Marek Mądrzak Marek Mądrzak
350
BLOG

Budująca statystyka Regionu Mazowsze

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Mitomani ze służb specjalnych PRL chętnie podkreślają, że w latach 80-tych mieli w podziemiu wszystko pod kontrolą. Więcej w tych twierdzeniach sarmackiej buty niż nam się zdaje. Dla zbadania efektywności pracy SB woj. Stołecznego w latach solidarnościowego karnawału proponuję nieco statystyki – sprawozdanie sporządzono 5.08.1981 r. i tu fragment odnoszący się do liczby z agentów:

 

/…/      W operacyjną ochronę NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” zaangażowanych jest 181 tajnych współpracowników oraz ok. 300 kontaktów operacyjnych i poufnych pozostających na kontakcie 3-ch Wydziałów KSMO pracujących operacyjnie na rzecz ochrony gospodarki narodowej tj. Wydz. III”A”, Wydział III „A-1” i Wydz. d/w z PG.

            Rozmieszczenie tych źródeł w sensie możliwości dotarcia i rangi uzyskiwanych informacji jest zróżnicowane. Przyjmując generalnie, że kontakty operacyjne i poufne stanowią sieć osobowych źródeł informacji z dotarciem do ogniw podstawowych „Solidarności”, w dalszej części przedstawimy stan rozmieszczenia źródeł w kategorii TW. I tak:

- na wspomnianą wyżej ogólną liczbę 181 TW – 78 jednostek nie jest członkami „Solidarności” ani żadnych innych związków bądź jest zrzeszona w związkach branżowych. Liczne jednostki z tej grupy posiadają dotarcie do działaczy „Solidarności” szczebla zakładowego pozwalające uzyskiwać szczegółowe rozpoznanie, a także w mniejszym stopniu wpływać na postawy tych działaczy. Zasadniczo praca wymienionych jednostek ukierunkowana jest na szczeblu ochranianych obiektów oraz na pracę propagandową, ujawniającą metody i cele elementów antysocjalistycznych i ekstremalnych w konkretnych środowiskach,

- 82 jednostki są szeregowymi członkami „Solidarności”, a ich możliwości operacyjne są zbliżone do grupy wcześniej wymienionej z większą jednak możliwością uzyskiwania szczegółowych informacji jak też wpływania na kształtowanie pozytywnych postaw i zachowań działaczy,

- 13 jednostek wchodzi w skład różnego rodzaju komisji zakładowych działających na szczeblu z-dów pracy, zaś 7 działa w ścisłych zarządach zakładowych /w tym 1 przewodniczący Komisji Zakładowej/.

Informacje uzyskiwane przez tą grupę źródeł mają szczególnie cenną rangę operacyjną z uwagi na stopień szczegółowości oraz wskazania antysocjalistycznych ośrodków i grup decyzyjnych, jakim w naszych warunkach jest ekstremalne skrzydło „Solidarności” w Zarządzie Regionalnym oraz oddziałujący na nie działacze KSS „KOR”. Dotarcie do w/wym. posiada 6 jednostek z omawianej grupy,

- w różnego rodzaju komisjach szczebla regionalnego bądź krajowego działa bezpośrednio bądź posiada dotarcie 11 źródeł.

Z tego:

                        1 TW – Regionalna Komisja Porozumiewawcza Rad Pracowniczych,

                        7 TW – Branżowa Komisja Handlu Zagr. Reg. Mazowsze,

                        1 TW – Sekcja Budownictwa Reg. Mazowsze,

                        1 TW – Sekcja Energetyczna KKP,

                        1 TW – Krajowa Komisja Koordynacyjna Elektroniki

Źródła te – oprócz realizacji zadań informacyjnych – mają także, choć ograniczone, możliwości wpływania na pożądany, zgodny ze statutem, kształt działania tych organów związkowych,

- na etacie Regionu Mazowsze posiadamy 1 TW o bezpośrednim dotarciu do członków Zarządu Regionalnego i pośrednim do ścisłego Prezydium. Źródło nie posiada możliwości oddziaływania; wykorzystywane jest wyłącznie do realizacji zadań informacyjnych.

            Oprócz w/wym. źródeł informacji – w pracy operacyjnej na ochranianym odcinku wykorzystywane są też: 1 TW Wydziału „B” oraz 3 TW Wydz. III-2. Źródła te posiadają dotarcie do Zarządu Regionalnego „Solidarności” oraz do działaczy KSS „KOR”. Ponadto wykorzystywane są doraźnie informacje uzyskane przez inne jednostki KSMO.

 

Jutro o zadaniach agentury i powodach słabej kontroli na Związkiem.

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura