ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
12 obserwujących
53 notki
64k odsłony
  820   1

PLAC CENTRALNY jako najważniejsze miejsce spotkań w WARSZAWIE a globalny rozwój miast

Chiny Pekin https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1732814&page=50
Chiny Pekin https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1732814&page=50

image 

Od wielu lat zastanawiamy się jak miałby wyglądać nowy plac w okolicy Pałacu Kultury i Nauki. Jest nawet koncepcja, która ma być realizowana po wygranym konkursie architektonicznym w tym temacie. W Warszawie mamy zatwierdzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym sugeruje się by taki plac sytuować przed samym PKiN na osi dawnej ulicy Złotej. Jaki to konkurs i co jest tam planowane przez włodarzy miasta zarządzanego od lat przez Platformę Obywatelską opisywałem we wcześniejszych notkach np. tu:

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/920312,projekt-na-plac-centralny-w-warszawie-czy-mamy-plac-defilad-bis

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/917267,zostal-rozstrzygniety-konkurs-architektoniczny-na-koncepcje-placu-centralnego

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego powinien być zmieniony, ponieważ w mojej opinii wymaga on uwzględnienia zmian jakie ostatnio zaszły w Warszawie. Głównie chodzi o to, że dzisiaj myślenie o otoczeniu PKiN jest już inne niż wtedy, gdy uchwalano ten plan. Jest bardzo wielu zwolenników zabudowy WYSOKIEJ wokół PKiN. Cały kwartał wyznaczony ulicami al. Jana Pawła II ,(również ul.Emili Plater po obu stronach jako ZŁOTY BULWAR WARSZAWSKI ALEJA Emili Plater zabudowana maksymalnie wieżowcami) ,al. Jerozolimskie,ul.Marszałkowska i ul.Świętokrzyska powinien być wypełniany sukcesywnie zabudową wysoką tak jak pokazuje to plan wyżej (plan MPZP na przyszłość ok.2035-40 rok).


^^^ nowy film z koncepcją nowego placu CENTRALNEGO

CZAS ZACZĄĆ MYŚLEĆ  W KOMPLETNIE INNY SPOSÓB NIŻ DOTYCHCZAS SUGERUJĄ TO SIERMIĘŻNE WŁADZE pani HGW i jej ramię „zmiennik Czaskoski”. Te „elyty” już dawno powinny „odspawać” się od „koryta’ i budżetu miejskiego.To co oni przez tyle lat wyprawiali w Warszawie pozostawiam już bez większego komentarza .Pisałem co nieco w notkach wcześniejszych. Szkoda na nich czasu. Trzeba wybrać nowe władze, które pomyślą o naszej stolicy bardziej w duchu w jakim Warszawę chciał rozwijać Prezydent Stefan Starzyński. Budować ją tak by była wielka. Wielka swoim pomysłem na rozwój a nie ilością afer dotyczących własności gruntów!!!

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/902924,do-rady-miasta-warszawy-plac-jana-pawla-ii-natychmiast

OCZYWIŚCIE , że trzeba zacząć od inwestorów, ale aby ich przyciągnąć należy roztoczyć przed nimi „ dywan z kwiatów”, po którym zechcą tu do nas przejść. Pokazać im rozległe tereny wokół PKiN sprzedać tereny jako pełne zalet i wartości pod nową zabudowę marzeń. Jaką???

Propozycje poniżej:


image

Zapomnijmy przede wszystkim o "wciskaniu" Warszawiakom PLACU CENTRALNEGO przed główne wejście do Pałacu Kultury i Nauki, który kiedyś powinniśmy przeznaczyć dla instytucji i firm rosyjskich na pamiątkę dawnej "współpracy" z ZSRR ,a nie sytuować u stóp "czerwonego symbolu" wielki plac spotkań Warszawiaków. Obecne władze po żenującym konkursie architektonicznym na ten plac chcą tam realizować taki projekt przy przyszłym Muzeum Sztuki Nowoczesnej.(więcej tu link) 

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/920312,projekt-na-plac-centralny-w-warszawie-czy-mamy-plac-defilad-bis

Moje propozycje zakładają coś zgoła innego.Czekam iż w przyszłości zmieniony zostanie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i będzie można wybudować plac przy alejach Jerozolimskich z piękną pierzeją złożoną ze starych przedwojennych kamienic (oznaczenie A) ,z nowoczesną zabudową wieżową jako pierzeją zamykającą plac od północy (oznaczenie B),z modernistycznym parkingiem wielopoziomowym na tysiące miejsc dla samochodów łatwy do realizacji nad linią średnicową (oznaczenie C) oraz z zamknięciem od wschodu Ścianą Wschodnią (oznaczenie D) ,do której na rondzie mógłby stanąć oczekiwany ŁUK TRIUMFALNY Bitwy Warszawskiej. Lokalizacja Łuku jak i jego forma może być w kilku miejscach (oznaczenia na kilku planszach w tej notce)  


image

Propozycje ustawienia Łuku Triumfalnego w/g moich koncepcji 

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/925167,luk-triumfalny-bitwy-warszawskiej-w-warszawie

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/909240,plac-centralny-przy-rondzie-dmowskiego-jako-miejsce-zbierania-sie-warszawiakow

Nowy Plac Centralny pokazują również poniższe widoki :

image

PLAC CENTRALNY składałby się z małych placyków składowych oznaczonych jako 1,2,4,5. Miałyby one znaczenie dla przeprowadzania tam różnorodnych imprez publicznych jak i miejsca na niską zieleń i stworzenie przestrzeni czasem oddzielnie funkcjonujących.Plac zaprojektowany byłby jako uniwersalna zmieniająca się w czasie przestrzeń składająca się z wielu drobnych pomysłów na wykorzystanie poszczególnych "podplacyków" działających jako składowe całego założenia.

Centralne miejsce placu stanowiłaby jednak mała architektura stała tj. fontanny, kolumna, pomniki,mała dominanta grupowa,itp pomysły, o których już nieraz pisałem we wcześniejszych notkach.(oznaczenie 3) łączące się z naszą polską wiarą,tradycją,kulturą,historią.(do decyzji w konkursie)

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale