10 obserwujących
427 notek
1831k odsłon
2717 odsłon

Samojed - "uśmiechnięty" pies pozbawiony agresji. Wymaga dużej ilości czasu

Samojed ma dużą potrzebę aktywności fizycznej.
Samojed ma dużą potrzebę aktywności fizycznej.
Wykop Skomentuj3

Samojed to piękny, przyjazny pies, który wygląda jak duży pluszowy miś. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela, dlatego potrzebuje bardzo dużo uwagi z jego strony.

Jeśli nie miałeś wcześniej żadnego psa i nie wiesz, czy będziesz umieć zapanować nad czworonogiem, ta rasa będzie dla Ciebie idealna. Samojed jest łatwy w ułożeniu, będzie za tobą chodził krok w krok i nie pozwoli ci się nudzić.

Bardzo aktywnym i puszystym psem jest też szpic miniaturowy. 

Samojed
Samojedy ciągnące zaprzęg.

Charakter samojeda

Samojeda nazywa się uśmiechniętym psem północy, ponieważ ma lekko uniesione kąciki warg i nieco skośne osadzenie oczu. To pies przyjacielski, miły i szybko przywiązuje się do właściciela. Krzyki i karanie nie są sposobem na wychowanie tego psa. Chyba, ze chcemy , aby stał się lękliwy, nieposłuszny i niszczył rzeczy. Jednak nawet  błędy wychowawcze nie spowodują u niego agresywnego zachowania.

Samojed nie sprawdzi się w roli stróża, jest łagodny w stosunku do ludzi. Dlatego też dobrze dogaduje się z dziećmi. Dzięki swojej cierpliwości i chęci do zabawy dzieciaki będą miały w nim oddanego kompana. Sprawdzi się też jako puszysta przytulanka, chociaż oczywiście, jak każdy pies i on ma swoje granice.

Niestety samojedy są dosyć hałaśliwe. Ich szczekanie przypomina dźwięk tłuczonego szkła. Pies ten ma także dużą potrzebę aktywności fizycznej, którą nie zawsze da się zaspokoić zwykłym spacerem. 

Samojed
Samojeda nazywa się uśmiechniętym psem północy.

Dla kogo samojed?

  • W domu czy w bloku?

Samojed może żyć w bloku, tylko wtedy, gdy jego opiekun zadba o codzienne długie i interesujące spacery, które zmęczą pupila. Samojed dobrze przystosowuje się do życia w mieście, ale jest aktywny, żywiołowy i potrzebuje regularnego ruchu na świeżym powietrzu. Musi mieć zaspokojone wszystkie potrzeby - zabawy, tropienia i węszenia. Czworonogi mogą zostawać w domu przez kilka godzin w ciągu dnia, ale to zdecydowanie nie jest rasa dla osób zapracowanych. 

Samojed najlepiej będzie się czuł w domu z dużym ogrodem. Samojed nie jest jednak dobrym stróżem, nie powinien mieszkać na zewnątrz.

  • Szczekanie

Samojedy nie są ciche z natury. Szczekają często i dość głośno, manifestując w ten sposób swoje emocje. To także ich forma komunikacji i sposób na zwrócenie na siebie uwagi. 

  • Samojed a inni domownicy

Samojed to dobry pies dla dzieci. Lubi się nimi opiekować i bawić się z nimi. Samojed lubi bawić się także z innymi psami na zewnątrz, może też mieszkać z przedstawicielem tego samego gatunku pod jednym dachem, o ile w wieku szczenięcym był prawidłowo socjalizowany z psami. Samojed nie zaprzyjaźni się z kotem. Nie ma rozwiniętego instynktu myśliwskiego, dlatego nie pogodni kota, ale jest bardzo niezależny i będzie kota co najwyżej tolerować.

  • Alergia na psy

Samojedy linieją przez cały rok, ale ich naskórek łuszczy się mniej intensywnie w porównaniu do psów innych ras. Dlatego nie zawsze uczulają osoby z alergią na psy. Pies może jednak z początku nie uczulać, ale objawy alergii na psy mogą się z czasem nasilać.

Samojed
Szczeniak samojeda.

Historia rasy samojed

Samojed należy do ras pierwotnych. Wyhodował go lud koczowniczy zamieszkujący tereny północnej Rosji i Syberii. Plemiona koczownicze wykorzystywały samojedy do polowania, pilnowania dobytku oraz jako psy pasterskie i zaprzęgowe. Za sprawą mieszkania w szałasie z człowiekiem samojed stał się najbardziej rodzinny z wszystkich ras północnych.

Po raz pierwszy poważniej zainteresowano się samojedami w okresie wypraw polarnych na przełomie XIX i XX w. Za oceanem pierwszą hodowczynią samojedów była księżniczka de Montyglon, która otrzymała w darze od rosyjskiego księcia Mikołaja cztery psy. W jej rękach był też samojed Etah, który w 1911 r. poprowadził zaprzęg Amundsena na pierwszą wyprawę na Antarktydę. Rasa zadomowiła się też w Australii, dokąd trafiła po drugiej próbie zdobycia przez Scotta bieguna południowego.

Pierwsze samojedy pokazano na wystawie w Leeds w 1893 r. Od 1909 r. obowiązuje obecna nazwa rasy – wcześniej używano określenia samojedzki pies zaprzęgowy. 

Samojed
Samojed i chihuahua.

Ciekawostki o samojedzie

Pierwotnie samojedy hodowane były przez koczowniczy lud Nieńców, czyli Samojedów, stąd nazwa rasy. Pilnowały one stad reniferów, dzielnie broniąc je przed wilkami i niedźwiedziami, pomagały w polowaniach i ciągnęły sanie. Nocą z kolei ogrzewały swoich ludzi za sprawą ciepłego futra.

W Chinach mieszka samojed o imieniu Potato, który słynie z tego, że… jest dobry z matematyki. Właściciel nauczył Potato dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić, a pies wyszczekuje prawidłowe wyniki. Podobno ten samojed zapamiętuje nawet numery telefonów.

Zobacz też inne rasy dużych psów:

KJ


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości