Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk
209
BLOG

Muzeum tarnowskie ma już 80 lat

Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk Kultura Obserwuj notkę 0
Adam Bartosz dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie to postać legendarna. Oprócz tego, że jest urzędnikiem, jest także niesamowitym, światowym promotorem Tarnowa, podróżującym po Ameryce Południowej i Północnej i sławiącym swe miasto. Dyrektor jest ewenementem. Prezentuje Tarnów poprzez pryzmat tarnowskich Romów i Żydów. Instytucja, którą kieruje ma już 80 lat.


Muzeum Okręgowe w Tarnowie ma już 80 lat, fot. Marek Ciesielczyk

W Muzeum Okręgowym w Tarnowie znaleźć można eksponaty zaprawdę niezwykłe, na przykład pochodzące z roku 1556 pismo z herbem Leliwa, który jest symbolem Tarnowa. Jest to dokument Jana Tarnowskiego. Z owego dokumentu możemy dowiedzieć się między innymi, jak ówczesny właściciel Tarnowa, Jan hrabia na Tarnowie roztaczał opiekę nad swoimi dobrami, na przykład biorąc udział w ich konserwacji.

Jednak najstarszym dokumentem, jaki możemy zobaczyć w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, jest pismo Władysława Jagiełły, uwalniające mieszczan tarnowskich od ceł i opłat handlowych z roku 1419. Z dokumentów wynika, że Tarnów był wówczas istotnym miastem na mapie politycznej Polski. Przywilej królewski dla mieszczan był wynikiem starań Jana z Tarnowa, który panował w mieście w latach 1415-1433 i pełnił ważne funkcje w państwie polskim. Był np. wojewodą krakowskim, brał udział w bitwie pod Grunwaldem (miał własne chorągwie) i był członkiem tajnej rady wojennej. W owych czasach Tarnów odgrywał więc faktycznie dużą rolę.

W Muzeum Okręgowym w Tarnowie znaleźć też można szereg dokumentów dokumentów czasów najnowszych, na przykład z okresu okupacji hitlerowskiej. Z okazji 80. rocznicy powstania muzeum „Gazeta Tarnowska” zaprezentowała 80 ciekawych eksponatów muzealnych, między innymi przepustkę upoważniającą do poruszania się po godzinie policyjnej na terenie Tarnowa w czasie wojny. W owym czasie Niemcy zamordowali większość mieszkańców Tarnowa pochodzenia żydowskiego. Przed wojną Żydzi stanowili ponad połowę tarnowian.

80. rocznica powstania Muzeum Okręgowego w Tarnowie stała się wyśmienitą okazją do przypomnienia historii miasta oraz zasług dyrektora muzeum dla promocji Tarnowa na całym świecie.



_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura