0 obserwujących
11 notek
26k odsłon
2154 odsłony

W. Roszkowski „Bunt barbarzyńców”. Czy nasza cywilizacja upada?

Czy Zachód podzieli los starożytnego Rzymu?
Czy Zachód podzieli los starożytnego Rzymu?
Wykop Skomentuj33

Nowa książka prof. Roszkowskiego to kontynuacja bestselleru „Roztrzaskane lustro”. Tym razem w formie 105 pytań i odpowiedzi.

Czy cywilizacja zachodnia, do której należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku. „Bunt barbarzyńców” jest swoistą kontynuacją tamtej książki, choć został zupełnie inaczej skonstruowany.

Dalszy ciąg rozmyślań nad schyłkiem naszej cywilizacji ujęty został tym razem w formie 105 pytań i odpowiedzi. Odpowiedzi zwięzłych, logicznych, nieraz nawet ironicznych.

Ludzie coraz częściej czują, że dzieje się coś niedobrego, i stawiają sobie natarczywe pytanie: dokąd zmierzamy? Zauważają symptomy rozpadu, ale nie zawsze dostrzegają przyczyny zła. Są też jednak i tacy, a jest ich niestety większość, którzy niczym lemingi staczają się w wytyczaną przez mainstream przepaść bezmyślności. Czyż jednak chaos, bezprawie i pogarda wobec Dekalogu mogą służyć jako napęd rozwoju? Mamy do czynienia, jak niegdyś cywilizacja starożytnego Rzymu, z buntem barbarzyńców, ale też z narodzinami neopogaństwa, obalaniem autorytetów i wartości, które utrzymują wspólnotę w ładzie – czytamy w opisie wydawcy.

„Współczesny człowiek Zachodu – pisze w ‘Buncie barbarzyńców’ prof. Wojciech Roszkowski – zbyt często unika rozważania pytań, na które nie ma łatwych odpowiedzi, lub szuka odpowiedzi zbyt łatwych, żeby były prawdziwe. Pytania i odpowiedzi, które znalazły się w tej książce, powinny zainteresować ludzi choćby powierzchownie zatroskanych o przyszłość, swoją i swojej wspólnoty. Ktoś, kto spędza większość wolnego czasu wpatrzony w ekranik swojego telefonu, czytając jedynie uwagi swoich znajomych o swoich znajomych, albo w inny sposób ‘zabija czas’, czyli zabija siebie, może najwyżej zapytać: ‘ale o co chodzi?’. Przeczyta – to się dowie”.


Wojciech Roszkowski,
Wojciech Roszkowski, "Bunt Barbarzyńców", wyd. Biały Kruk 2020.


Fragment wstępu pt. „Zbyt łatwe pytania i odpowiedzi nie mogą być prawdziwe”:

Próba ogarnięcia wszystkich zjawisk, które nas otaczają, oraz zrozumienia, do czego zmierza świat, w którym żyjemy, uchwycenia tego, co poszło źle, może się wydawać wyczynem ponad siły, nawet przejawem megalomanii autora. Dostrzegłem to podczas spotkań na temat Roztrzaskanego lustra. Widziałem w reakcjach ich uczestników uznanie, ale także niedowierzanie i wątpliwości, a czasem poczucie beznadziejności. Czy rzeczywiście sprawy mają się tak źle? I cóż można poradzić na te wszystkie zagrożenia? Kto z nas ma tyle siły, by odwrócić bieg wypadków? Czy ponure proroctwa nie przybliżają katastrofy? Czy nie potrzeba nam odrobiny nadziei?

Zacząłem więc na nowo analizować to wszystko i sam siebie pytać, czy rozwój cywilizacji zachodniej zmierza nieuchronnie w złym kierunku, czy ktoś może powstrzymać anonimowe procesy masowe oraz w jakim stopniu każdy z nas odpowiada za zło tego świata. Wielu czytelników pytało, czy można zaproponować jakieś środki obrony cywilizacji, jaką znamy. A te pytania prowadzą nieuchronnie do kwestii najbardziej fundamentalnych: w co wierzymy, jak rozumiemy swój los, sens wszelkiego istnienia. Dlatego w tej książce szukałem także źródeł pociechy. Każdy je może odnaleźć, jeżeli nie pogrąży się w beznadziejności. Jeśli nawet nie uratują one świata zachodniego, to może mogą uratować kogoś z nas.

Książka "Bunt Barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji" jest do kupienia w Księgarni Salon24 (link przenosi na stronę książki w księgarni).


W. Roszkowski "Roztrzaskane lustro"


Wojciech Roszkowski,
Wojciech Roszkowski, "Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej", wyd. Biały Kruk 2020.


Za „Roztrzaskane lustro” Wojciech Roszkowski został nagrodzony Nagrodą im. Józefa Mackiewicza.

Jak pisze autor: ludzie Zachodu nie wierzą już politykom ani naukowcom, ale wierzą celebrytom. Nie wierzą lekarzom, ale ufają uzdrowicielom i zielarzom oferującym leczenie „holistyczne” i „naturalne”. Wszelkie alternatywne metody zasługują na zaufanie, ponieważ są alternatywne. Lepiej więc zaufać celebrytom, którzy jak Madonna, Britney Spears czy Demi Moore noszą kabalistyczne czerwone nitki wokół przegubów dla ochrony przez złymi mocami. Zabobon osiągnął niewiarygodne rozmiary. Ocenia się, że na początku XXI wieku pracowało we Włoszech około 350 tysięcy wróżbiarzy, a więc wielokrotnie więcej niż księży. W Wielkiej Brytanii specjalistów od „medycyny alternatywnej” jest więcej niż lekarzy rodzinnych. Hillary i Bill Clintonowie korzystali z usług „psychologów alternatywnych”. Współcześni neopoganie są gotowi uwierzyć we wszystko, ale nie w to, że stworzył ich dobry Bóg -  pisze historyk.

Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz… postępu.

Konsekwencją takiej postawy jest zrównanie zbrodni i osiągnięć, wierności i zdrady, bohaterstwa i tchórzostwa, mądrości i głupoty, kłamstwa i prawdy. Obrazowo rzecz ujmując, zwolennicy teorii o istnieniu wielu prawd chcą się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze.
Autor „Roztrzaskanego Lustra” analizuje setki przejawów dekadencji; czyni to w sposób barwny i wielostronny. Jego opisy i refleksje są logiczne oraz przekonujące. Język książki jest jej niepodważalną zaletą: lapidarny, skrzący dowcipem, mimo poruszania skomplikowanych spraw – prosty, precyzyjny i zrozumiały.


Wieczór autorski profesora Wojciecha Roszkowskiego:
Wojciech Roszkowski "Roztrzskane lustro" - książka jest dostępna w Księgarni Salon24 (link przenosi na stronę księgarni). Zapraszamy


MK


Wykop Skomentuj33
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura