Marek Mądrzak Marek Mądrzak
1042
BLOG

Kontakt służbowy SB - wynagrodzenie

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Teraz o wdzięczności funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa za państwowe pieniądze tj. z funduszu operacyjnego - zatwierdzony Raport ze spotkania z ks „K” z 15.01.1980 r.:

W dniu 14 bm. odbyłem spotkanie z Dyrektorem Wydawnictwa Współczesnego, z którym utrzymujemy kontakt służbowy do spraw /…/. W trakcie spotkania wręczyłem K.s. „K” upominek wartości 640 zł /słownie złotych sześćset czterdzieści/ za dotychczasowe kontakty i przekazane informacje.

   Od pobrania pokwitowania odstąpiono. Upominek zawierał jedną butelkę koniaku gruzińskiego i jedną butelkę „Balsamu ryskiego”.

dopisek  Rozliczono z poz. 1/27 funduszu „O” w Wydz. III-1 KSMO dnia 01.01.80 r.

Wątek, który nie występuje w twórczości typu retro-PRL, to drętwota komunistycznego stylu sprawowania władzy – rozmowa z ks „PK” odnotowana 6.02.1980 r.:

   W dniu dzisiejszym odbędzie się spotkanie Dyrekcji Wydawnictwa Współczesnego z Redakcją „Polityki”. Celem tego spotkania jest podjęcie ustaleń dot. działań organizacyjnych i częściowo merytorycznych w kontekście VIII Zjazdu PZPR oraz prezentacji zagadnień związanych z aktualną, złożoną sytuacją gospodarczą i społeczną.

   Uzgodnienia w/wymienionym względzie sprowadzają się do tego, że wszystkie artykuły wstępne na okazję Zjazdu będą opracowywane przez Redaktorów Naczelnych poszczególnych periodyków. W przypadku „Twórczości” będzie odstępstwo, gdyż taki artykuł zostanie przygotowany przez Zastępcę – LISOWSKIEGO.

   Ustalenia takie zapadły podczas spotkania środowiska dziennikarskiego z I Sekretarzem KC PZPR. M.in. na powyższym spotkaniu miał wystąpienie Red. Nacz. „Polityki” M.F. RAKOWSKI, który stwierdził, że „złagodzenie działań cenzuralnych nie jest wykorzystywane do przemycania treści negujących linię Partii”. Daje się zauważyć „ciągoty” niektórych dziennikarzy, szczególnie związanych ze środowiskiem literackim i twórczym, do wykorzystania powyższej sytuacji i lokowania w prezentowanych publikacjach treści budzących wątpliwości. W tym względzie należy wymienić „Kulturę”, gdzie okresowo zamieszczane są artykuły wzbudzające szereg komentarzy i spekulacji w publikacjach zachodnich, przez korespondentów akredytowanych w Warszawie. Interpretowane to jest jako dowód stwierdzający, że w przededniu Zjazdu Naszej Partii oprócz „kryzysu zaopatrzenia, występuje kryzys zaufania. Objawia się to w szczególności wśród intelektualistów i części członków Partii np. związanych z grupą „Doświadczenie i Przyszłość”, a problem zaufania jest w tych kręgach centralnym punktem dyskusji”. Tezy powyższe były już prezentowane w prasie amerykańskiej i RFN-owskiej. Tradycyjnie wychwytywane są wszelkie możliwości negowania sytuacji w naszym kraju przez prasę szwedzką.

   Założenie ogólne w sprawie publikacji w periodykach podległych Wydawnictwu Współczesnemu zawiera tezy o obiektywnym przekazie oraz tonowania tematów związanych z VIII Zjazdem PZPR.

   WNIOSKI: Informację przekazać do wiadomości Kierownictwa Służbowego.

Następnych dokumentów odnoszących się do współpracy Kozaka z SB nie będę cytował, lecz streszczę. W teczce poświadczono jeszcze 8 spotkań w okresie 11.03.1980- 10.01.1981 r. Tematami „rozmów” była obsada stanowiska redaktora naczelnego „Twórczości” po Iwaszkiewiczu, kandydatury na Prezesa ZLP, zła jakość papieru gazetowego, farb, stare maszyny drukarskie, losy Małgorzaty Szejnert, nastroje w ZLP we wrześniu 1980 r., propozycje kadrowe Wydziału Kultury KC PZPR dla Wydawnictwa, negocjacje dyrekcji z zakładową „Solidarnością”, skład Komitetu Zakładowego „S” i Komisji Rewizyjnej „S” w Wydawnictwie.

Jutro o pomocy, jaką świadczyła SB kadrowa Barbara R., z tego samego Wydawnictwa.

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura