Dzisiaj Senatorowie debatują nad senackim projektem ustawy o petycjach (drugie czytanie). W art. 5 projektu przewiduje się zakaz składania petycji przez zawodowych lobbystów. Przepis jest całkowicie niezrozumiały a jego uzasadnienie pokrętne. W uzasadnieniu projektu pisze się, że zakaz ma na celu „odróżnienie petycji obywatelskich od działań lobbingowych”. Oznacza to, że obywatele jak i przedsiębiorcy czy organizacje społeczne aby złożyć petycję będą mogli to uczynić jedynie osobiście lub poprzez lobbystów nierejestrowanych. Nie jest to dobry kierunek dla wspierania oficjalnej i transparentnej działalności lobbystów zawodowych. Nie wiadomo dlaczego Senat pozbawia lobbystów jednego z podstawowych instrumentów oddziaływania lobbingowego, jakim są petycje.
Zgłoszone na etapie prac komisyjnych zastrzeżenia lobbysty, Mec. Jerzego M. Majewskiego nie zostały uwzględnione. Z zapisu prac stenograficznych Komisji Prac Ustawodawczych nie wynika aby Senatorowie o tych zastrzeżeniach w ogóle zostali poinformowani, mimo że zostały one złożone na ręce Marszałka Senatu.
Art. 5 projektu senackiego
Podmiot wykonujący zawodową działalność lobbingową nie może składać petycji w sprawie projektu aktu normatywnego będącego przedmiotem prac Rady Ministrów, Sejmu, Senatu, lub ujętego i ogłoszonego w programie prac legislacyjnych Rady Ministrów, jeżeli prowadzi, na rzecz osób trzecich, działalność lobbingową dotyczącą tego projektu.
Uzasadnienie
W projekcie zaproponowano (art. 5) by podmioty prowadzące działalność lobbingową dotyczącą projektu aktu normatywnego będącego przedmiotem prac Rady Ministrów, Sejmu lub Senatu, a także ujętego i ogłoszonego w programie prac legislacyjnych Rady Ministrów, nie mogły składać petycji w tej sprawie. Wyłączenie możliwości składania petycji przez podmioty wykonujące działalność lobbingową, w przywołanym powyżej zakresie, ma na celu rozróżnienie i oddzielenie zawodowej działalności prowadzonej przez określone podmioty od przysługującego każdemu konstytucyjnego prawa do udziału w życiu publicznym poprzez składanie petycji.
Komentarz
Skoro Konstytucja RP przyznaje prawo składania petycji każdemu, to niezrozumiałe jest dlaczego zawodowi lobbyści są tego prawa pozbawiani. „Oddzielenie” i „rozróżnienie” o którym mowa w uzasadnieniu to nie tylko przejaw dyskryminacji podmiotowej zawodowych lobbystów ale jednocześnie wskazanie jakoby działalność lobbingowa była działalnością „gorszą” czy wręcz „podejrzaną” w relacji do działalności obywatelskiej. Jednocześnie projektowany przepis wyłącza możliwość udzielenia przez obywatela bądź inny podmiot, pełnomocnictwa dla zawodowego lobbysty do opracowania, złożenia i popierania petycji. Taka konstrukcja jest już całkowicie niezrozumiała. Z jednej bowiem strony pozbawia lobbystów jednego z ważnych instrumentów oddziaływania lobbingowego jakimi są petycje, z drugiej zaś strony pozbawia obywatela i inne podmioty, prawa do skorzystania z profesjonalnej pomocy w opracowaniu petycji.
Tekst opublikowany na LOBBINGnews.pl >>>