Świąteczne wypieki w Niemczech z pandemicznym akcentem. fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Świąteczne wypieki w Niemczech z pandemicznym akcentem. fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Niemcy - Świąteczne nabożeństwa w maseczce, śpiew zabroniony

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 36

Wierni, którzy chcą pójść do kościoła w Wigilię i Boże Narodzenie muszą się wcześniej zarejestrować.  

Od 16 grudnia w Niemczech obowiązuje ścisły lockdown, który w razie konieczności zostanie jeszcze przedłużony.

Oznacza to, że otwarte są tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, apteki i banki. Zamknięte są szkoły, restauracje, bary i zakłady usługowe. W prywatnych spotkaniach może brać udział najwyżej pięć osób z dwóch gospodarstw domowych, limit ten nie dotyczy dzieci poniżej 14 lat.

To ograniczenie zostanie lekko poluzowane podczas świąt Bożego Narodzenia, od 24 do 26 grudnia. Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą się wówczas mogli spotkać z czterema innymi osobami z najbliższej rodziny. Ten wyjątek nie będzie obowiązywał podczas sylwestra, w ostatnim dniu roku zakazano gromadzenia się w większych grupach, a także używania fajerwerków.

Puste ulice Dortmundu.
Puste ulice Dortmundu. fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Na świąteczne nabożeństwa po rejestracji i w maseczce

Wierni, którzy chcą iść do kościoła w Boże Narodzenie, muszą wziąć pod uwagę kilka rzeczy: każdy musi się wcześniej zarejestrować, nosić maseczkę, a śpiewanie jest zabronione. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i kościoły w Niemczech uzgodniły szczegółowe przepisy.

Nabożeństwa w Wigilię odbędą się bez zbiorowego śpiewu i każdy uczestnik musi się zarejestrować. Dotyczy to również nabożeństw w plenerze, które w wielu społecznościach są praktykowane od dłuższego czasu. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, czy nabożeństwo można zorganizować w sposób odpowiedzialny, należy je odwołać.

Rząd federalny i rządy krajów związkowych określiły konkretne wymagania dotyczące nabożeństw bożonarodzeniowych. Postanowiono, że należy zachować minimalną odległość 1,5 metra, na miejscu należy nosić maseczki, śpiew jest zabroniony, a jeśli spodziewana liczba uczestników jest duża, zostanie wprowadzony wymóg rejestracji.

Oprócz przedstawicieli Kościołów protestanckich, katolickich, prawosławnych i wolnych, w dyskusji z ministerstwem spraw wewnętrznych udział wzięli również przedstawiciele społeczności żydowskiej i muzułmańskiej w Niemczech.

Lockdown w Niemczech.
Lockdown w Niemczech. fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

W święta wjedziemy do Niemiec

Wjazd do Niemiec z Polski w okresie świątecznym jest możliwy bez posiadania ważnego powodu, ale w trzech krajach związkowych (Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia) obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

Władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski, ale przy podróży do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka należy liczyć się z obowiązkiem przebywania w 10-dniowej kwarantannie oraz dokonania elektronicznej rejestracji podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de. Co najmniej do 10 stycznia 2021 roku hotele nie będą jednak przyjmować turystów.

Na stronie internetowej nie muszą rejestrować się osoby, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin, przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowcy zawodowi oraz pracownicy firm transportowych). Wszystkie inne osoby powinny elektronicznie rejestrować swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych.

Urząd ds. zdrowia będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą, która wjechała do Niemiec, oraz będzie mógł sprawdzić, czy dana osoba ma uprawnienia do zwolnienia z kwarantanny. Władze mogą również dokonywać wyrywkowych kontroli granicznych.

Dortmund przed i po lockdownie.
Dortmund przed i po lockdownie. fot.PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Na teren trzech krajów związkowych: Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Saksonii można wjechać, ale konieczne będzie odbycie 10-dniowej kwarantanny. Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu). Wjazd do Berlina na czas do 24 godzin bez kwarantanny jest możliwy.

Ponadto wjazd na teren Niemiec spoza UE i strefy Schengen lub z Wielkiej Brytanii podlega ograniczeniom - należy posiadać tzw. ważny powód. Władze niemieckie rezerwują sobie prawo do powrotu do systematycznych kontroli granicznych, gdy w regionach przygranicznych znacząco wzrośnie liczba zachorowań.

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości