11 obserwujących
498 notek
2030k odsłon
471 odsłon

Dwa miliony świątecznych świec Caritas

Akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom ma charakter ekumeniczny. Fot. Caritas/ Twitter
Akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom ma charakter ekumeniczny. Fot. Caritas/ Twitter
Wykop Skomentuj34

Wpływy z tegorocznej akcji pomogą dzieciom w Polsce w zdalnej edukacji oraz najmłodszym na Bliskim Wschodzie.

Akcja Caritas Polska – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – ma charakter ekumeniczny: oprócz Kościoła Katolickiego uczestniczą w niej również Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Prawosławny i Kościół Ewangelicko-Reformowany.Wigilijne świece można kupić w kościołach i placówkach Caritas. Akcję można też wesprzeć wysyłając sms o treści "WIGILIA" pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT), zrobić przelew online lub tradycyjny przelew (dane do przelewu są na stronie Caritas).

W tym roku to już 27. edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zebrane środki Caritas przeznaczy na potrzeby najmłodszych dzieci w Polsce i krajach Bliskiego Wchodu. Caritas Polska poinformował, że z uwagi na pandemię, pomoc w Polsce zostanie przekazana w głównej mierze najmłodszym mającym utrudniony dostęp do edukacji zdalnej. Ponadto 10 groszy ze sprzedaży każdej wigilijnej świecy zostanie przeznaczone na wsparcie dzieci z krajów Bliskiego Wchodu dotkniętych konfliktami zbrojnymi.

Tak jak rok temu przygotowano 2 miliony świec. W poprzednich latach były one rozprowadzane m.  in. przez wolontariuszy na przykład podczas parafialnych festynów. W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne związane z epidemią COVID-19, dystrybucji świec będą towarzyszyć środki bezpieczeństwa.

Zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Paweł Dzierzkowski poinformował, że "decyzje o formie rozprowadzania świec, uwzględniając oczywiście zalecenia wynikające z przepisów, będą podejmować proboszczowie. Z tego, co wiem, w wielu miejscach kiermasze zostaną zastąpione współpracą z lokalnymi sklepami, zwłaszcza w małych miejscowościach. Świece nadal będą dostępne w kościołach, na specjalnie wystawionych stolikach bądź w zakrystiach".


W 2019 roku dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom na wakacje wyjechało ok. 25 tys. dzieci z całej Polski, a 10 groszy ze sprzedaży każdej ze świec przeznaczono na pomoc dla dzieci z dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli. Z kolei dwa lata temu, dzięki dystrybucji świec Caritas, udało się odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo.

Akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zrodziła się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom z niepełnosprawnością w Rusinowicach (woj. śląskie). Rok później w 1994 roku świece po raz pierwszy zapłonęły w polskich domach. Akcja nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Światło świecy ma przypominać, że są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy.

W 1997 roku do akcji Caritas przyłączyli się harcerze ZHP z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju. Niesiony przez nich na świecach Caritas ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do wielu środowisk, instytucji i domów, aby w symboliczny sposób rozpalić w każdym człowieku chęć pomagania innym. W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju trafi do Polski 15 grudnia.

Do udziału w akcji zachęca para prezydencka. „Ekumeniczny wysiłek na rzecz bliźnich to świadectwo łączących nas wartości i wspólnoty wszystkich Polaków. Życzę państwu, życzę nam wszystkim, byśmy razem solidarnie pokonali obecne trudności. Bądźmy sobie bliscy i otwarci na innych" – powiedział prezydent Andrzej Duda, apelując o wsparcie akcji.


Caritas Polska powstała w 1990 r. Udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga również ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza Polską. Organizuje np. zimowy i letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin.

Organizacja prowadzi placówki opiekuńcze, pielęgnacyjne, wychowawcze, ośrodki rehabilitacyjne, domy pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, domy samotnej matki, kuchnie dla ubogich, świetlice dziennego pobytu dla dzieci i osób w podeszłym wieku.

Znane Akcje Caritas to Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna, Kromka Chleba, program stypendialny Skrzydła, Tornister pełen uśmiechów, Okno życia, Rodzina Rodzinie.

MK

Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo