Co prawda powszechny dostęp do internetu czy też posługiwanie się podpisem elektronicznym to w Polsce jeszcze pieśń przyszłości, ale już teraz elektronizacja naszego życia widoczna jest coraz bardziej nawet w tak zwanej Polsce powiatowej. Po wymianie dowodów osobistych przyszła kolej na inne dokumenty.
W 100-tysięcznym Tarnowie trwa swego rodzaju elektronizacja środowiska akademickiego. W mieście tym funkcjonuje kilka wyższych uczelni. W Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej opracowuje się projekt całkowicie elektronicznego obiegu dokumentów, przygotowywane są także praktyczne pomysły, związane z wprowadzeniem elektronicznej legitymacji studenckiej. Będzie uruchomiony swego rodzaju wirtualny dziekanat. Studenci będą na przykład mogli sami sprawdzić swoje oceny, rozkład zajęć na uczelni etc. Legitymacja elektroniczna nie będzie jedynie gadżetem, lecz pomocą w życiu studenta. Zapewni studentowi dostęp do bibliotek uczelnianych, będzie biletem komunikacji miejskiej, kartą bankomatowi, pozwoli na otworzenie drzwi do laboratorium i bramy parkingu etc.
Dotychczas studenci płacili tylko 5 złotych za tradycyjną legitymację, za elektroniczną zapłacą co prawda 17 złotych, ale – jak widać na pierwszy rzut oka – ułatwi im ona znacznie życie. Elektroniczna karta procesorowa z interfejsem stykowym lub bezstykowym będzie zawierać oprócz podstawowych danych (jak napisy: legitymacja studencka etc) także informacje o uprawnieniach do ulgowych przejazdów, a także kody kreskowe i hologramowe znaczki z datą ważności legitymacji.
W tarnowskiej Wyższej Szkole Biznesu tego typu legitymacje zostaną wprowadzone zaraz po zakończeniu procesu łączenia tej uczelni z nowosądeckim National Louis University. Połączenie z filią amerykańskiej uczelni zobowiązuje. Na tarnowskim Wydziale Teologicznym elektroniczn legitymacje otrzymali już wszyscy studenci pierwszego roku, którzy rozpoczęli naukę przed rokiem. Tak samo jest i w tym roku. Wszyscy – poza studentami ostatniego roku – dostaną tego typu dokument.
Także już rok temu legitymacje elektroniczne wydawano studentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Legitymacje elektroniczne funkcjonują tu już także jako karty biblioteczne.
Tarnowskie uczelnie pragną względnie szybko zakończyć proces „zaczopowania” studentów, gdyż miasto znane jest w Polsce jako miejsce, w którym odbywają się regularnie imprezy mające bezpośredni związek z komputeryzacją życia codziennego oraz znaczeniem społeczeństwa informatycznego.
_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura