generee generee
201
BLOG

Dom dla dwojga - moje optimum

generee generee Rozmaitości Obserwuj notkę 16

Przymierzamy się z Żoną do budowy własnego domku na posiadanej od kilku lat działeczce; dziś opisowo - jak dopieszczę rys. to je z chęcią zaprezentuję;

1. Parametry użytkowników - małżeństwo osób 45+, na dziś własne mieszkanie (3 pokojowe z kuchnią) w centrum średniej wielkości miasta wojewódzkiego; dwójka dzieci u progu dorosłości; dom przeznaczony dla małżeństwa; priorytety: prostota, funkcjonalność, estetyka, oszczędność oraz minimalne obciążenie budową działki.

2. Parametry działki - budowlana, 1100 mkw. (52,5 x 21 m), maks. różnica wys. na jednej z przekątnych 4,2 m; na wsi, 15 km od centrum ww. miasta; uzbrojenie - woda; możliwość doprowadzenia prądu; na dzień dzisiejszy stoi tam wygodna przyczepa kempingowa, a działka pełni funkcje rekreacyjne i ogrodnicze.

3. Efekt przemyśleń:

A. usytuowanie domu: "w poprzek" działki; ze zbliżeniem ściany szczytowej bez okien na 3 m do granicy z sąsiadem w odległości ok. 29 m od drogi dojazdowej; długo nad tym myśleliśmy - priorytetem były przede wszystkim widoki, oczywiście "strony świata" i zastany drzewostan - opieraliśmy się na kilkuletnich doświadczeniach z użytkowania terenu... ale to w ostatnią niedziele nas olśniło i znaleźliśmy idealne miejsce.

B. dom o pow. zabudowy 55,5 mkw. (10 x 5,5 m), z dachem dwuspadowym o nachyleniu połaci 35 st. i pow. 66 mkw. (dach na 3 elewacjach bez okapów, wysunięty z jednej ze szczytowych elewacji na 2 m - zadaszenie części tarasu); częściowo dwukondygnacyjny z pow. użytkową parteru 45,5 mkw.; pow. użytkowej piętra nie podaję, bo póki co nie zamierzam wydzielać tam pomieszczeń, zatem możemy mówić o "antresoli", której pow. podłogi wynosi 31,4 mkw., co pozwala wydzielić dwie sypialnie (małą i sporą) oraz mały sanitariat; 

C. program funkcjonalny

- parter: wiatrołap 3,2 mkw., komunikacja 2,7 mkw., z której: w prawo do otwartego pokoju dziennego z aneksem kuchennym 22,1 mkw. i spiżarką 1,0 mkw., na wprost do łazienki 3,8 mkw. i na lewo do sypialni 9,3 mkw.; ponadto w poz. parteru znajduje się pomieszczenie techniczne dostępne z zewnątrz 3,5 mkw. (pomieszczenie to nie jest przekryte stropem antresoli - wycięto w niej otwór i obudowano dwoma ścianami - tylko bezpośrednio dachem;  powodem była chęć uzyskania większej wysokości pomieszczenia bez nabijania wysokości całego parteru).

- antresola/piętro (+2,75 m), nie przekrywa całości parteru -  znajduje się w niej otwór nad pokojem dziennym 12,6 m oraz obudowany otwór nad ww. pom. technicznym; prowadzić będą tam strome kacze schody (a może wręcz drabina) - z założenia poziom ten ma być poz. gościnnym nam do funkcjonowania ma wystarczyć parter; kwestia wydzielenia pom. to przyszłość; dopuszczam postawienie jednej ściany wydzielającej większa sypialnię, celem zmniejszenia kubatury do grzania;  

D. dom w konstrukcji drewnianej szkieletowej (na tradycyjnych  ławach i ścianach fundamentowych po zewnętrznym obrysie), kryty blachą na rąbek stojący; elewacja deski, na fragmentach tynk., brak okien połaciowych; media doprowadzone prąd i woda;  wyprowadzone: ścieki do szamba, deszczówka do podziemnych zbiorników celem wykorzystania do podlewania; zapewne trochę paneli fotowolt. na dachu; ogrzewanie: podstawa - kominek z rozprowadzeniem, uzupełnienie - elektr. podłogówka.


To chyba wszystko - trochę jestem zdziwiony jak niewiele jest nam potrzebne... ale przecie dziś żyjemy komfortowo we czworo (z córkami) na 62 mkw., więc nie ma potrzeby rozdymać domu.



generee
O mnie generee

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości