0 obserwujących
71 notek
35k odsłon
  497   0

Szok kulturowy

Wróciłam z konferencji, na której jednym z prelegentów był młody człowiek - Polak, wychowany, wykształcony i pracujący w Niemczech. Opowiadał on o projekcie IDA współfinansowanym ze środków UE, polegającym m.in na aktywizacji zawodowej młodych Niemców i wysyłaniu ich do Parcy w Polsce. Młodzi Niemcy - do 30 rż, czyli najczęściej przesiadujący na zasiłkach.

Nie chcę teraz zatrzymywać się nad tym projektem i tworzyć roboczego studium wykonalności takiego projektu (wszak Niemiec ma trzy razy wyższy zasiłek niż wynarodzenie, jakie mógłby dostać w Polsce, więc jak go aktywizowac inaczej niż przez np. hipnoze). Chciałam tylko zwrócić uwagę na sformułowanie, jakiego użył - kilkakrotnie zresztą - ten młody PolakoNiemiec. Opowiadał on mianowicie, o tym, jak to ci bezrobotni Niemcy najpier uczą się polskiego, a potem przyjeżdżają do naszego kraju na praktyki i "muszą pokonać najpier szok kulturowy".

Słuchającym (100 % polska publiczność) nie drgnie nawet brew.

Wiec to tak: Niemcy przyjeżdżajacy do Polski przeżywają szok kulturowy, który następnie - jeśli chcą zostać dłuzej niż godzinę - muszą pokonać.

Przejęzyczenie? Freudowska pomyłka? A może u niego w firmie tak mówią?

 

Zastanawiam się czasem, jak głęboko jesteśmy naznaczeni historią.....

W któreś studenckie wakacje wylądowałam na kampingu, w kraju śródziemnomorskim wśród samych emerytowanych Niemców, wygrzewajacych swoje stare kości w południowym słońcu. Lubiliśmy z przyjaciółmi wyobrażać sobie kim byli rodzice tych niemieckich emerytów. Który był w SS, który w Gestapo, który w Wermahcie, itd. NA kampingu żyliśmy w przyjaźni, Niemcy byli sympatyczni, niekonfliktowi, a nie mogliśmy powstrzymać się od podobnych myśli.

Czy podobnie mają współcześni Niemcy? Bo jednak inny wydźwięk ma określenie "różnice kulturowe", a inny "szok kulturowy", przy czym to drugie jest w moim odczuciu dosyć nieprzyjemne.

 

 

Czy ta notka może być uznana za niepoprawną politycznie? Chyba nie.

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale