ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
7 obserwujących
45 notek
55k odsłon
500 odsłon

mega! PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO ścisłe centrum WARSZAWY cz 2

PLAN mpzp PROPOZYCJA na 2020 !
PLAN mpzp PROPOZYCJA na 2020 !
Wykop Skomentuj4

NOTKA JEST KONTYNUACJĄ POPRZEDNIEJ NOTKI (cz.2) 

            1) ZABUDOWA WIELOFUNKCYJNA wysokość 30-70m

 Dwa klastery i kawałek przy Parku Północnym zabudowy zależnej od kształtów różnych działek w tym obszarze. Różnorodna własność tego obszaru powoduje różną funkcję dla obiektów. W tym zespole różnych budynków może znajdować się bardzo wiele nowych funkcji dla miasta. Muzea, teatry, kina(szeroko pojęte funkcje kultury, nauki, historii...) ale i mieszkaniówka, biura i sługi w parterze podobne do tego co znajduje się na ŚCIANIE WSCHODNIEJ. Obszar bardzo pojemny na dowolne funkcje zależne decyzji prywatnych właścicieli tamtych działek.

             2) WIEŻA "ORŁA BIAŁEGO" -  POLSKA - Cały kwartał oddany pod budowę najwyższego budynku w Warszawie. Wysokość docelowa ok. 400m . Funkcje turystyczne, hotele, apartamenty, biura. Być może na samym szczycie najwyżej położona katedra- kościół rzymsko-katolicki w Polsce. Obiekt bardzo duży o wielu funkcjach,w niższych poziomach państwowych, urzędowych miasta, społecznych..etc. Ten wieżowiec przeznaczony jest na funkcje patriotyczne, ideologiczne..itp. Charakter tej wieży ma być dominanto-twórczy i ma stanowić przeciwwagę, ale i uzupełnienie (podobieństwo funkcji użytkowych do PKiN)wprost do PKiN.


             3) WIEŻA szpica widokowa wys.ok 350m w kompleksie niskiej zabudowy parkowej w Parku Północnym. W tym obszarze (parter) znajdować tam mogą się oranżerie, wystawy, kawiarnie...itp funkcje turystycze - "miastoznawcze" jak i rekreacyjne typu fontanny, mała architektura ...itp. 

            4) NOWY współczesny DWORZEC kolejowy(?) (opcjonalnie Centralny- AUTOBUSOWY ) Wys. 30-40m. Na bazie istniejącego torowiska modernizacja podziemia. Wybudowanie nowoczesnej hali obsługi klientów korzystających z kolei ale i metra. Podziemna infrastruktura zintegrowana z kilkoma systemami komunikacji miejskiej również naziemnej tj. .metrem, podziemiami pieszymi, (być może dworcem autobusowym, ale i ścieżkami rowerowymi, taksówkami, parkingami podziemnymi,...itp.

image

            5) CENTRALNY PARKING warszawski na wiele tysięcy pojazdów. Wys ok.30-40m. Kompleks parkingowy wielopoziomowy zintegrowany z komunikacją kolejową, WKD jak i autobusową .... innymi. Co najważniejsze obsługiwany bezpośrednio estakadami z głównej rampy przejazdowej wzdłuż ul.Chałbińskiego. Obiekt bezwzględnie potrzebny, wybudowany na miejscu starego dworca CENTRALNEGO zaopatrujący mieszkańców Warszawy w maksymalną ilość potrzebnych miejsc dla obsługi całego ścisłego CENTRUM WARSZAWY.

            6) Wieża Polska w UNI EUROPEJSKIEJ (nazwa do ustalenia) - obiekt wielofunkcyjny ze wskazaniem na instytucje Unii Europejskiej. Wys.ok.300m.(do ustalenia)

Wieżowiec mający w sobie różne instytucje, firmy mające na celu rozwijać, nawiązywać współpracę Polski (na różnych poziomach) z unijnymi podmiotami gospodarczymi.

            7) Wieża Polish-American Trade Center  - obiekt wielofunkcyjny ze wskazaniem na instytucje Stanów Zjednoczonych .Wys.ok.300m(do ustalenia)

Wieżowiec mający w sobie różne instytucje, firmy mające na celu rozwijać, nawiązywać współpracę (na różnych poziomach) Polski z amerykańskimi podmiotami gospodarczymi.

image

             8) Poland - CHINA TOWER Trade Center - obiekt wielofunkcyjny ze wskazaniem na instytucje chińskie jak i azjatyckie. Wys.ok.200-300m(do ustalenia)

Wieżowiec mający w sobie różne instytucje, firmy mające na celu rozwijać, nawiązywać współpracę (na różnych poziomach)  Polski z Chinami jak i różnymi podmiotami gospodarczymi całej Azji.

             9) PLAC CENTRALNY - im Jana Pawła II to wspaniały przestrzenny plac dla Warszawiaków z zielenią, wieloma funkcjami rekreacyjnymi, infrastrukturą na sezonowe imprezy masowe...etc. Wielofunkcyjność tego rozległego obszaru zmusza do przeprowadzenia konkursu architektonicznego na rozwiązanie jego pełnego wyglądu.

Wśród wytycznych na pewno powinna znaleźć się ta wskazująca na ustawienie gdzieś w środkowej części statui Chrystusa Króla Polski lub Jana Pawła II .Wyznaczenie patrona tej publicznej przestrzeni też powinno być przedmiotem dyskusji i decyzji szerokiej debaty w wyniku której powinno się to określić.

image

            10) ŁUK TRIUMFALNY Bitwy Warszawskiej . Konstrukcja strukturalna przedstawiona obrysowo wys.ok.30-40m jako mostowy typ bramy wjazdowej na tzw. plac CENTRALNY. Jej forma detaliczna zawierałaby elementy przypominające słynną bitwę warszawską z roku 1920 mająca kluczowe znaczenia dla statusu dzisiejszej Europy. Obiekt stanąłby na skrzyżowaniu dwóch największych ulic Warszawy tj. al.Jerozolimskich i ul.Marszałkowskiej zwłaszcza , iż planuje się tam zamianę polegająca na likwidacji ronda na standardowe skrzyżowanie(zwężenie do dwóch pasów ruchu w każdą stronę). Dopuszcza się w tej kwestii również zachowanie ronda. Musi to być przedmiotem również indywidualnej analizy miejsca by optymalnie wytyczyć usytuowanie tego monumentu .

             11) Statua CHRYSTUSA Króla Polski - najwspanialsza kolumna z wizerunkiem Boga stwórcy wszechrzeczy dla kręgu kulturowego jakim było i jest chrześcijaństwo dla Europy ale i świata całego. Europa jako kolebka chrześcijaństwa nie ma się wstydzić swojej historii i powinna eksponować własną kulturę duchową w najważniejszych miejscach publicznych swoich miast. Robione to było przez wieki w postaci wspaniałych kościołów i katedr. Dzisiaj w dobie laicyzacji usuwa się te święte miejsca. Dobitnie widać ,że jest to droga do nikąd i czas powrócić do korzeni wiary, nadziei, miłości. Mimo to na całym świecie powstają piękne świadectwa wiary w eksponowanych miejscach publicznego odbioru np :

https://ciekawe.interia.pl/newsy/news-10-najwiekszych-pomnikow-chrystusa-na-swiecie,nId,2260752

W Warszawie proponowana statua mogłaby nawiązywać swoją wielkością np. do warszawskiej kolumny Zygmunta na placu Zamkowym. Kryteria wielkościowe jak i estetyczne jednak należy ustalić indywidualnie konkursem.

             12) PARK PÓŁNOCNY - założenie parkowe oparte na istniejącym drzewostanie tego obszaru. Temat na projekt rewitalizacji tego miejsca przez firmy projektujące ogrody i tereny zieleni. Miejsce na relaks, odpoczynek i turystykę dla użytkowników ścisłego centrum miasta.

             13) PKiN - Pałac- Centrum polsko-rosyjskie - obiekt wielofunkcyjny ze wskazaniem na siedziby oraz instytucje rosyjskie i krajów wschodu Europy. Wys.250m.

Budowla istniejąca przeznaczona do adaptacji na nowe funkcje tj. na różne instytucje, firmy mające na celu rozwijać, nawiązywać współpracę (na różnych poziomach) Polski z rosyjskimi podmiotami gospodarczymi. Budynek zachowałby wiele istniejących w sobie obiektów takich jak Pałac Młodzieży Teatry ...inne. 

image

REKLAMA EDUKACYJNA :Zobacz galerię zdjęć:

Widok3 perspektywiczny zabudowy MPZP koncepcja bryłowa
Widok3 perspektywiczny zabudowy MPZP koncepcja bryłowa Widok2 perspektywiczny zabudowy MPZP koncepcja bryłowa Stałe pytanie.Jaki najlepszy plan dla ścisłego centrum Warszawy ???
Współczesne CENTRUM WARSZAWY 2030 rok
Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości