lestat
Za nic bym nie chciał, aby uważano mnie za człowieka poważnego, bo w obecności poważnych ludzi dzieci bawią się bez wigoru i radości, kobiety przestają być zalotne, maski zdejmują w ich obecności tylko ludzie smutni.A na dodatek - durnie są zawsze poważni
126 obserwujących
2641 notek
2165k odsłon
  996   0

Zemsta po latach ?

Ćwok .Kto wymyślił to określenie ? Nie wiem , autora pewnie nie poznamy . Określenie funkcjonowało na trójmiejskich uczelniach minimum od połowy lat siedemdziesiątych , do schyłku lat osiemdziesiątych . Tym krótkim o pejoratywnym wydźwięku słowem określało się studenta z awansu społecznego , pochodzenia chłopskiego lub robotniczego, najczęściej mieszkańca małego miasteczka lub wsi ,  który zaliczał egzaminy wstępne na słabe trzy z każdego zdawanego przedmiotu , a bezpieczne miejsce na liście przyjętych dawały mu punkty za pochodzenie - swoisty bonus od władzy ludowej w imię sprawiedliwości społecznej zabierając miejsce temu który zdał lepiej ale nie miał punktów .

Po ogłoszeniu listy przyjętych Ćwok stawał się kimś wyjątkowym poprzez sukces życiowy  , wracał w glorii i chwale do siebie , napawał się dumą i podziwem własnych rodziców , których życie upływało na codziennym dojeniu krów i karmieniu świń lub 8-godzinnej pracy przy tokarce czy  przy mieszaniu betonu , wakacje mijały , jak wszyscy na naszym roku otrzymał pismo , że rok akademicki zaczyna się o tydzień wcześniej 24.09.1981  , tzw obozami językowymi ( 8 godzin angielskiego dziennie ) pisaliśmy pierwszego dnia test kontrolny z angielskiego by stworzyć grupy w zależności od zaawansowania i Ćwoki lądowały w grupie najsłabszej dla początkujących. W pierwszych dniach roku akademickiego następowało zetknięcie się wyjątkowego z innymi w 60-80 % wypełniającymi uczelnię  , czyli dziećmi z domów inteligenckich, którzy to inni nie uważali ,że dokonali czegokolwiek wyjątkowego , znaleźli się w murach uczelni jak ich rodzice ćwierć wieku wcześniej , jak ich starsi braci i siostry , jak ich starsi koledzy z liceum czy podwórka , byli tylko na drodze by dorównać swoim rodzicom . Wyjątkowy nagle odkrywał że nie zna nikogo , że jego świat to tacy sami jak on wyjątkowi z akademika .

Gorąca politycznie jesień 1981 roku ,  wszyscy hurtowo zapisywali się do NZS-u , Ćwoki zaopatrzone w przestrogi rodzicieli -"ty się tam do niczego nie mieszaj tylko ucz"  - pozostali na uboczu , z frazesem na ustach - mnie polityka nie interesuje , więc się nie zapisuję.

Grudzień 1981 - strajk na UG - po dwóch dniach Ćwoki grzecznie wyjeżdżają w domowe pielesze , bo przecież  "polityka ich nie interesuje " ,więc można być z dala i tak 13 grudnia zastaje jednych podczas strajku a innych w domowych pieleszach małego miasteczka czy wsi.

Mroczne czasy stanu wojennego , plakaty na uczelniach o mszach w intencji, o spotkaniach w kościołach z aktorami , czasem dziennikarzami lub opozycjonistami ( co to wyszli z interny )  , ulotki rozłożone w miejscach wiadomych na uczelni ,  w rocznice 3 Maja i 11 Listopada demonstracje połączone z biegami gdy ZOMO czuwało , DKF-y , wykłady na uczelni ludzi spoza oficjalnego obiegu  - nic z tych rzeczy , Ćwoki siedziały w akademikach i raczyły się domową kiełbasą z czosnkiem  i bimberkiem przywożonym w litrowych butelkach po mleku.. Z oferty kulturalnej Trójmiasta Ćwok też prawie nie korzystał - " szkoda piniędzy ".

Był jeden jedyny przedmiot w którym wyjątkowi  dominowali , ze słabych lub średnich studentów stawali się prymusami . Nie umiem tego racjonalnie wyjaśnić ale wyjątkowi  zdominowali Studium Wojskowe i nauki w nim przekazywane.

Sposób odnoszenia się do koleżanek z roku był zawsze dość pogardliwy , może spowodowała to sytuacja z maja pod koniec pierwszego roku , gdy jedna ze studentek ( prawdopodobnie mająca " gorsze dni " a co za tym idzie mgłę w żołądku i wyostrzone zmysły  ) , podczas ćwiczeń w małej salce ledwo mieszczącej około 30 osób , nerwowo przerwała prowadzącemu i  zgłosiła niespodziewaną prośbę  do kolegów , by powstrzymali się  z pałaszowaniem tej czosnkiem nabitej kiełbasy na śniadanie i zaapelowała o używanie prysznica co najmniej raz w tygodniu , a prowadzący zajęcia dodał , że to co prawda nie jest tematem zajęć ale także przyłącza się do prośby koleżanki.

Ćwoki wybranki swego serca pozostawili w miejscach zamieszkania , były to kobiety innego lepszego rodzaju niż " Uniwersytutki " jak uroczo mówili o koleżankach. W okolicach 4-5 roku szlachetne wybranki serca zawiadamiały swoich wyjątkowych , że są w ciąży i wszelkie pomysły na pozostanie w wirze grzesznego miasta już nie dla nich i trzeba będzie wracać.

Kręgi towarzyskie czy kręgi wspólnego zakuwania nigdy się przecięły , my zakuwaliśmy po 4-7 osób w domach , poznając przy okazji  rodziców kolegów i koleżanek, rodziców czy  przyjaciół ,kręgów towarzyskich wyjątkowych nie poznaliśmy nigdy - były poza miastem .  

Zabawne były sytuacje z wyborów samorządowych w (chyba) 1983 i do Sejmu w 1985 .Ćwoki udały się do swoich miasteczek i wsi by głosować , bo jak tłumaczyli , gdyby nie głosowali , mogliby być usunięci z uczelni. Na argument , że nikogo listy ani frekwencja nie interesują , komuchy już przed wyborami mają ustaloną i frekwencję i tych którzy zostaną wybrani , więc po co ich popierać , nikt nikogo nie będzie usuwać , poza tym macie dwa meldunki - jeden u siebie i czasowy w akademiku więc nikt nie ma szansy sprawdzić   wysuwali kontrargument - wam to łatwiej to duże miasto a u nas ktoś mógłby donieść .Ta groźba donosu  nieco burzyła obraz polskiej wsi czy prowincji ostoi tradycji czy patriotyzmu , ale pewnie mieli rację. 

Lubię to! Skomentuj130 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale