Jeszcze kilkanaście lat temu pomysły utworzenia wyższych uczelni w małych miejscowościach w Polsce były wyśmiewane. Nikt nie myślał o tym, by w naszym kraju tworzyć ośrodki akademickie typu Oksford czy Berkeley. W Anglii czy USA w małych miejscowościach nie tylko z powodzeniem funkcjonują uczelnie, często należą one do najlepszych na świecie.

Czy w Tarnowie powstanie ASP? fot.Marek Ciesielczyk
Gdy w połowie lat 90. w 100-tysięcznym Tarnowie powstawać zaczęły pomysły tworzenia wyższej uczelni, ich autorzy uchodzili za „oszołomów”. oszołomów ciągu krótkiego okresu czasu w galicyjskim Tarnowie powstała nie jedna, lecz kilka uczelni. Jedna z nich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa być może już niedługo przekształcona zostanie w Akademię Tarnowską?
W lecie tego roku Prezydent Miasta Tarnowa, Ryszard Ścigała oraz Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor Ksawery Piwocki podpisali list intencyjny, w którym wyrażona została wola utworzenia w Tarnowie właśnie filii warszawskiej ASP. Można by pomyśleć, iż włodarz Tarnowa zagalopował się. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jeszcze „pasuje” do Tarnowa, ale Akademia Sztuk Pięknych w powiatowym mieście to przesada? Ci, którzy tak myślą, nie biorą pod uwagę, iż właśnie w tym powiatowym Tarnowie rozwinęli swój talent tacy twórcy, jak słynny dziś na całym świecie architekt przyszłości, Jan Głuszak Dagarama czy tacy utalentowani malarze, jak Sasnal czy Barszczowski, o których tu już pisałem.
W Tarnowie najpierw ma powstać filia Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie. Będzie to dwuspecjalizacyjna katedra: wzornictwo i komunikacja wizualna. Samorząd tarnowski zdaje sobie sprawę z tego, że setki absolwentów tarnowskiego Liceum Plastycznego bardzo często nie mogą kontynuować nauki ze względów czysto finansowych (wysokie koszty utrzymania studenta np. Krakowie czy Warszawie). Dlatego filia warszawskiej ASP w Tarnowie umożliwi studia wielu młodym tarnowianom.
Akademia Sztuk Pięknych oraz władze Tarnowa chcą także wspólnie organizować wspólnie imprezy i projekty kulturalne. Tarnów (choć powiatowy) zasłynął już jako organizator wielu istotnych, ciekawych imprez kulturalnych, które zauważone zostały także przez media centralne (np. festiwale filmowe czy teatralne).
Być może za kilka – kilkanaście lat także w Polsce funkcjonować będą w małych miastach ośrodki akademickie typu Stanford czy Heidelberg?
_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura