Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk
77
BLOG

Co to jest Tydzień Talentów

Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk Kultura Obserwuj notkę 0
Imprezę tę po raz pierwszy zorganizowano 25 lat temu. Teraz można już powiedzieć, że jest trwałym elementem polskiego krajobrazu muzycznego. Mowa o Ogólnopolskim Festiwalu Tydzień Talentów w Tarnowie.


dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej k.Tarnowa


„Talent to szczególny dar i w szczególny sposób należy go chronić. W XXI wieku, w epoce zgrzytów i wszechobecnego hałasu rodzi się tęsknota za ciszą i pięknym dźwiękiem, a wielka muzyka nic się nie zmieniła - wciąż uszlachetnia człowieka.” – zauważają słusznie gospodarze tej imprezy.

Tydzień Talentów trwał w tym roku od 6 do 12 listopada. Koncerty odbywały się np. w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej koło Tarnowa. Tutaj własnie rozpoczęła się impreza. Tydzień Talentów był dla wielu początkiem wielkiej kariery. Tu stawiali pierwsze kroki np. Krzysztof Jabłoński, Rafał Blechacz, a Andrzej Bauer czy Waldemar Malicki przyjeżdżali tu jako zwykli uczestnicy festiwalu. Dzisiaj można powiedzieć, że są gwiazdami. Jeśli ktoś zagrał w Kośnej Dolnej oznaczało i nadal oznacza, że jest wyjątkowo utalentowanym artystą.

Tydzień Talentów w Tarnowie otworzył koncert „Tarnowskie Powroty” Wystąpili między innymi Jan Krzysztof Broja, Ryszard Groblewski, Andrzej Bajer. Można było posłuchać utworów Beethovena i Bramsa.

Przez wiele lat placówką w Kośnej Dolnej i Tygodniem Talentów kierowała Anna Kapnik, która później była wiceprezydentem Tarnowa. Gdy zmarła niespodziewanie, artyści co roku starali się uczcić jej pamięć. W tym roku finałowy koncert, podczas którego wystąpiła między innymi Orkiestra Kameralna Amadeusz pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, poświęcony był właśnie pamięci Anny Kapnik.

Wcześniej promocją młodych artystów i kontynuacją tego, co robiła Anna Kapnik, zajmowało się stowarzyszenie „Pro Arte”. Gdy w tym roku zawiesiło działalność, obecna dyrektor Centrum Paderewskiego, Krystyna Szamańska postanowiła przejąć inicjatywę.

„Rzeczą konieczną okazało się to, aby muzyka młodych artystów, a także ich sukcesy były znane nie tylko w wielkich ośrodkach kulturalnych kraju, ale także w takich miastach jak Tarnów, którego społeczeństwo otwarte jest na wszelkie nowe przejawy życia kulturalnego. Przez wiele lat z radością i gościnnością przyjmowani byli artyści, którym udostępniano sale koncertowe, w nadziei, że spotkania te przybliżą słuchaczom muzykę, a także stanowić będą forum wymiany poglądów nad przyszłością polskiej kultury muzycznej.” – deklaruje Centrum Paderewskiego.


_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura