ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
12 obserwujących
53 notki
64k odsłony
  572   1

mega! PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO ścisłe centrum WARSZAWY cz 2

PLAN mpzp PROPOZYCJA na 2020 !
PLAN mpzp PROPOZYCJA na 2020 !

NOTKA JEST KONTYNUACJĄ POPRZEDNIEJ NOTKI (cz.2) 

            1) ZABUDOWA WIELOFUNKCYJNA wysokość 30-70m

 Dwa klastery i kawałek przy Parku Północnym zabudowy zależnej od kształtów różnych działek w tym obszarze. Różnorodna własność tego obszaru powoduje różną funkcję dla obiektów. W tym zespole różnych budynków może znajdować się bardzo wiele nowych funkcji dla miasta. Muzea, teatry, kina(szeroko pojęte funkcje kultury, nauki, historii...) ale i mieszkaniówka, biura i sługi w parterze podobne do tego co znajduje się na ŚCIANIE WSCHODNIEJ. Obszar bardzo pojemny na dowolne funkcje zależne decyzji prywatnych właścicieli tamtych działek.

             2) WIEŻA "ORŁA BIAŁEGO" -  POLSKA - Cały kwartał oddany pod budowę najwyższego budynku w Warszawie. Wysokość docelowa ok. 400m . Funkcje turystyczne, hotele, apartamenty, biura. Być może na samym szczycie najwyżej położona katedra- kościół rzymsko-katolicki w Polsce. Obiekt bardzo duży o wielu funkcjach,w niższych poziomach państwowych, urzędowych miasta, społecznych..etc. Ten wieżowiec przeznaczony jest na funkcje patriotyczne, ideologiczne..itp. Charakter tej wieży ma być dominanto-twórczy i ma stanowić przeciwwagę, ale i uzupełnienie (podobieństwo funkcji użytkowych do PKiN)wprost do PKiN.


             3) WIEŻA szpica widokowa wys.ok 350m w kompleksie niskiej zabudowy parkowej w Parku Północnym. W tym obszarze (parter) znajdować tam mogą się oranżerie, wystawy, kawiarnie...itp funkcje turystycze - "miastoznawcze" jak i rekreacyjne typu fontanny, mała architektura ...itp. 

            4) NOWY współczesny DWORZEC kolejowy(?) (opcjonalnie Centralny- AUTOBUSOWY ) Wys. 30-40m. Na bazie istniejącego torowiska modernizacja podziemia. Wybudowanie nowoczesnej hali obsługi klientów korzystających z kolei ale i metra. Podziemna infrastruktura zintegrowana z kilkoma systemami komunikacji miejskiej również naziemnej tj. .metrem, podziemiami pieszymi, (być może dworcem autobusowym, ale i ścieżkami rowerowymi, taksówkami, parkingami podziemnymi,...itp.

image

tu wersja uproszczona:

image

            5) CENTRALNY PARKING warszawski na wiele tysięcy pojazdów. Wys ok.30-40m. Kompleks parkingowy wielopoziomowy zintegrowany z komunikacją kolejową, WKD jak i autobusową .... innymi. Co najważniejsze obsługiwany bezpośrednio estakadami z głównej rampy przejazdowej wzdłuż ul.Chałbińskiego. Obiekt bezwzględnie potrzebny, wybudowany na miejscu starego dworca CENTRALNEGO zaopatrujący mieszkańców Warszawy w maksymalną ilość potrzebnych miejsc dla obsługi całego ścisłego CENTRUM WARSZAWY.

            6) Wieża Polska w UNI EUROPEJSKIEJ (nazwa do ustalenia) - obiekt wielofunkcyjny ze wskazaniem na instytucje Unii Europejskiej. Wys.ok.300m.(do ustalenia)

Wieżowiec mający w sobie różne instytucje, firmy mające na celu rozwijać, nawiązywać współpracę Polski (na różnych poziomach) z unijnymi podmiotami gospodarczymi.

            7) Wieża Polish-American Trade Center  - obiekt wielofunkcyjny ze wskazaniem na instytucje Stanów Zjednoczonych .Wys.ok.300m(do ustalenia)

Wieżowiec mający w sobie różne instytucje, firmy mające na celu rozwijać, nawiązywać współpracę (na różnych poziomach) Polski z amerykańskimi podmiotami gospodarczymi.

image

tu widok uproszczony:

image

             8) Poland - CHINA TOWER Trade Center - obiekt wielofunkcyjny ze wskazaniem na instytucje chińskie jak i azjatyckie. Wys.ok.200-300m(do ustalenia)

Wieżowiec mający w sobie różne instytucje, firmy mające na celu rozwijać, nawiązywać współpracę (na różnych poziomach)  Polski z Chinami jak i różnymi podmiotami gospodarczymi całej Azji.

             9) PLAC CENTRALNY - im Jana Pawła II to wspaniały przestrzenny plac dla Warszawiaków z zielenią, wieloma funkcjami rekreacyjnymi, infrastrukturą na sezonowe imprezy masowe...etc. Wielofunkcyjność tego rozległego obszaru zmusza do przeprowadzenia konkursu architektonicznego na rozwiązanie jego pełnego wyglądu.

Wśród wytycznych na pewno powinna znaleźć się ta wskazująca na ustawienie gdzieś w środkowej części statui Chrystusa Króla Polski lub Jana Pawła II .Wyznaczenie patrona tej publicznej przestrzeni też powinno być przedmiotem dyskusji i decyzji szerokiej debaty w wyniku której powinno się to określić.

image

            10) ŁUK TRIUMFALNY Bitwy Warszawskiej . Konstrukcja strukturalna przedstawiona obrysowo wys.ok.30-40m jako mostowy typ bramy wjazdowej na tzw. plac CENTRALNY. Jej forma detaliczna zawierałaby elementy przypominające słynną bitwę warszawską z roku 1920 mająca kluczowe znaczenia dla statusu dzisiejszej Europy. Obiekt stanąłby na skrzyżowaniu dwóch największych ulic Warszawy tj. al.Jerozolimskich i ul.Marszałkowskiej zwłaszcza , iż planuje się tam zamianę polegająca na likwidacji ronda na standardowe skrzyżowanie(zwężenie do dwóch pasów ruchu w każdą stronę). Dopuszcza się w tej kwestii również zachowanie ronda. Musi to być przedmiotem również indywidualnej analizy miejsca by optymalnie wytyczyć usytuowanie tego monumentu .

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości