1 obserwujący
5 notek
2644 odsłony
244 odsłony

Indywidualizm vol.2: Lysander Spooner

Wykop Skomentuj

 Lysander Spooner (urodzony 19. stycznia 1808, zmarły 14. maja 1887) był amerykańskim indywidualistą anarchistycznym, filozofem politycznym, deistą, unitariańskim abolicjonistą, zwolennikiem ruchu robotniczego, teoretykiem prawa, a także przedsiębiorcą. Jest również znany ze stworzenia konkurencji dla U.S. Post Office (państwowa poczta amerykańska) w postaci swojej American Letter Mail Company, która została zmuszona przez rząd Stanów Zjednoczonych do zaprzestania działalności.

Spooner urodził się na farmie w Athol w Massachuesetts, 19. stycznia 1808, a umarł „godzinę po południu w sobotę 14 maja 1887, w swym małym pokoju na 109 Myrtle Street, Boston, otoczony przez kufry i pękające skrzynie z książkami, manuskryptami i pamfletami, w których miał zebraną całą swoją wojnę słowną, jaką prowadził przez ponad pół wieku”.

Spooner bronił tego, co nazywał prawami naturalnymi – lub też „nauką sprawiedliwości” – gdzie wszelkie akty inicjowania przymusu przeciwko jednostce i jej własności były uważane za „nielegalne”, ale już nie tzw. „czyny przestępcze”, które naruszały jedynie sztuczne (wymyślone przez człowieka) przepisy, a nie prawa natury.

Kariera prawnika

Działalność Spoonera zaczęła się od kariery jako prawnik, który sam w sobie naruszał prawo Massachusetts. Spooner studiował prawo na podstawie wybitnych prawników i polityków, takich jak John Davis czy Charles Allen, ale nigdy nie uczęszczał do college. Według prawa stanu, absolwenci college musieli studiował z prawnikiem przez trzy lata, podczas gdy nie-absolwenci byli zobowiązani do nauki przez pięć lat. Za namową swoich opiekunów prawnych, Spooner rozpoczął praktykę w Worcester po ukończeniu tylko trzech lat, otwarcie sprzeciwiając się sądom. Uważał, że ten trzy-letni przywilej dla absolwentów sponsorowanych przez państwo dyskryminuje biednych, a także zapewnia monopol dochodowy dla tych, którzy spełnili wymogi. Argumentował, że „nikt jeszcze się nie odważył, w bezpośrednich kategoriach, bronić koszmarnej zasady, że bogaci powinni być prawnie chronieni przed konkurencją ze strony biednych”. W 1836 ustawodawcy znieśli ograniczenia. Spooner sprzeciwiał się wszelkim licencjom wymaganym wobec prawników, lekarzy i wszelkich innych zawodów, w których nie można było znaleźć zatrudnienia w wyniku tych wymagań. Uniemożliwienie komuś prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli nie posiadał zawodowej licencji, uważał za naruszenie naturalnego prawa do zawarcie umowy.

Po rozczarowującej karierze prawnej – i jego radykalnych poglądych, wydających się trzymać go z dala od potencjalnych klientów – i nieudanej karierze w spekulacjach z nieruchomościami w Ohio, Spooner powrócił na farmę ojca w 1840 roku.

American Letter Mail Company

Będąc samozatrudnionym adwokatem i przeciwnikiem rządowych regulacji w przedsiębioczości, Spooner założył swój własny biznes nazwany American Letter Mail Company, który konkurował z U.S. Post Office. Opłaty pocztowe były notowane bardzo wysoko w latach 40. XIX wieku i w 1844 roku Spooner stworzył własną pocztę American Letter Mail Company, która posiadała siedziby w różnych miastach, w tym Baltimore, Filadelfia i Nowy Jork. Znaczek można było kupić, a następnie dołączyć do listu, który mógł być oddany do dowolnego biura. Stamtąd listy były rozdzielane i przewożone koleją oraz parowcami i donoszone w workach ręcznych. Listy były przenoszone do posłańców w miastach leżących wzdłuż dróg i następnie dostarczane do adresatów. Stanowiło to wyzwanie do monopolu U.S. Post Office. Spooner uczynił to, gdy kwestionując zasady panujące w społeczności Massachusetts, opublikował broszurę zatytułowaną „Niekonstytucyjne ustawy Kongresu zakazujące prywatnej poczty”. Mimo że Spooner ostatecznie odniósł komercyjny sukces ze swoją kompanią pocztową, przeszkody prawne narzucane przez rząd w końcu wyczerpały jego zasoby finansowe. Zamknął swoją działalność, nigdy nie otrzymując możliwości pełnego procesowania się o swoje konstytucyjne prawa. Trwałym dziedzictwem wyzwania rzuconego poczcie przez Spoonera był 3-centowy znaczek z wizerunkiem Spoonera, przyjęty w odpowiedzi na konkurs, przydzielony jego firmie.

Abolicjonizm

Spooner zdobył sobie wielką sławę jako postać w ruchu abolicjonistów. Jego najbardziej znana praca, książka zatytułowana „Niekonstytucyjne niewolnictwo”, została opublikowana w 1845, zdobywając ogromne uznanie wśród wielu abolicjonistów, ale też krytykę ze strony innych. Książka Spoonera przyczyniła się do dyskusji wśród abolicjonistów nad tym, czy amerykańska Konstytucja wspiera instytucję niewolnictwa. Frakcja „anty-unionistów”, kierowana przez Williama Lloyda Garrisona i Wendella Phillipsa twierdziła, że Konstytucja prawnie uznaje i egzekwuje ucisk niewolników (jako przykład podawali przepisy dotyczące wychwytywania zbiegłych niewolników w artykule IV, sekcji 2). Przywoływali również częste apele konstytucyjnego kompromisu południowych polityków, którzy podkreślali, że ochrona „szczególnej instytucji” była istotną częścią kompromisu na którym została oparta Konstytucja. W ten sposób argumentowali, że utrzymanie wolnych stanów w unii politycznej razem ze stanami niewolniczymi, spowoduje, że obywatele wolnych stanów będą mieli współudział w systemie niewolniczym. I potępiali oni Konstytucję jako „przymierze ze śmiercią i porozumienie z piekłem”. Bardziej ogólnie, Wendell Phillips zakwestionował koncepcję Spoonera, że każde niesprawiedliwe prawa powinno zostać legalnie unieważnione przez sędziów.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura