9 obserwujących
358 notek
1380k odsłon
2255 odsłon

Zuchwała kradzież w Dreźnie. Zniknęły klejnoty należące do króla Polski

Słynne gronowe puchary w skarbcu, fot. archiw. PAP/EPA/RALF HIRSCHBERGER
Słynne gronowe puchary w skarbcu, fot. archiw. PAP/EPA/RALF HIRSCHBERGER
Wykop Skomentuj23

W muzealnym skarbcu Augusta Mocnego w Dreźnie, znanym jako Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie) doszło do kradzieży. Zginęły cenne precjoza.  Pościg za sprawcami nie przyniósł dotychczas rezultatów.

Muzealne kamery zarejestrowały dwóch sprawców kradzieży. Złodzieje wtargnęli do skarbca przez okno po rozcięciu kraty i wybiciu samego okna. Świadomie skierowali się ku jednej z witryn i rozbili ją. W rozbitej witrynie znajdowały się trzy komplety precjozów. 

Nagranie z kradzieży kosztowności z królewskiego skarbca w Dreźnie (x-news)


Komendant drezdeńskiej policji Joerg Kubiessa powiedział na konferencji prasowej, że włamanie zgłoszono o godzinie 4.59. Szef drezdeńskiej policji kryminalnej Voilker Lange nie wyklucza, że w przestępstwie uczestniczyły jeszcze inne osoby. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odzyskać skradzione skarby i schwytać sprawców – zapewnił Roland Woeller, minister spraw wewnętrznych Saksonii.

Łupem złodziei padły trzy bezcenne zestawy biżuterii z początku XVIII wieku, wysadzane brylantami, rubinami i szmaragdami.

Według dyrektor generalnej Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie Marion Ackermann, nie da się oszacować finansowej wartości skradzionych przedmiotów, gdyż ich wartość artystyczna nie ma konkretnego wymiaru pieniężnego, za to "mają nieocenioną wartość kulturową i historyczną". Podkreśliła również, że nie można szacować wartości precjozów, ponieważ nie da się ich sprzedać. Zrabowane przedmioty określiła mianem "bezcennych". 

image
W tym miejscu doszło do kradzieży, fot.  PAP/EPA/RALF HIRSCHBERGER

W swych pierwszych doniesieniach niemieckie media podawały, że skradziono eksponaty wartości kilkuset milionów lub nawet miliarda euro.

Jak informuje Reuters, w momencie włamania w zamku nie było jednego z najcenniejszych i najsłynniejszych skarbów - 41-karatowego drezdeńskiego zielonego diamentu. Został on wypożyczony do nowojorskiego Metropolitan Museum of Art. Jest to największy znany zielony diament świata.

Według dziennika "Bild", bezpośrednio przed włamaniem spowodowano awarię elektrycznej skrzynki rozdzielczej w pobliżu najcenniejszych drezdeńskich muzeów, odcinając je od dopływu prądu. Kamery obserwacyjne pracowały jednak dalej dzięki niezależnemu zasilaniu. 

Gruenes Gewoelbe, gdzie w trzeciej dekadzie XVIII wieku umieścił swój prywatny skarbiec ówczesny książę-elektor Saksonii i zarazem król Polski August II Mocny, znajduje się w kompleksie rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss. Jej częścią jest także Zwinger (Zwierzyniec), mieszczący jedną z najcenniejszych europejskich kolekcji malarstwa - Galerię Starych Mistrzów.

Skarby z „Zielonego Sklepienia” przetrwały naloty bombowe aliantów podczas drugiej wojny światowej, ale zostały wywiezione przez Związek Radziecki jako łupy wojenne. Do Drezna powróciły w 1958 roku.

Zobacz też: Wiadomości z Niemiec

ja

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura