Nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie.
Nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie.

Od 5 grudnia nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy

Redakcja Redakcja Cyfryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 68

Od 5 grudnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. W razie kontroli drogowej dokumentu nie trzeba okazywać policji, dane będą sprawdzane w internecie.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy nie będą musieli mieć żadnego, ani plastikowego, ani elektronicznego dokumentu. Chętni nadal mogą mieć przy sobie tradycyjne (plastikowe) prawo jazdy lub mPrawoJazdy w aplikacji moblinej. Policja zapewnia, że nie będzie mandatów za brak prawa jazdy w samochodzie. Przy wątpliwościach podczas kontroli uprawnień, przy kolizjach i innych zdarzeniach losowych kierowca będzie musiał podać tylko numer PESEL. Policja zweryfikuje dane, gdyż ma wgląd do rejestrów, systemów i innych danych.


image


Kierowco - sprawdź swoje dane

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do zainstalowania aplikacji mObywatel, w której będzie dostępna elektroniczna wersja prawa jazdy. Kierowcy, którzy nie chcą wozić ze sobą tradycyjnego prawa jazdy i nie chcą mieć aplikacji mObywatel, mogą sprawdzić swoje dane na stronie gov.pl w usłudze "Sprawdź dane kierowcy" - żeby mieć pewność, że nie ma tam błędów, a to ważne w czasie kontroli drogowej. Warto sprawdzić literówki, termin ważności dokumentu. 

- Od 5 grudnia będzie dostępny formularz dla tych wszystkich, którzy to zweryfikują, wskazujący ścieżkę postępowania. Trzeba będzie przekazać te dane, które są naszym zdaniem błędne, i już system nas przekieruje dalej do właściwej ścieżki postępowania. To samo będziemy mieli w sytuacji, kiedy pobierzemy aplikację mObywatel, usługę prawo jazdy i tam się okaże, że są błędne dane, to w tej aplikacji też będzie mechanizm zgłaszania tych błędów do poprawy - mówił minister Marek Zagórski. 

mPrawoJazdy w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel znajdziemy wszystkie dokumenty naszych samochodów, które posiadamy, czyli dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC oraz od 5 grudnia mPrawo Jazdy wraz z informacją o punktach karnych.

Usługa mPojazd pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. Z kolei w mPojeździe znajdują się dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i - jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji - w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany, którego potrzeba, by ją uruchomić.

Aplikacja mObywatel to obecnie sześć usług. mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek. mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki. mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów. eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą - podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.

Aplikacja działa także offline, gdy nie ma dostępu do internetu.

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie