkością eseju i swadą publicysty. W tym ostatnim aspekcie autor korzysta szeroko z przysługujących mu praw do polemik, sformułowań ostrych, częstych odniesień do współczesności”. 

Autor „Białych kart Kościoła” przedstawił wybór esejów historycznych poświęconych różnym momentom w dziejach chrześcijańskiej wspólnoty, czyli Christianitas - cywilizacji chrześcijańskiej.

Ryszard Mozgol opisuje nie tylko epokę średniowiecza. Pokazuje również XIX-wieczne realia, by uświadomić czytelnikowi wpływ nowoczesnych ideologii na rozpad Christianitas. Skupia się na wydarzeniach przełomowych, często silnie zmitologizowanych – na niekorzyść historycznej prawdy. Wszak historię piszą zwycięzcy, a Christianitas w swej historycznej formie już przecież nie istnieje.

Autor opisuje przeróżne wydarzenia z dziejów Kościoła i chrześcijańskiej Europy. Przypomina, że aż do najazdu tatarskiego w XIII wieku Ruś Kijowska dążyła mocno w stronę Zachodu; że w czasach wypraw krzyżowych istniała swoista „unia europejska”; że głoszący „Kościół ubogich” Jan Hus sam nie chciał wyrzec się swoich dochodów, że Marcin Luter wcale nie był takim nieskazitelnym „mężem Bożym”, jakim przedstawia go protestancka hagiografia. 


Książki można kupić w Księgarni Salon24.pl.


KW


Wykop Skomentuj69
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura