Wyżeł niemiecki krótkowłosy. Pies do zadań specjalnych.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy. Pies do zadań specjalnych.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - pies tylko dla wysportowanych

Redakcja Redakcja Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to nie tylko elegancki pies myśliwski, ale także pies towarzysz w życiu codziennym. Jest psem idealnym dla ludzi uprawiających sporty - chętnie będzie towarzyszył w nich swojemu panu.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to rasa popularna zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach europejskich, także w Polsce. Historia tych psów sięga czasów Imperium Rzymskiego. Od lat służyły jako psy myśliwskie. Przy ich pomocy wystawiano, płoszono i polowano na ptactwo i inną zwierzynę.

W 1897 roku wydano księgę hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego. Jej autorem był wielki miłośnik tej rasy Albrecht de Solms-Braunfeld. Opisał on cechy specyficzne dla wyżła niemieckiego krótkowłosego, a także wszelkie wytyczne dla hodowców, które są wyznacznikiem do dziś.


wyżeł niemiecki
Młody wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Charakter wyżła niemieckiego krótkowłosego 

Ma łagodne i zrównoważone usposobienie, nie przejawia skłonności do agresji ani dominacji. Jest psem stworzonym do działania, nie znosi nudy i bezczynności. Musi mieć zapewnioną codziennie sporą dawkę ruchu. Jeśli ta potrzeba jest zaspokojona, to potem w domu jest spokojny, nienarzucający się. 

Jest inteligentny, lubi się uczyć i chętnie współpracuje z człowiekiem. Lubi dzieci, ale z maluchami lepiej uważać, bo może je niechcący przewracać, gdy jest rozpędzony. Dogaduje się z innymi zwierzętami, nie szuka zaczepki. Jest silny i wytrzymały. Jeśli coś robi, to z pasją i oddaniem.


wyżeł niemiecki krótkowłosy
Wyżeł niemiecki krótkowłosy w akcji - tropienie to jego specjalność.

Wygląd zewnętrzny

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to harmonijnie zbudowany duży pies. Charakteryzuje się wyniosłą postawą o wyraźnej linii, suchą głową, wysoko noszonym ogonem, twardą i błyszczącą szatą. Nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Zwykle osobniki dorosłe osiągają wagę od 23 do 29 kg. Wysokość w kłębie wynosi 62-66 cm dla samców oraz 58-63 cm dla samic.

Występuje w umaszczeniu brązowym, czarnym, czarnym podpalanym, jasnym dereszu, ciemnym dereszu, brązowym z plamkami oraz białym z brązowymi znaczeniami. O ile przedstawicieli tej rasy w jednolitym umaszczeniu trudno rozpoznać, o tyle widząc psa w brązowe ciapki od razu zorientujemy się, że to wyżeł niemiecki.


wyżeł niemiecki
Nawet taki kolos potrafi być zabawny i uroczy.

Dla kogo wyżeł niemiecki

Wyżeł niemiecki krótkowłosy nie nadaje się do mieszkania w bloku. Zamknięty w czterech ścianach, znudzony, może przejawiać zachowania destrukcyjne. Najlepiej, żeby mieszkał w domu z ogrodem oraz miał możliwość codziennego wychodzenia na długie kilkugodzinne spacery. Musi bowiem poczuć przestrzeń i wolność. W pobliżu lasu lepiej jednak mieć go w zasięgu linki, ponieważ gdy obudzi się w nim instynkt łowcy, popędzi za zwierzyną. Chyba że odpowiednio wcześniej wyszkoliliśmy psa tak, że powróci na nasze zawołanie lub gwizd. Zwłaszcza psy myśliwskie powinny być w tym kierunku odpowiednio wcześnie wytresowane. Nie powinien jednak zimą długo przebywać poza domem, nie jest bowiem odporny na mróz. 

Wyżeł niemiecki jest świetny dla osób aktywnych. Może razem z panem biegać szybko i na długie dystanse, biec obok roweru, uprawiać jogging. Chętnie trenuje psie sporty. Wyżeł sprawdzi się np. w agility, obedience, dogtrekkingu, bikejoringu czy sportach zaprzęgowych. Uwielbia pływać i aportować. Nieliczne wyżły są też wykorzystywane w dogoterapii i jako psy ratownicze.

Szczeniak z profesjonalnej hodowli kosztuje od 1500 do 4000 zł. Długość życia wynosi około 12-15 lat.

ja


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości