0 obserwujących
10 notek
23k odsłony
1254 odsłony

Całun Turyński - relikwia czy falsyfikat? Nowość: "Prawdziwe oblicze Boga"

"Prawdziwe oblicze Boga". Tajemnica Całunu Turyńskiego.
"Prawdziwe oblicze Boga". Tajemnica Całunu Turyńskiego.
Wykop Skomentuj38

Mimo upływu lat, naukowcy wciąż są podzieleni w odpowiedzi na pytanie, czy Całun Turyński jest dokładnie tym samym płótnem, w które zawinięty był Jezus Chrystus po męczeńskiej śmierci. Najnowsza książka "Prawdziwe oblicze Boga" autorstwa chemika prof. Jana Jaworskiego podsumuje wyniki badań nad fenomenem chrześcijańskiej relikwii. 

Spory o Całun Turyński trwają od XIV wieku. Krytycy autentyczności płótna wątpią w jego autentyczność, wskazując na potrzebę sprzedaży relikwii w epoce średniowiecza. Część naukowców dopatrywała się nawet utrwalonego wizerunku Leonarda da Vinci na tkaninie. Całun Turyński - jeden z najczęściej badanych przedmiotów w historii ludzkości ma długość 4,36 m i szerokość ok. 113 cm. Widoczne są na nim zarysy ciała dobrze zbudowanego mężczyzny z brodą i długimi włosami. Na jednej części płótna odbiła się przednia sylwetka, a na drugiej - tył zmarłego. 

Według tradycji chrześcijańskiej, miejsca ran utrwalone na płótnie i ewangeliczny obraz pochówku Jezusa Chrystusa odpowiadają wydarzeniom sprzed ponad 2 tys. lat. Grupa badawcza STUPR pod koniec lat 70-tych przeprowadziła szereg eksperymentów na tajemniczej relikwii. Poddaną ją nawet naświetleniom rentgenowskim i pobrano próbki pyłków, by określić, czy to falsyfikat oraz umiejscowić Całun Turyński na osi czasu.

Naukowcy nie odkryli żadnych fragmentów farb i pigmentów, co obaliło teorię o prostej manipulacji obrazem. Ustalono też, że materiał podlegał procesom fizycznym i chemicznym, być może w wyniku prac laboratoryjnych. W żaden sposób jednak słynna grupa nie dowiodła, jak powstał obraz sylwetki mężczyzny na płótnie. 

Jan S. Jaworski "Prawdziwe oblicze Boga"

Zagadnieniem zajął się emerytowany chemik i profesor Jan Stefan Jaworski w książce "Prawdziwe oblicze Boga. Tajemnice Całunu Turyńskiego w świetle najnowszych badań naukowych". Publikacja, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Fronda, jest podsumowaniem wszystkich odkryć, analiz i wniosków specjalistów po 2010 roku.

Jaworski przedstawił wyniki badań mikroskopowej próbek, ich budowę krystalograficzną i molekularną oraz skład atomowy. Doszedł też do wniosku, że nowo odkryte ślady na Całunie Turyńskim odpowiadają ewangelicznym przekazem o śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu Jezusa. 

Jaworski przytacza prace profesora Giulia Fantiego z Uniwersytetu w Padwie, czołowego przedstawiciela nauki o tej relikwii - syndologii. W różnych wariantach datacji, główne ustalenie naukowca wskazało na pochodzenie Całunu Turyńskiego z 33 roku p.n.e, ale z możliwością odchylenia 250 lat w obie strony. Fanti w 2017 roku stwierdził, że Całun Turyński może pochodzić z epoki życia Jezusa Chrystusa.

- Nieprawdopodobne wydaje się, by w okresie średniowiecza można dokonać fałszerstwa, które w najdrobniejszych szczegółach, na poziomie oglądu nieuzbrojonym okiem, na poziomie mikroskopowym, nanoskopowym (o rozmiarach milionowych części milimetra), a wreszcie na poziomie molekularnym, uwzględniającym chemiczną naturę cząsteczek, nie może być wykryte współczesnymi metodami analitycznymi - pisze Jaworski w "Prawdziwym obliczu Boga". 

Jan Stefan Jaworski

Jan Stefan Jaworski na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego prowadził badania w zakresie elektrochemii związków organicznych. Jest autorem oraz współautorem 60 artykułów naukowych, wielu prac napisanych w 8 różnych językach. 

W latach 1980-1982 i 1994-1995 pracował na Uniwersytecie w Guelph w Kanadzie. Tytuł profesora uzyskał 1998 roku. Pełnił funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego (1998-2000). Od 30 lat z mozołem analizuje badania naukowe Całunu Turyńskiego, przedstawia je w artykułach i podczas wykładów. Jaworski wielokrotnie uczestniczył w konferencjach naukowych, poświęconych zagadnieniu tajemniczej relikwii chrześcijańskiej. 
Książka jest dostępna w Księgarni Salon24.pl: Jan S. Jaworski "Prawdzie oblicze Boga. Tajemnice Całunu Turyńskiego w świetle najnowszych badań naukowych"


GW


Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura