ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
12 obserwujących
51 notek
62k odsłony
  678   1

PROJEKT NA PLAC CENTRALNY w Warszawie ? Czy mamy mieć plac DEFILAD BIS ?

http://architektura.um.warszawa.pl/sites/default/files/content/38mm.jpg
http://architektura.um.warszawa.pl/sites/default/files/content/38mm.jpg

image

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,22610166,piec-zwycieskich-projektow-placu-centralnego-trwaja-konsultacje.html

Drodzy Warszawiacy ROZGOŃCIE TEN różowy "SALONOWY, DYM SMOGU" I PRZEJRZYJCIE NA OCZY ! 

Bądźmy świadomi !

Zapoznajmy się z wynikiem, jak i z przebiegiem konkursu na plac Centralny w Stolicy. ZOBACZCIE CO EKIPA "HGW-Czaskoski" CHCE WAM ZGOTOWAĆ W ŚRODKU MIASTA-STOLICY POLSKI!!! (proszę przejrzeć ostatnie moje notki wstecz)

Pełne opisy KONKURSU ,KOMENTARZE i OPINIE macie Państwo w różnych linkach, które zamieszczam poniżej w tej notce.

------------------- 

Wracając do odpowiedzi na postawione pytanie : Czy mamy mieć w Warszawie plac DefiladBIS ? 

Kilka cytatów po kolei z mediów najpierw:

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/plac-centralny-tuz-przy-pkin-ma-byc-duma-warszawy-jak,4172098,artgal,t,id,tm.html

Komentuje się tam to w ten sposób:

cyt: " Mniej bruku, więcej zieleni i brak samochodów – tak ma wyglądać plac Centralny w Warszawie"

Wystarczy spojrzeć na zamieszczone zdjęcia by widzieć że ilość zastosowanego tam bruku zasługuje na stwierdzenie, iż nowy plac przed PKiN "SIĘGNĄŁ BRUKU" Brukowanie ciągów pieszych tam to podstawa. Czyli ZA a nawet PRZECIW stosowaniu bruku. Zupełnie jak u słynnego BOLKA "któren sam obalył KOMUNE". Można to spokojnie zaliczyć do tak zwanych "plusów ujemnych" pracy.

image

image

Brakiem samochodów to akurat nie trzeba się chwalić tylko zdecydowanie proponować całą infrastrukturę podziemnego parkowania pod budynkami.Absurdem jest wyrzucanie z centrum miasta możliwości dojazdu samochodem.Trzeba to tylko, jak to się mówi ,"robić z głową" !                            ----------------------------------------------------------------

Przejdźmy do ciekawej konstatacji po analizie tekstu (linki w opisie niżej)

cyt:  " Plac Centralny ma wreszcie zapełnić pustkę przy Pałacu Kultury. Miasto ogłosiło konkurs na wygląd tego miejsca. Co ma się tam znaleźć? "  -  brzmi tytuł artykułu 

Cytat pochodzi z artykułu :

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/plac-centralny-tuz-przy-pkin-ma-byc-duma-warszawy-jak,4172098,artgal,t,id,tm.html

Dalej w innym artykule tutaj mamy :

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,24219876,polacy-kontra-urbanistyka-tak-bedzie-wygladal-plac-centralny.html

cyt: Pustka jako potencjał" 

                Zestawiając te dwie opinie w  cytatach powyższych,mamy tu swoistego rodzaju charakterystyczne "samozaoranie" czyli wykluczenie się wzajemne.Z JEDNEJ STRONY MIELIŚMY PUSTKĘ NA PLACU DEFILAD A Z DRUGIEJ STRONY ZASTĄPMY JĄ PUSTKĄ NA "nowym" PLACU DEFILAD BIS . Logika godna NOBLA hiPOKOryzji :) :) :) (że tak to ujmę politycznie)

Określenia jakie nasuwają się przy komentarzu tego zwycięskiego PROJEKTU na plac CENTRALNY nie dają spokoju.

ANTYMYŚLENIE ,ANTYKULTURA ,ANTYPROJEKT ANTYHUMANIZM ,ANTYSKALA CZŁOWIEKA?

Przytacza się tam również wypowiedź pani Marleny Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy : 

"Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Zapowiada to projekt pracowni A-A Collective. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią "

http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,24219876,polacy-kontra-urbanistyka-tak-bedzie-wygladal-plac-centralny.html

 Co zatem dostajemy dzisiaj?

Dostajemy od "Miasta" tzw.symbolikę ulic jako "rysunek brukiem". (sic!!!) Jak widać HISTORIA SIĘGNĘŁA RÓWNIEŻ BRUKU także tutaj.

Tam najuczciwiej byłoby gdybyśmy odbudowali,( tam gdzie się da) według dawnych układów ulic nową siatkę dla kwartałów zabudowy.Niektóre kamienice lub inwestycje współczesne domów mieszkalnych na działkach dawnych właścicieli wystawiliby albo oni sami (lub ich spadkobiercy), albo inwestorzy, którzy kupiliby te działki od poprzednich właścicieli. WIĘCEJ PISAŁEM O TYM TU :

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/919398,problemy-z-zagospodarowaniem-scislego-centrum-warszawy

Z innej beki dla BEKI przypomnę taki ciąg określeń z PRLu. 

Były takie określenia KOMITET CENTRALNY, WŁADZA CENTRALNA KC PZPR, CENTRALNE ZARZĄDZANIE, ...etc

Czy czasem kierunek myślenia jaki wyłonił się przy doborze zwycięskich pięciu prac w pierwszym etapie KONKURSU nie był taki, by plac przed PKiN był przeskalowanym "wygonem" dla mas społecznych?

Ludzie mieliby gromadzić się przed dawną TRYBUNĄ "HONOROWĄ" i wspominać dawne czasy ? Czy nie mam racji ? Czy w tych pracach chce się zmieniać Warszawę? Nie! Tak naprawdę chce się BY BYŁO TAK JAK BYŁO.

image

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/plac-centralny-tuz-przy-pkin-ma-byc-duma-warszawy-jak,4172098,artgal,t,id,tm.html

cytat:"W PRL plac Defilad był centralnym punktem dla komunistycznej władzy. Przywódcy wygłaszali długie przemówienia wśród spędzonej, wielotysięcznej gawiedzi. Po zmianie systemu Warszawa nie miała pomysłu na to miejsce. Spekulowało się o stawianiu wieżowców, lecz tymczasowo stanęły tam budki z fast-foodem, a wielką powierzchnię zamieniono na przytłaczający parking i dość zaniedbany dworzec autobusów dalekobieżnych. Teraz ma to się zmienić. - Chcemy wreszcie „odczarować” to miejsce, przywrócić miastu i jego mieszkańcom – tłumaczy Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy ogłaszając konkurs.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości