lestat
Za nic bym nie chciał, aby uważano mnie za człowieka poważnego, bo w obecności poważnych ludzi dzieci bawią się bez wigoru i radości, kobiety przestają być zalotne, maski zdejmują w ich obecności tylko ludzie smutni.A na dodatek - durnie są zawsze poważni
127 obserwujących
2642 notki
2179k odsłon
  1822   0

Kamień wersalski nad Bałtykiem

Kamień nad Piaśnica
Kamień nad Piaśnica

Popatrzcie na zdjecie numer 1. Polskie dzieci przy kamieniu nad rzeką Piaśnicą . To lata dwudzieste zeszłego wieku . Granica zachodnia Polski nad Bałtykiem . Granica , której nie miało być . Wywalczona w Wersalu niemalże pięściami Abrahama - ponoć walił piąchą w stół .Widzicie tę dziecięca dumę ? Ten palec wskazujacy na literę P ? Tak to granica Polski i Niemiec po I w.ś. 

Wiem są persony , które nawet dziś nie zrozumieją polskiej dumy tamtych lat . 

W 1942 zrobiono drugie zdjęcie . Niemcy obalili ten kamień , potem zniknął . Dla nich tych Niemców z III Rzeszy , ten kamień to powód do wstydu . Oni granicy tu nie chcieli - tu miały byc Niemcy aż po kres Prus Wschodnich. Te Polaki wywalczyły sobie miejsce nad Bałtykiem , precz z tą pamięcią . 

Kamień odrestaurowano niedawno. Żaden idiota nie krzyczał , że to gloryfikacja Niemiec . Zdjęcie nr.3 


A teraz wyobraźmy sobie , że za kilka dni zostanie postawiona replika kamienia "wersalskiego" dawnej wschodniej granicy Polski po I w.ś.

U mnie w Sopocie , bo tam strumień Swelina wyznaczał granicę polsko-gdańską .

Codziennie latami czytałbym o gloryfikacji WMG , ciągotach niemieckich , o odrażających mieszkańcach Sopotu itp.

I patrzę na to zdjęcie , gdzie w latach dwudziestych XX wieku , tak pięknie i dumnie pozowały polskie dzieci przy tym kamieniu  zachodniej granicy Polski nad Bałtykiem .

Żałuję , że tak pięknego zdjęcia nie ma przy kamieniu wyznaczajacym wschodnią granicę Polski nad Bałtykiem przed II w.ś.

Dla mnie każdy kamień graniczny czy to z Niemcami czy z WMG - to był kamień wyznaczający granicę , której nie miało być.

Czasami granice i terytorium zdobywa się jak w Powstaniu Wielkopolskim a czasami przy stole negocjacyjnym . Kamienie wersalskie wyznaczały w II RP to zwycięstwo.

Morał ? Żadnego . Kamień w Sopocie wyznaczajacy dumnie Polakom z II RP ich wschodnią granicę nad Bałtykiem nie zostanie postawiony . Wiadomo dlaczego i wiadomo kto by wył , że to zdrada i gloryfikacja WMG.Oni już wyją . 


p.s. Trzeci kamień "wersalski wyznaczający granicę pomiedzy Niemcami a WMG stoi oryginalny do dziś . z 10 lat temu byłem widziałem zrobiłem zdjęcia .

Kamień wesalski ale nie bałtycki wyznaczajacy granicę Polski i Niemiec stoi sobie honorowo w Muzuem Narodowym w Szczecinie . 

Losów kamieni wesalskich duńsko-niemieckich nie znam.  


Zobacz galerię zdjęć:

Niemcy nienawidzili tych kamieni to je niszczyli.
Niemcy nienawidzili tych kamieni to je niszczyli. Replika postawiona niedawno
Lubię to! Skomentuj124 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura