ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
7 obserwujących
45 notek
55k odsłon
1083 odsłony

Warszawa PLAC DEFILAD w kontekście aktualnego konkursu.Pytanie o lokalizację !

Model placu propozycja prostokątna
Model placu propozycja prostokątna
Wykop Skomentuj26

Ogłoszono ostatnio konkurs na wizję placu Defilad w kontekście obecnego obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego tzw. MPZP Warszawy.

https://kanag.pl/konkurs-na-koncepcje-funkcjonalno-przestrzenna-placu-centralnego-w-warszawie/


image

Moja opinia jest taka.Plan zagospodarowania nie jest ostateczną wersją tego jak ma wyglądać obszar nowego placu w okolicach dawnego placu Defilad.

Nie ma przymusu by wytyczać plac wyłącznie w ramach wyznaczonych na przedłużeniu dwóch skrzydeł PKiN. Sugerowanie się centralnie ustawioną komunistyczną Trybuną "Honorową" jako punkt odniesienia jest zupełnie nie trafionym pomysłem na nowe czasy.Zastanawiam się ilu Polaków chce by ta trybuna i tak sugerowane miejsce dalej było najważniejszym miejscem zbierania się Warszawiaków ???

Można i raczej trzeba do tematu podejść zupełnie inaczej. Plac może nie mieć nic wspólnego z pałacem z czasów Gomułki, Breżniewa ,Cyrankiewicza czy Jaruzelskiego. Dlaczego organizatorzy wydali do tego konkursu wytyczne sugerujące, że nowy plac ma znajdować się tylko tam gdzie go wskazuje MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) to jest w miejscu z trybuną "honorową" i przed Pałacem Kultu i Nicości im. towarzysza Stalina? 

http://architektura.um.warszawa.pl/placcentralny

Moim zdaniem temat miejskiego placu jest kwestią otwartą zależną od pojawienia się inwestorów i mapy działek właścicieli na tym terenie.

Wyżej zamieszczam film jako propozycję nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla usytuowania dawnego placu Defilad oraz obiektów wokół Pałacu Kultury i Nauki. KONCEPCJA zupełnie inna od proponowanej w MPZP przez Urząd Miasta Warszawa.PLAC TEN NIE MUSI BYĆ REALIZOWANY W RAMACH PLANU sugerowanego przez miasto jako plan podporządkowany skali i planowi Pałacu Kultury i Nauki.Może to być kompletnie inna forma jako wspólna przestrzeń miejska.Kuriozalne jest to że w warunkach konkursu na to miejsce sugerowana jest jedynie słuszna forma tego placu. Poniżej PLAN innej propozycji na nowy plac warszawski .Plac dla Warszawiaków i Polaków nie mający zbyt wiele wspólnego z pałacem stalinowskim.


imageKilka widoków:

image

image

imageimage

http://architektura.um.warszawa.pl/sites/default/files/files/REGULAMIN%20KONKURSU%20PLAC%20CENTRALNY%2006.10.2017.pdf 


W warunkach dotyczących KONKURSU mówi się o PLACU CENTRALNYM a ja pytam się dlaczego ma to być plac centralny ? Może plac komitetu centralnego??? Che che…Ten plac powinien mieć zupełnie inną formę niż ta sugerowana w konkursie. Ja wytyczam w swojej notce inną jego formę jako taflę przed domami towarowymi dawnymi WARS, SAWA. Część jezdni ul. Marszałkowskiej zaproponowałem aby zeszła pod plac jako tunel przejazdowy pod spodem. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskalibyśmy czystą formę placu miejskiego zbliżoną do figury kwadratu. Można zatem wydobyć inną sytuację dla nowego miejskiego placu dla Warszawy. Nie koniecznie przed "słynnym Pałacem Komuny i Nomenklatury PKiN :)

Jak widać cień komunizmu ściele się mocno po umysłach organizatorów konkursu ,urbanistów i architektów.

image

Składanie prac konkursowych do 24 października 2017 a ja zastanawiam się ile propozycji projektowych wyłamie się z kuriozalnie narzuconych kryteriów tego konkursu. Kto zaproponuje nową formę placu a nie tylko kontynuację myśli komunistycznej placu dla nowych komunistów z dawną trybuną ludu w środku jako forma "nowej-starej demokracji".

Bardzo jestem ciekaw czy znajdą się takie siły wśród polskich środowisk architektoniczno-urbanistycznych by powiedzieć NIE. Czyli ,że nie będziemy się bawić w układanie narzuconej znowu nam formy,skali i jedynie słusznej myśli !

Właśnie z powodu tych kuriozalnych kryteriów nie zdecydowałem się brać udziału w tym konkursie, bo odwalono by cała robotę na wstępie za względu na niespełnianie warunków.

---------------------------

PS.

Pozwolę sobie przytoczyć cytat Pawła Wołejszy na temat propozycji dla nowego placu.Warto dowiedzieć się jak mocno we współczesnej świadomości tkwi "tradycja" komunistów .

Polski homosowietikus nigdy nie wyzwoli się z otaczania się mroczną przeszłością to jest matrixu komunizmu ?

"Agora Warszawska

Paweł Wołejsza

Projekt jest propozycją przestrzeni, która byłaby symbolem demokracji oraz partycypacji obywateli w tworzeniu wizji miasta, miejscem do prowadzenia otwartej debaty publicznej, organizacji spotkań i dyskusji, zdarzeń promujących idee i strategie, wykładów oraz festiwali związanych z rozwojem Warszawy.

Centralnym punktem projektowanej agory jest Trybuna Rządowa, potocznie zwana Honorową, czyli postument, z którego przedstawiciele władzy mogli pozdrawiać defilujących ludzi. Główną ideą projektu jest zmiana sposobu postrzegania i funkcjonowania Trybuny, otworzenie jej na potrzeby mieszkańców Warszawy i stworzenie warszawskiego, a może i ogólnopolskiego Hyde Parku, czyli miejsca niczym nieograniczonej wypowiedzi publicznej. Symboliczna zmiana funkcji wiąże się z transformacją ustrojową. Poprzez adaptację Trybuny (a nie jej usunięcie, jak zakłada plan miejscowy), można podkreślić jej historyczne znaczenie i prowadzić dialog z przeszłością.

Dach pozwala na debatę publiczną bez względu na pogodę. Jego forma przepuszcza na posadzkę światło skupione i rozproszone. To gra świateł oraz cienie ludzi zgromadzonych na placu tworzą jego posadzkę. Dach projektowany jako stały element zagospodarowania placu wpisuje się w istniejący miejscowy plan sporządzony dla Placu Defilad."


Dlaczego tak bardzo jesteśmy przywiązani do tej lokalizacji na plac miejski? Dlaczego nie uruchomi się w nas mechanizm naprawdę wolnościowy i nie pozwala nam puścić wodzę wyobraźni,że największy plac Warszawiaka nie musi być spójny z Pałacem Kultury i Nauki i mieć konotacje polityczne? Wystarczy chcieć i przeanalizować możliwości.  Dlaczego ciągle latamy za własnym ogonem nie wyzwoleni od bacznego oka "Wielkiego Brata" który na nic nam nie pozwala tylko na przywiązanie do idei i dyktatu tyrana ze wschodu? Jest wiele pytań i trudne odpowiedzi w tym temacie i debacie o tym jakże ważnym miejscu w Warszawie i jakże ważnym projekcie dla Warszawy ,w końcu dla centrum Polski.

Przeanalizujcie sami ten link i propozycje projektowe. Czy stać nas tylko na "chocholi taniec przed PKiN" ???

http://placdefilad.futuwawa.pl/


http://architektura.um.warszawa.pl/placcentralnywyniki


--------------------------------------------------------

REKLAMA edukacyjna

Zobacz galerię zdjęć:

Model placu "Defilad" inna wersja
Model placu "Defilad" inna wersja Model placu prostokątnego widok 2 Plan nowego placu miejskiego
Wykop Skomentuj26
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości