0 obserwujących
8 notek
12k odsłon
  398   0

Ciemny, głęboki fiolet zdominuje tegoroczną modę

Ciemny fiolet kolorem sezonu
Ciemny fiolet kolorem sezonu

Fioletowe dodatki, ubrania czy przedmioty do wystroju naszych mieszkań zdominują kolekcje i wystawy popularnych marek. Przyzwyczajmy się więc i zainspirujmy tą barwą.

Na początku nowego roku styliści, projektanci, graficy, całe środowisko, związane z designem oraz szeroko pojętą sztuką z niecierpliwością czeka na werdykt Instytutu Pantone, który już od 20 lat ogłasza kolor roku. Na 2018 wybrał ciemny fiolet o fachowej nazwie Ultra Violet. W praktyce oznacza to, że nadchodzący sezon upłynie pod znakiem tej barwy. Pantone bezspornie wywiera ogromny wpływ na wygląd ulic, tego, co nosimy, samochody, którymi jeździmy czy rzeczy, które kupujemy. Wyznacza trendy w modzie, projektowaniu wnętrz, wzornictwie przemysłowym, a także grafice użytkowej.

image
Kolory Pantone wyznaczają trendy w rozmaitych dziedzinach.

Na tropie koloru

Pantone to najbardziej opiniotwórcza instytucja, kreująca obowiązujące trendy w dziedzinie kolorystyki, której propozycje stopniowo podbijają rynek. Nad zagadnieniem barw pracuje tu cały sztab ludzi o rozmaitych kompetencjach. Wybór koloru roku wymaga przemyślenia i przestudiowania wielu aspektów z dość odległych sobie dziedzin. Aby dokonać selekcji, każdego roku specjaliści z Pantone Color Institute badają i poszukują wpływów barw na różne sfery naszego życia. Analizują przemysł rozrywkowy, produkcję filmową, podróże, sztukę, modę, projektowania graficzne, popularne miejsca, zmiany stylu życia oraz warunki społeczno-ekonomiczne. Wybór wiodącej barwy uzależniają też od rynku nowych technologii, innowacyjnych materiałów, a także od psychologicznej percepcji koloru. Główna idea instytutu sprowadza się do odkrycia barwy, wyrażającej duch i atmosferę naszych czasów.

image
Szukanie koloru jest długim procesem.

Kolor z ideologią w tle

Odważny, pełen emocji oraz głębi Fiolet 2018 symbolizuje oryginalność, kreatywność i nieograniczone możliwości.  - Ultra Violet to kolor przyszłości. Żyjemy w czasach przełomu, które wymagają kreatywności, innowacyjności i wyobraźni. Na poziomie metafizyki barw, fiolet ma wyzwolić, tkwiący w nas potencjał i podnieść naszą świadomość na wyższy intelektualny i duchowy poziom. Kolor na nadchodzący rok odnosi się do eksperymentu i dysharmonii, ma pobudzać do przekraczania granic poprzez tworzenie nowatorskich rozwiązań – tłumaczy Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute.

image
Fiolet zainspiruje też projektantów wnętrz. 

Rewolucja kolorystyczna

Jeszcze dwa lata temu Instytut lansował pastelowe, łagodne odcienie różu i błękitu, dające efekt spokoju i harmonii. Zdaniem stylistów ten trend właśnie się zmienia, zastąpią go ciemne intensywne kolory: zieleń, fiolet, granat czy bordo. W zeszły roku rządził kolor greenery – soczysta zieleń. Ale projektanci wykorzystali w dużej mierze z palety Pantone barwy bardziej nasycone - butelkową i szmaragdową zieleń.  Ciemne kolory, w tym fiolet nie należą do prostych. Wymagają dużych powierzchni. W mniejszych pomieszczeniach można je stosować jako detal czy akcent kolorystyczny, a nie total look.

image
Do niedawna Pantone lansował pastelowe kolory.

Fiolet, zdaniem stylistki Magdy Kazimierczuk, daje ogromne możliwości aranżacji wnętrz. W zależności od barw dopełniających, z którymi zestawimy ciemny fiolet i detali, które wyeksponujemy. Możemy uzyskać eleganckie nowoczesne wnętrze albo bardziej ekspresyjne i ekstrawaganckie. Jednak żadne z nich nie będzie ani nudne, ani nijakie, co sam w sobie zapewni fiolet. Daje on też możliwość wydobywania kontrastów i stanowi idealne tło dla kolekcji obrazów.

Ale jak świat wzornictwa zareaguje na kolor roku 2018 i jak wykorzysta tę inspirację, przekonamy się podczas zbliżających się kwietniowych targów designu Isaloni w Mediolanie. 

 © Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości