11 obserwujących
408 notek
1724k odsłony
527 odsłon

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - pies tylko dla wysportowanych

Wyżeł niemiecki krótkowłosy. Pies do zadań specjalnych.
Wyżeł niemiecki krótkowłosy. Pies do zadań specjalnych.
Wykop Skomentuj7

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to nie tylko elegancki pies myśliwski, ale także pies towarzysz w życiu codziennym. Jest psem idealnym dla ludzi uprawiających sporty - chętnie będzie towarzyszył w nich swojemu panu.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to rasa popularna zarówno w Niemczech, jak i w innych krajach europejskich, także w Polsce. Historia tych psów sięga czasów Imperium Rzymskiego. Od lat służyły jako psy myśliwskie. Przy ich pomocy wystawiano, płoszono i polowano na ptactwo i inną zwierzynę.

W 1897 roku wydano księgę hodowli wyżła niemieckiego krótkowłosego. Jej autorem był wielki miłośnik tej rasy Albrecht de Solms-Braunfeld. Opisał on cechy specyficzne dla wyżła niemieckiego krótkowłosego, a także wszelkie wytyczne dla hodowców, które są wyznacznikiem do dziś.


wyżeł niemiecki
Młody wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Charakter wyżła niemieckiego krótkowłosego 

Ma łagodne i zrównoważone usposobienie, nie przejawia skłonności do agresji ani dominacji. Jest psem stworzonym do działania, nie znosi nudy i bezczynności. Musi mieć zapewnioną codziennie sporą dawkę ruchu. Jeśli ta potrzeba jest zaspokojona, to potem w domu jest spokojny, nienarzucający się. 

Jest inteligentny, lubi się uczyć i chętnie współpracuje z człowiekiem. Lubi dzieci, ale z maluchami lepiej uważać, bo może je niechcący przewracać, gdy jest rozpędzony. Dogaduje się z innymi zwierzętami, nie szuka zaczepki. Jest silny i wytrzymały. Jeśli coś robi, to z pasją i oddaniem.


wyżeł niemiecki krótkowłosy
Wyżeł niemiecki krótkowłosy w akcji - tropienie to jego specjalność.

Wygląd zewnętrzny

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to harmonijnie zbudowany duży pies. Charakteryzuje się wyniosłą postawą o wyraźnej linii, suchą głową, wysoko noszonym ogonem, twardą i błyszczącą szatą. Nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Zwykle osobniki dorosłe osiągają wagę od 23 do 29 kg. Wysokość w kłębie wynosi 62-66 cm dla samców oraz 58-63 cm dla samic.

Występuje w umaszczeniu brązowym, czarnym, czarnym podpalanym, jasnym dereszu, ciemnym dereszu, brązowym z plamkami oraz białym z brązowymi znaczeniami. O ile przedstawicieli tej rasy w jednolitym umaszczeniu trudno rozpoznać, o tyle widząc psa w brązowe ciapki od razu zorientujemy się, że to wyżeł niemiecki.


wyżeł niemiecki
Nawet taki kolos potrafi być zabawny i uroczy.

Dla kogo wyżeł niemiecki

Wyżeł niemiecki krótkowłosy nie nadaje się do mieszkania w bloku. Zamknięty w czterech ścianach, znudzony, może przejawiać zachowania destrukcyjne. Najlepiej, żeby mieszkał w domu z ogrodem oraz miał możliwość codziennego wychodzenia na długie kilkugodzinne spacery. Musi bowiem poczuć przestrzeń i wolność. W pobliżu lasu lepiej jednak mieć go w zasięgu linki, ponieważ gdy obudzi się w nim instynkt łowcy, popędzi za zwierzyną. Chyba że odpowiednio wcześniej wyszkoliliśmy psa tak, że powróci na nasze zawołanie lub gwizd. Zwłaszcza psy myśliwskie powinny być w tym kierunku odpowiednio wcześnie wytresowane. Nie powinien jednak zimą długo przebywać poza domem, nie jest bowiem odporny na mróz. 

Wyżeł niemiecki jest świetny dla osób aktywnych. Może razem z panem biegać szybko i na długie dystanse, biec obok roweru, uprawiać jogging. Chętnie trenuje psie sporty. Wyżeł sprawdzi się np. w agility, obedience, dogtrekkingu, bikejoringu czy sportach zaprzęgowych. Uwielbia pływać i aportować. Nieliczne wyżły są też wykorzystywane w dogoterapii i jako psy ratownicze.

Szczeniak z profesjonalnej hodowli kosztuje od 1500 do 4000 zł. Długość życia wynosi około 12-15 lat.

ja


Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości