11 obserwujących
500 notek
2033k odsłony
905 odsłon

Od 5 grudnia nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy

Nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie.
Nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie.
Wykop Skomentuj67

Od 5 grudnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. W razie kontroli drogowej dokumentu nie trzeba okazywać policji, dane będą sprawdzane w internecie.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy nie będą musieli mieć żadnego, ani plastikowego, ani elektronicznego dokumentu. Chętni nadal mogą mieć przy sobie tradycyjne (plastikowe) prawo jazdy lub mPrawoJazdy w aplikacji moblinej. Policja zapewnia, że nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie. Przy wątpliwościach podczas kontroli uprawnień, przy kolizjach i innych zdarzeniach losowych kierowca będzie musiał podać tylko numer PESEL. Policja zweryfikuje dane, gdyż ma wgląd do rejestrów, systemów i innych danych.


image


Kierowco - sprawdź swoje dane

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do zainstalowania aplikacji mObywatel, w której będzie dostępna elektroniczna wersja prawa jazdy. Kierowcy, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, mogą sprawdzić swoje dane na stronie gov.pl w usłudze "Sprawdź dane kierowcy" - żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, a to ważne w czasie kontroli drogowej. Warto sprawdzić literówki, termin ważności dokumentu. 

- Od 5 grudnia będzie dostępny formularz dla tych wszystkich, którzy to zweryfikują, wskazujący ścieżkę postępowania. Trzeba będzie przekazać te dane, które są naszym zdaniem błędne, i już system nas przekieruje dalej do właściwej ścieżki postępowania. To samo będziemy mieli w sytuacji, kiedy pobierzemy aplikację mObywatel, usługę prawo jazdy i tam się okaże, że są błędne dane, to w tej aplikacji też będzie mechanizm zgłaszania tych błędów do poprawy - mówił minister Marek Zagórski. 

mPrawoJazdy w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel znajdziemy wszystkie dokumenty naszych samochodów, które posiadamy, czyli dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC oraz od 5 grudnia mPrawo Jazdy wraz z informacją o punktach karnych.

Usługa mPojazd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. Z kolei w mPojeździe znajdują się dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i - jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji - w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany, którego potrzeba, by ją uruchomić.

Aplikacja mObywatel to obecnie sześć usług. mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek. mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki. mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów. eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą - podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.

Aplikacja działa także offline, gdy nie ma dostępu do internetu.

KJ


Wykop Skomentuj67
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie