mObywatel z nową usługą. mPojazd: dowód rejestracyjny i nie tylko w smartfonie

mPojazd - nowe udogodnienie dla kierowców. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
mPojazd - nowe udogodnienie dla kierowców. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Po wprowadzeniu dowodów osobistych w telefonach, czas na dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i polisę OC. Ruszyła rządowa aplikacja mPojazd z myślą o wszystkich kierowcach.

- Ministerstwo Cyfryzacji cały czas rozwija aplikację, która nazywa się mObywatel. Jej celem jest to, aby usługi administracji były jak najbliżej obywateli, czyli na smartfonie - stwierdził minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Usługa mPojazd umożliwia szybkie przejście kontroli policyjnych przy okazywaniu dokumentów. Dzięki aplikacji, wszystkie dane z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i ubezpieczenia OC/AC znajdą się na smartfonach.

mPojazd - wszystko w smartfonie

Od 1 października 2018 roku wożenie ze sobą dokumentów takich jak polisa i dowód rejestracyjny nie będzie wymagane. - W aplikacji mObywatel od kilku dni funkcjonuje usługa mPojazd. Postanowiliśmy tę usługę zaoferować z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że w przypadku braku czy nieposiadania przy sobie dokumentów pojazdu, w momencie gdy następuje kontrola usługa mPojazd ma nam pomóc przejść kontrolę sprawnie. Także w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego zawsze będziemy mogli okazać dokumenty, korzystając z usługi mPojazd - tłumaczył Zagórski na konferencji prasowej.

Ze smartfonem po „polecony”. mObywatel zastąpi dowód na poczcie

To nie wszystko. Usługa mPojazd przypomni kierowcom o zbliżającym się terminie przeprowadzenia wymaganego przeglądu samochodu i wygaśnięcia polisy OC. Mobilna wersja dokumentów pokaże nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, wariant i okres trwania. Na 30 dni przed wygaśnięciem umowy, mPojazd przypomni o konieczności zawarcia umowy. Analogicznie wygląda sytuacja z przeglądami technicznymi. Aplikacja dysponuje danymi, dotyczącymi marki i modelu samochodu, roku produkcji, numeru rejestracyjnego, numeru VIN. Miesiąc przed końcem ważności badania mPojazd wyśle komunikat o konieczności dokonania przeglądu.

Jak ściągnąć mPojazd na telefon

Usługa dla kierowców jest dostępna w wersji Android 6.0 wzwyż. Użytkownicy iOS muszą uzbroić się w cierpliwość, ale resort cyfryzacji zapewnia, że i oni będą mogli korzystać z elektronicznych dokumentów. Aby korzystać z aplikacji, trzeba być zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i posiadać samochód lub motocykl. Do aktywacji innowacji na smartfony potrzebujemy profilu zaufanego. Możemy go uzyskać w urzędzie miasta lub za pośrednictwem strony internetowej banku. Profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w sieci. Pobieramy aplikację mObywatel, która jest bezpłatna. Następnie uruchamiamy usługi mTożsamość i mPojazd dzięki profilowi zaufanemu. Wykonujemy wszelkie polecenia, pojawiające się na ekranie smartfonu.

Rząd przygotowuje specjalnie z myślą o kierowcach pakiet deregulacyjny, który pozwoli na zniesienie obowiązku przewożenia prawa jazdy. Ministerstwo cyfryzacji nie podaje jednak, kiedy należy spodziewać się zmian, ponieważ prace są skomplikowane.

GW

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie