3 obserwujących
45 notek
143k odsłony
2693 odsłony

61-letnia Madonna powraca! ...z najbardziej odważną i ideologiczną płytą w swoim dorobku!

Wykop Skomentuj86

Królowa ery przedinternetowej powraca z nową płytą - Madame X! To chyba najbardziej ideologiczna płyta w jej dorobku. Liczne odwołania do polityki w tym do polityki prezydenta USA Donalda Trumpa zdominowały kilka piosenek.  Nie zabrakło też nawiązań do religii. Zarówno w tym pozytywnym jak i negatywnym sensie. Nie brakuje manifestu wypełnionego historią Joanny D’Arc oraz wezwaniem do przeciwstawienia się kłamstwu, nienawiści a nawet do przeciwstawienia się niszczącej roli patriarchatu czy niszczącej roli części elit z różnych wyznań religijnych. ...ale i nie brakuje treści mówiących wprost o kluczowej i to pozytywnej roli stwórcy. Nie jasne są jednak przekazy piosenkarki czego najlepszym przykładem był jej występ na Eurowizji w tym roku. Piosenkarka prezentując nowy materiał - pokazała "nową wizję świata". Fani spiskowych teorii mocno podzieleni w swych opiniach raz mówili o tym, że gwiazda ostrzega nas wszystkich przed zgubną rolą Iluminatów ale inni natomiast uznali, że wzywa ich do ustalenia nowego porządku na świecie. Nic przy tym nie jest jasne a wielu rzeczy trzeba się domyśleć!


 


Co Madonna chce przekazać w treściach swoich piosenek? Co miała w głowie nagrywając jedną z najbardziej ideologicznych płyt w historii muzyki rozrywkowej? Wiele pytań, ogromnie duża ilość wątpliwości w zakresie przekazu i jeszcze dziwniejsza warstwa muzyczna. Stylistycznie nawiązało do Fado i dźwięków latynowskich. Nie brakuje też brzmienia elektronicznego i klubowego. ...i to wszystko ze sobą połączone - pozornie nie spójne ale tak naprawdę mocno przemyślane i dość dobrze prezentujące jakby nowe atypowe brzmienie. Na ile udane? Żeby to polubić trzeba się wsłuchać - nawet kilka razy, wręcz kilkanaście razy. To nie są proste piosenki lecz najbardziej dziwaczne, eksperymentalne i nie jasne w dodatku pełne metafor i aluzji  - budzące zachwyt lub obrzydzenie - rzadko obojętność. Płyta zaskakuje - pytanie tylko czy w tym dobrym czy złym znaczeniu i czy zaskakuje na tyle aby wrócić na szczyt listy przebojów?! To muzyka w której ciężko jest zakochać się od pierwszego wrażenia. ...i to muzyka która nie pasuje do komercyjnych rozgłośni radiowych i telewizyjnych? ...czym jest więc jej nowa muzyka?


Na całym świecie eks-królowa pop sprzedała przynajmniej 350 mln płyt i singli. To więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej piosenkarki. Wyprodukowała więcej przebojów niż Jackson czy Presley. W swojej karierze zaszła dalej niż to sobie wymarzyła. Ale w ostatniej dekadzie nie miała nic spektakularnego poza dochodami z tras koncertowych. ...trochę jakby wyblakła, wypłowiała i nie umiała sobie radzić z młodszą konkurencją. ...i może trochę jakby żyła w oderwaniu od rzeczywistości? Najbardziej znana ze skandali ale i pracowitości oraz z tego, że po okresie zapomnienia powracała na sam szczyt. Czy tym razem się znów jej uda? Wykop Skomentuj86
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura