"Zależy mi na tym, żeby w Polsce o polskim Zaolziu mówiono nie tylko w kontekście 1938 roku, ale żeby też pamiętano, że od wieków jest to region o bogatej historii. Warto tę historię pokazywać w imię prawdy”, powiedział poseł Maciej Płażyński, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" podczas XXI zjazdu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (5 bm.).
Płażyński zwrócił również uwagę na paradoks, że Zaolzie, które leży tuż u granic Polski, a zatem zdecydowanie bliżej niż Wileńszczyzna – "jest najmniej obecne w Polsce". Wiedza o istnieniu na zachodnim brzegu Olzy autochtonicznej społeczności polskiej jest bardziej niż mizerna, a słowo "Zaolzie" kojarzy się li tylko z rokiem 1938.
Jednakże zarówno "Wspólnocie Polskiej" jak i tutejszym Polakom zależy na "przebijaniu się tematyki zaolziańskiej w Polsce", stwierdził b. marszałek. Według niego jednym z elementów promowania Zaolzia w Macierzy byłoby zintensyfikowanie wymiany młodzieżowej. Ponadto zadeklarował, że "Wspólnota" jest w stanie zdecydowanie bardziej niż dotychczas wspierać Zaolziaków, "licząc oczywiście, że państwo z kolei zaczną odbudowywać polską tożsamość".
"Jak patrzę na statystyki, to ostatnie lata nie są latami rozkwitu, przynajmniej liczebnego" zauważył Płażyński, ale zaraz dodał, że "tak to już jest, że razem z demokracją następują różne procesy społeczne, które czasami powodują przyspieszoną asymilację", a tendencje te są widoczne nie tylko na Zaolziu. Dlatego jego zdaniem ważne jest wzmocnienia polskiej tożsamości Śląska Cieszyńskiego "bo skoro politycznie granica już nie istnieje, to trzeba spowodować, żeby również kulturowo tej granicy nie było". Piłka jest jednak w tej chwili po stronie Zaolziaków - "my możemy pomagać, ale nie zrobimy tego za was, zachęcam do jeszcze większej aktywności", podkreślił prezes "Wspólnoty".

"Wspólnota Polska" w ostatnim czasie zaczęła popularyzować kwestię zaolziańską - w połowie października w jej warszawskiej siedzibie została otwarta wystawa poświęcona odzyskiwaniu niepodległości w 1918 r. na Śląsku Cieszyńskim pt. "Trzy miesiące samostanowienia" (prezentowana w ub.r. w Książnicy Cieszyńskiej), również z jej inicjatywy "Rzeczpospolita" wydała zaolziański numer "bezKresów". Było to owocem poprzedniej, pierwszej wizyty Płażyńskiego na Zaolziu - w czerwcu br. uczestniczył on w obchodach stulecia gimnazjum polskiego w Orłowej.
_____________
Więcej o Zaolziu w KURJERZE PRZEZ JOT@
Inne tematy w dziale Polityka