Marek Mądrzak Marek Mądrzak
656
BLOG

Jan Kołtun i blokada informacji z IPN cz. III

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

 

W jawnym zasobie IPN czekały na lekturę co najmniej dwa dokumenty z informacjami od tw ps. „Blondyn”. Zachowały się na przebitce jako drugi egzemplarz dokumentu z teczki pracy. Obydwa sporządził wspomniany ostatnio kpt. Gołębiowski po spotkaniu z „Blondynem” w kawiarni „Tamara”, która mieściła się w pobliżu warszawskiego biurowca przy ul. Grzybowskiej 4. Pierwszy z 26.01.1988 r.:

 

INFORMACJA OPERACYJNA

 

           Dobiega końca kampania sprawozdawczo-wyborcza szczebla wojewódzkiego ZSL. W dniu 26.01.br. odbędzie się zjazd woj. w Lublinie. Z ramienia NK ZSL w zjeździe uczestniczyć będzie m.in. sekretarz Królewski i z-ca kierownika Wydz. Zagranicznego, który nadzoruje to województwo. Pozostałe zjazdy mają odbyć się do końca bieżącego tygodnia.

           Z dużym zaskoczeniem odebrano przebieg zjazdu w Lesznie, gdzie nie został wybrany b. prezes NK ZSL St. Gucwa – na delegata na X Kongres ZSL. W opinii działaczy ludowych, Gucwa sam doprowadził do takiej sytuacji. Jego w[y]stąpienie, które nawiązywało do tradycji mikołajczykowskich i samego Mikołajczyka zostało odebrane jako przejście do pozycji prawicowych, co jest sprzeczne z jego poglądami, prezentowanymi w okresie, kiedy był prezesem NK ZSL. Zmiana orientacji politycznej, mająca na celu zyskanie popularności wśród delegatów, doprowadziła do jego klęski, ponieważ większość pamięta, że nic w tym kierunku nie zrobił, gdy był prezesem NK ZSL.

           Wśród działaczy ludowych, poza problemami związanymi z kampanią przedzjazdową, wiele uwagi poświęca się zapowiedzianym podwyżkom cen. Stwierdza się, że wywalczenie przez OPZZ rekompensaty w wysokości 6.000 zł było bardziej zabiegiem propagandowym [niż presją społeczeństwa – dopisek] i było z góry przygotowane. Wiele obaw budzi zabezpieczenie opłacalności produkcji rolnej w przyszłym roku.

Zapowiadana ponad 40% podwyżka cen skupu na artykuły rolne mogłaby nie w pełni zrekompensować opłacalność produkcji. Tym bardziej, że podwyżka cen urzędowych nakręci spiralę podwyżek cen umownych i wolnorynkowych.

           W związku z tym należy liczyć się z [problematyczną – skreślono] pogarszającą się sytuacją ekonomiczną wsi, która może przybrać ostry charakter w trakcie trwania X Kongresu ZSL.

Uchwalony na ostatnim plenum NK ZSL 92-punktowy przyrost produkcji może zostać odebrany jako mało realny.

 Omówienie

W trakcie spotkania tw. „Blondyn” omówił problemy, jakie są dyskutowane w środowisku ZSL w ostatnim okresie czasu. Zaproponował odbycie następnego spotkania po zakończeniu zjazdów wojewódzkich.

 

Drugi dokument sporządził 7.03.1988 r.:

 

INFORMACJA OPERACYJNA

 

           Obecnie w NK ZSL trwają intensywne przygotowania do X Kongresu ZSL. Wynika to z faktu, że pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego odbyło się 29.02.1988 r. tj. na 3 tygodnie przed Kongresem.

Za organizację Kongresu odpowiedzialny jest sekretarz B. Królewski, który nadzoruje wszystkie sprawy z tym związane. Merytorycznie organizacją zajmuje się kierownik Wydziału Organizacyjnego – K. Fortuna i jego zastępca – T. Wiśniewski. Rozpoczęcie X Kongresu planowane jest na dzień 21.03.br., a zakończenie w dniu 24.03.br. Natomiast w dniach 25-26 bm. planowana jest Międzynarodowa Konferencja Partii i Organizacji Chłopskich.

Na Kongres oraz na Konferencję zaproszonych jest 46 delegacji zagranicznych: z krajów demokracji ludowej, kapitalistycznych oraz organizacji międzynarodowych. Do dnia 4.03.br. przyjazd potwierdziło 20 delegacji. W najbliższych dniach spodziewane jest potwierdzenie przyjazdu pozostałych delegacji.

           Przebieg Kongresu obserwowany będzie przez dziennikarzy prasy krajowej i zagranicznej. Przewiduje się, że na salę obrad wstęp będzie miało ok. 7 dziennikarzy: 3 z prasy ludowej, 2 z PAP i Interpressu oraz 2 z TVP. Pozostali dziennikarze będą mieli możność obserwowania obrad poprzez monitory TV w oddzielnych pomieszczeniach.

W środowisku działaczy ludowych obserwuje się duże zaniepokojenie o przebieg obrad X Kongresu. Obecnie nastroje w środowisku wiejskim oceniane są jako bardzo złe. Jest to związane z brakiem w zaopatrzeniu w środki produkcji rolnej, a także spowodowane niezadowoleniem z ostatnio przeprowadzonych regulacji cen na środki do produkcji rolnej i cen skupu artykułów rolnych.

Przewiduje się, że w trakcie dyskusji na Kongresie mogą występować krytyczne wypowiedzi dot. polityki rolnej.

 

Rad bym się dowiedzieć, czy sędzia Nizieński lub prokuratorzy IPN z Poznania decydowali w sprawie Jana Kołtuna ze znajomością powyższych dokumentów. Sygnatury materiałów archiwalnych stanowiących podstawę uznania oświadczenia za zgodne lub niezgodne z prawdą wymieniane są w Postanowieniu. Informacji na temat postępowania wobec oświadczeń Jana Kołtuna w IPN mi odmówiono.

 

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Kultura