0 obserwujących
15 notek
31k odsłon
  1909   0

Sowieci byli mistrzami propagandy

„Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna” to książka Marka Świerczka
„Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna” to książka Marka Świerczka

Opowiada o tym Marek Świerczek w książce „Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna”. To nowość w księgarni Salon24.

Od swoich początków sowiecka Rosja opierała się na instytucjonalnych kłamstwach, którymi karmiła Zachód - mówi Marek Świerczek. Jego książka ukazuje metody, jakimi ZSRS urabiał zachodnią opinię publiczną już w swoich początkach. Sowieci, czerpiąc z zasobów, jakie pozostały po carskiej Rosji, okazali się mistrzami budowania sieci opinii na całym świecie.

Podstawowym celem sowieckiej propagandy po 1918 roku było zapewnienie nowopowstałemu bolszewickiemu państwu chwili oddechu dla ustabilizowania sytuacji wewnętrznej. Służyła temu globalna akcja dezinformacyjna, która miała na celu wprowadzenie w błąd rządów i koncernów medialnych co do realiów życia w Sowietach.Bolszewicy skutecznie posługiwali się decepcją. Decepcję od dezinformacji różni skala informacyjnego wpływu. W pierwszy przypadku odbiorca jest starannie wyselekcjonowany, a nie masowy.

Dzięki wysoko sytuowanym agentom wpływu, „pożytecznym idiotom”, ludziom kultury i nauki, luminarzom dziennikarstwa i publicystyki, wschodzącym ludziom władzy Sowieci powoli starali się opanowywać systemy informacyjne innych państw. A te z czasem zaczęły przyjmować punkt widzenia inicjatorów wielkiego oszustwa.

Marek Świerczek udowadnia, że słynna operacja Trust była tylko jedną z wielu akcji skutecznie mamiących państwa demokratyczne. W latach 1928–1933 sowieckie służby odpaliły m.in. Spisek Lockharta, „Sindikat” 1, 2 i 4, operacje „Krot”, „D-7”, „Zamorskoje”, gigantyczny montaż „Tarantella” i „Maki-Miraż”.


Lenin, Salon24
Lenin doceniał rolę mediów w propagandzie. Sowieci starali się stopniowo opanowywać systemy informacyjne innych państw. Fot. Dobová pohlednice (válečná)/CC BY-SA 4.0


Twórcy bolszewickich operacji specjalnych czerpali pełnymi garściami z dorobku carskich służb. Ale ani III Oddział, ani cesarska Ochrana nigdy nie osiągnęły nawet w najmniejszym stopniu rozmachu i skuteczności służb sowieckich. O tej skuteczności i rozmachu, o nieprzerwanej ciągłości, której doświadczamy również w dzisiejszych czasach traktuje ta książka.

Marek Świerczek (ur. 1970) to polski historyk, publicysta i pisarz. Jest autorem powieści „Skowyt” w której połączył literaturę faktu z konwencją XVIII-wiecznej powieści szkatułkowej, horroru i literatury detektywistycznej; w „Skowycie” opisał w stylistyce kina noir morderstwa polityczne księży już po 1989 roku.


Książka jest do kupienia w księgarni Salon24: Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna


KW


Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura