0 obserwujących
15 notek
31k odsłon
  626   0

„Święta Rita. Życie usłane różami”. Jan Paweł II chwalił jej kobiecy geniusz

„Święta Rita. Życie usłane różami” to książka ks. Zbigniewa Sobolewskiego
„Święta Rita. Życie usłane różami” to książka ks. Zbigniewa Sobolewskiego

Książka księdza Zbigniewa Sobolewskiego rzuca nowe światło na postać świętej Rity z Roccaporeny i Cascii.

Biografia wielkiej świętej Kościoła katolickiego – Rity z Roccaporeny i Cascii, uwzględnia najnowsze odkrycia historyczne. Została napisana przez wielkiego znawcę i czciciela Świętej – ks. Zbigniewa Sobolewskiego. Autor skonfrontował się z wielowiekowymi stereotypami na temat Świętej – między innymi z czarną legendą jej męża i dzieci.

Święta Rita była zanurzoną w głębokiej modlitwie żoną owianego złą sławą awanturnika, matką równie toksycznych dzieci. 

Paolo Mancini, jej mąż, okazał się człowiekiem gwałtownym, rozpustnym i skłonnym do awantur. Święta Rita z pokorą i wśród modlitw znosiła upokorzenia i brutalne traktowanie ze strony męża. Urodziła mu dwóch synów: Jakuba Antoniego i Pawła Marię. Choć czyniła co w jej mocy, synowie nie wyrośli na katolików i odziedziczyli charaktery po ojcu.


święta Rita, Zbigniew Sobolewski, Salon24
Kościół pod wezwaniem świętego Augustyna w Barcelonie. Wierni modlą się za wstawiennictwem świętej Rity. Fot. Jordiferrer/CC BY-SA 4.0


Po śmierci męża i synów św. Rita chciała wstąpić do klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascii. Czyniono jej jednak problemy. Jak brzemię ciągnął się za nią spór między dwoma rodami: jej rodziną i rodziną jej męża.

Zażądano od niej niemożliwego, czyli pełnego zażegnania wyniszczającego konfliktu rodowego. Udało się jej to i została przyjęta do klasztoru. 

Legenda głosi, że w czasie snu święta Rita została przeniesiona do klasztoru przez Jana Chrzciciela i świętego Augustyna. Siostry zakonne, gdy zastały ją o poranku w klasztornej świątyni, do którego nie mogła dostać się naturalnym sposobem przez zamkniętą furtę, wreszcie postanowiły ją przyjąć.

Na kilka miesięcy przed śmiercią poprosiła jedną z sióstr z klasztoru w którym mieszkała, aby ta przyniosła jej z ogrodu kwiat róży. Był mroźny i śnieżny – jak na Italię - styczeń Roku Pańskiego 1457. Posłanniczka powróciła z pąsową różą w dłoni. Bo dla Rity nie ma niczego niemożliwego.

Papież Leon XIII, pełen podziwu dla jej postaci, nazwał Ritę „drogocenną perłą Umbrii”, a św. Jan Paweł II widział w niej objawienie geniuszu kobiety.

Choć przyszła na świat w średniowieczu, od wieków otacza ją pobożna pamięć wiernych. W XXI w. „dorobiła się” nawet własnego profilu na Facebooku.

Święta Rita to najpopularniejsza wspomożycielka w beznadziejnych sprawach od stuleci.

Ksiądz Zbigniew Sobolewski jest autorem licznych i cenionych książek religijnych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczególnym nabożeństwem darzy świętą Ritę z Roccaporeny i Cascii.


Książka jest do kupienia w księgarni Salon24: „Święta Rita. Życie usłane różami”


KW


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura