Blog
Liberta
Liberta
Liberta jestem kobietą
0 obserwujących 29 notek 174078 odsłon
Liberta, 5 maja 2012 r.

Tajemnica sarkofagu na Wawelu

 

 Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się na Wawelu 18 kwietnia 2010r., jednak kilka dni po pogrzebie sarkofag został w wielkiej tajemnicy otwarty. Wykonawca sarkofagu, Jan Siuta twierdzi nawet, że został zobowiązany do podpisania dokumentu, w którym był paragraf nakazujący mu milczenie. W rozmowie z dziennikarzami Jan Siuta nie chciał podawać szczegółów, twierdząc, że obowiązuje go tajemnica państwowa. Jaka to tajemnica państwowa kryje się więc za otwarciem sarkofagu? W jakim celu sarkofag kilka dni po oficjalnym pogrzebie pary prezydenckiej na Wawelu został otwarty? Tutaj informacje na ten temat są sprzeczne. Raz p. Siuta mówi, że sarkofag został otwarty w celu dołożenia tuby ze szczątkami Prezydenta, a innym razem nic o dokładaniu czegokolwiek nie mówi. Dlaczego trumnę z ciałem Prezydenta otwierano więc kilka razy? Wiemy, że raz była otwierana jeszcze podczas wystawienia w Pałacu Prezydenckim, potem kiedy Jarosław Kaczyński" oddał ciało brata do rekonstrukcji", a następnie kilka dni po oficjalnym pogrzebie, już na Wawelu. Czy to nie wydaje się dziwne i podejrzane? Dlaczego więc inne rodziny nie mogły sprawdzić zawartości trumien?

O co w tym wszystkim więc chodzi?

 

Tajemnica państwowa – termin prawniczy, który w prawie polskim został zdefiniowany w ustawie z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych. Oznacza informację określoną w wykazie rodzajów informacji załączonych do ustawy, której nieuprawnione ujawnienie może spowodować istotne zagrożenie dla podstawowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczących porządku publicznego, obronności, bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych lub gospodarczych państwa (art. 2 pkt 1).

Wcześniejsza definicja (przed nowelizacją z 15 kwietnia 2005 r.) miała szerszy zakres ponieważ obejmowała informację niejawną określoną w wykazie rodzajów informacji niejawnych zawartym w ustawie, której nieuprawnione ujawnienie mogło spowodować istotne zagrożenie dla podstawowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla niepodległości lub nienaruszalności terytorium, interesów obronności, bezpieczeństwa państwa i obywateli, albo narazić te interesy na co najmniej znaczną szkodę.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajemnica_pa%C5%84stwowa

 

Jaką więc tajemnicą państwową było otwarcie sarkofagu na Wawelu?

Jakie zagrożenie dla interesów Rzeczypospolitej Polskiej stanowiło otwarcie sarkofagu na Wawelu?

Dlaczego pozwalamy na to by wciskano nam przysłowiowy "kit"? 

 

"Po co otwierano sarkofag Kaczyńskich?"

Jan Siuta - artysta, który wykonał sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu, potwierdza - wieko zostało ponownie otwarte po właściwym pogrzebie prezydenckiej pary.

Drugi pochówek odbył się kilka dni po właściwym pogrzebie. Siuta złożył oświadczenie w odpowiedzi na doniesienia prasowe o ponownym pochówku w Krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

Zastrzegł, że opisywane wydarzenia trudno nazwać drugim pogrzebem. O szczegółach nie mówi, bo wiąże go tajemnica państwowa. To były czynności czysto techniczne, a nie uroczystości o charakterze religijnym - wspomina Jan Siuta. Chodziło jedynie o otwarcie trumny i jej zamknięcie oraz pozostawienie zwłok w stanie w jakim je zastał.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/po;co;otwierano;sarkofag;kaczynskich,61,0,791869.html


Jan Siuta, wykonawca sarkofagu na Wawelu, w których spoczął Lech Kaczyński wraz z małżonką, ujawnił, że był on otwierany po oficjalnym pogrzebie.

Siuta nie chce podać szczegółów twierdząc, że obowiązuje go tajemnica państwowa. Pomimo to mówił dziennikarzom o odpieczętowaniu sarkofagu i zdjęciu bocznej płyty. 


Według RMF FM do środka włożono zalakowaną tubę ze szczątkami śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Z ustaleń „Super Expressu" wynika, że o dodatkowym pochówku wiedział Jarosław Kaczyński, który został o nim poinformowany, jednak zdecydował się nie brać w nim udziału.


http://www.eostroleka.pl/drugi-pogrzeb-na-wawelu-otwierano-sarkofag-pary-prezydenckiej,art23354.html

W rozmowie z dziennikarzami,Siuta nie chciał podać szczegółów twierdząc, że obowiązuje go tajemnica państwowa. Pomimo to mówił o odpieczętowaniu sarkofagu i zdjęciu bocznej płyty. Nie chciał powiedzieć, czy cokolwiek dołożono do sarkofagu po jego otwarciu.(...)


Jan Siuta powiedział, że do zachowania tajemnicy zobowiązali go funkcjonariusze służb specjalnych.
"Podpisałem stosowny dokument, był tam paragraf nakazujęcy mi milczenie."


http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/325247,Po-pogrzebie-otwierano-sarkofag-pary-prezydenckiej-na-Wawelu


Czy na Wawelu znajdują się ciała Marii i Lecha Kaczyńskich?

 

 

Opublikowano: 05.05.2012 21:48.
Autor: Liberta
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

jestem niepokorna

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • To nieprawda! Jaruzelski jest w szpitalu na ul. Szaserów, na oddziale reumatologii, pod salą...
  • Dzisiejszy komunikat, równie dobrze może oznaczać, że to nie są ciała żadnej z ofiar tzw....
  • @wszyscy Trzy zamachy przed Smoleńskiem (foto. Alan Lebeda; airliners.net) W ciągu...

Tematy w dziale