Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność
604
BLOG

Manifestacja KSN NSZZ "Solidarność" 02.03.2011.

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

zapraszam Was na ogólnopolska manifestację Krajowej Sekcji Nauki NSZZ„Solidarność”,
która odbędzie się drugiego marca 2011 r. pod Sejmem w Warszawie. Początek wiecu: 12.00, przewidywany czas trwania – 1 godzina.

Będziemy protestować przeciw szkodliwym zapisom nowelizacji

Prawa o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki”

uchwalonej przez Sejm dnia 4 lutego 2011r.

KSN NSZZ „Solidarność” widzi potrzebę reform. Uważamy jednak, że ze względu na znaczenie nauki i szkolnictwa wyższego w budowaniu innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy konieczne jest przede wszystkim zwiększenie nakładów budżetowych na naukę i szkolnictwo wyższe. Zwraca uwagę brak w ustawie zapisów gwarantujących wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe.

W uchwalonym projekcie ustawy są rozwiązania szkodliwe dla polskiej nauki, szkolnictwa wyższego i środowiska akademickiego. Wiele przyjętych zapisów utrwala istniejące nieprawidłowości i wprowadza destabilizację zatrudnienia (art. 118, 132), umożliwia zwolnienie pracowników mianowanych po jednokrotnej ocenie negatywnej i ułatwia rozwiązanie stosunku pracy. Zapisy ustawy naruszają w istotny sposób swobody akademickie w artykułach 124 i 125. Ustawa odbiera prawa nabyte (art. 120 oraz art. 22 i 37 przepisów przejściowych), w tym dotyczące rotacji adiunktów, a przy tym zawiera niejednoznaczne, a przez konfliktogenne rozwiązania.

Dotychczasowy status mianowanych pracowników naukowych gwarantuje niezależność od wpływów politycznych i daje możliwość swobodnej pracy naukowej. Narzucanie częstych ocen (art. 132) oraz ograniczenie terminu wykonania habilitacji do lat 8 (art. 120) zmusi adiunktów do brania na warsztat łatwych problemów gwarantujących sukces habilitacyjny, a tym samym, wbrew założeniom ustawodawcy, nie przyczyni się do wzrostu poziomu nauki w Polsce.

Niezbędne jest zagwarantowanie środków finansowych w budżecie państwa na powrót do ładu płacowego w publicznym szkolnictwie wyższym. Konieczny jest powrót do określania przeciętnych wynagrodzeń w grupach pracowników (profesorów, adiunktów, asystentów, pracowników nie będących nauczycielami akademickimi), co najmniej na poziomie określonym relacją 3:2:1:1 w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, które to zasady ukształtowane zostały w latach 2001-2005. Dotyczą one wynagrodzeń finansowanych z budżetu RP w tzw. dotacji stacjonarnej dydaktycznej Wzrost wynagrodzeń będzie szansą na ograniczenie zatrudnienia w dodatkowych miejscach pracy.

Ustawa jest również wstępem do prywatyzacji publicznego szkolnictwa wyższego. Świadczy o tym wprowadzenie odpłatności dla studentów za studiowanie na drugim kierunku studiów. Oceniamy bardzo krytycznie wieloletnie, głębokie niedofinansowanie nauki i szkolnictwa wyższego. Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego w budżecie państwa na 2011 rok wskazuje na dalsze lekceważenie przez rząd rangi tych dziedzin. To głębokie niedoinwestowanie nauki i szkolnictwa wyższego jest jedną z przyczyn przyczyną słabej pozycji Polski w budowaniu innowacyjnej gospodarki.

Do zobaczenia w dniu 2. marca 2011 r. pod Sejmem

Przewodniczący KSN NSZZ „Solidarność” Edward Malec

Kraków-Warszawa 17. 02. 2011.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie