generee generee
294
BLOG

Dumny Bosak - woda na młyn Brauna

generee generee Konfederacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Tłit Bosaka ( https://x.com/krzysztofbosak/status/1945162683029782944 ):

Jeszcze o komorach gazowych. Jedną z zalet @RuchNarodowy jest ciągłość instytucjonalna trwająca od drugiej połowy XIX wieku. Nie musimy o różne rzeczy pytać historyków czy spekulować w mediach, bo mamy ustny i pisemny przekaz od starszych Kolegów. Tak też jest w przypadku Auschwitz, gdzie zginęło wielu wybitnych narodowców. Jeśli kogoś nie przekonuje raport rotmistrza Pileckiego to polecam to świadectwo Bolesława Świderskiego, narodowca który przeżył Auschwitz. Jest to poruszający list do prezesa Stronnictwa Narodowego Tadeusza Bieleckiego, napisany już po uwolnieniu z obozu. (wytł. moje)

Bosak twierdzi, że nie musi pytać historyków... Zatem w kwestii liczby ofiar  i sposobu ich uśmiercenia w Auschwitz-Birkenau jakie ma zdanie?

Takie, że do stycznia 1943 r.* zostało zagazowanych 2 mln. Żydów i Polaków?

To w takim razie ilu tych zagazowanych było wg Bosaka (który nie musi pytać historyków, bo mu koledzy powiedzieli lub napisali) do końca funkcjonowania ww. obozu (obozów)?

No ilu, skoro budowa Birkenau ruszyła z końcem 1941 r.**, a konferencja w Wannsee odbyła się w styczniu 1942 r.


Eeeeh - i potem zdziwienie, że Braun zbija sobie kapitał społeczny i polityczny...


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

* https://czasopisma.ipn.gov.pl/index.php/pis/article/view/547/547

Po klęsce wrześniowej 1939 r. Świderski przedostał się na Węgry.  Został internowany w obozie dla oficerów w Egerze, skąd niebawem uciekł. Zamierzał wrócić do okupowanej Polski. Próba przekroczenia granicy zakończyła się niepowodzeniem. Złapany przez Niemców, przebywał kolejno w więzieniach w Sanoku, Krakowie i Wiśniczu. 20 czerwca 1940 r., w drugim transporcie więźniów, został przywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie otrzymał numer 952. Jesienią 1941 r. zachorował na tyfus plamisty. Po wyzdrowieniu pracował jako salowy, a później sanitariusz w obozowym szpitalu. W styczniu 1943 r. przeniesiono go do obozu w Neuengamme k. Hamburga, a w kwietniu następnego roku do Mauthausen w Austrii.


** https://www.auschwitz.org/historia/auschwitz-ii/budowa-obozu/

Zimą z 1941 r. na 1942 r. i w ciągu 1942 r. na terenie Brzezinki zbudowano pierwszą z planowanych czterech części obozu (BI) dzielącą się na dwa sektory BIa i BIb. Wraz z dobudowanymi później kilkoma barakami na odcinku tym znajdowały się w końcowej fazie jego istnienia 62 baraki mieszkalne (30 murowanych i 32 drewniane), 10 baraków mieszczących umywalnie i ustępy, 2 kuchnie, 2 łaźnie i 2 magazyny. W 1942 r. rozpoczęto budowę drugiego odcinka budowlanego (BII), który ukończono pod koniec 1943 r. Odcinek ten dzielił się na 7 sektorów zabudowanych barakami drewnianymi. W sektorze BIIa mieściło się 16 baraków mieszkalnych oraz 3 baraki umywalnie i ustępy oraz kuchnię. W sektorach BII b, c, d, e znajdowało się po 32 baraki mieszkalne, 6 baraków mieszczących umywalnie i ustępy i 2 kuchnie. W sektorze BIIf znajdowało się 17 baraków mieszkalnych i 1 barak - łaźnia. W sektorze BIIg zbudowano 30 braków używanych głównie jako magazyny i 1 murowaną łaźnię (Sauna). W tym samym roku rozpoczęto budowę III. odcinka budowlanego (BIII), którą przerwano w 1944 r. w związku ze zbliżaniem się frontu. Budowy czwartego odcinka budowlanego już nie podjęto. 

generee
O mnie generee

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (22)

Inne tematy w dziale Polityka