Zasady domowej kwarantanny z powodu koronawirusa COVID-19

Domowa kwarantanna jest kluczowa w walce z koronawirusem.
Domowa kwarantanna jest kluczowa w walce z koronawirusem.

Liczba osób objętych kwarantanną domową z powodu koronawirusa rośnie. Jak należy postępować, będąc w izolacji?

Domowa kwarantanna jest elementem środków zapobiegawczych, jakie stosuje się w sytuacjach epidemiologicznych jakim jest koronawirus. Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które mogły mieć kontakt z osobą chorą. Odosobnienie osoby chorej nazywamy izolacją. 

Zobacz: Koronawirus z Wuhan. Objawy, leczenie, jak się chronić?

Kto powinien poddać się domowej kwarantannie?

O pozostanie w domu i poddanie się kwarantannie domowej mogą zostać poproszone osoby:

  • które w ciągu ostatnich 14 dni były w regionach, w których odnotowano przypadki zarażenia koronawirusem,
  • które miały bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem (chodzi o kontakt z przypadkiem potwierdzonym lub przypadkiem prawdopodobnym), przy czym za bliski kontakt uznaje się spędzanie 15 minut w odległości dwóch metrów od zarażonej osoby;
  • pracowały w placówce, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusa lub odwiedzały osoby znajdujące się w takich placówkach.

Jeśli u osoby z którejś z wymienionych grup pojawią się objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, należy skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie zostanie ustalony dalszy tryb postępowania medycznego. Niewykluczone, że taka osoba zostanie zatrzymana na obserwację w szpitalu.

Pojawienie się wyżej wymienionych objawów nie musi świadczyć o zarażeniu koronawirusem. Tego typu objawy mogą być wynikiem zarażenia wirusem grypy

Zobacz, jakie zalecenia dla osób starszych z powodu koronawirusa wydał GIS.

image

Kwarantanna domowa – ile trwa i jak postępować?

W przypadku koronawirusa czas trwania kwarantanny domowej wynosi 14 dni. W tym czasie musimy starać się ograniczyć do minimum kontakty z innymi osobami - nie możemy zapraszać gości. Jeżeli w jednym domu mieszka kilka osób dobrze by było, żeby osoba poddana kwarantannie została w odosobnieniu - w innym pokoju.

Wojewoda ma obowiązek dostarczyć potrzebny sprzęt i żywność osobom samotnym, objętym kwarantanną domową.

Należy upewnić się też, czy w apteczce mamy odpowiednią ilość leków, jeżeli jakieś przyjmujemy na co dzień.

Pomieszczenia, w których przebywamy powinno być często wietrzone. Codziennie należy mierzyć temperaturę i obserwować, czy nie występują inne objawy.

Należy często myć i dezynfekować ręce, zwłaszcza korzystając ze wspólnych pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia. A także unikać dotykania rękoma oczu, nosa i ust.

Warto regularnie czyścić powierzchnie w pomieszczeniach wspólnych, np. dezynfekować blaty, deskę w ubikacji, krany w umywalce czy klamki w pomieszczeniach. Należy to robić w jednorazowych rękawiczkach, a potem je wyrzucać do śmieci.

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a potem natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody. Podczas codziennych czynności dobrze zachować szczególną ostrożność. Nie korzystać ze wspólnego ręcznika, jedzenia, nie przechowywać szczoteczki do zębów ze szczoteczkami domowników.


Kara za złamanie kwarantanny

Za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo taka osoba zostanie przymusowo doprowadzona do miejsca kwarantanny. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że być może policja będzie sprawdzać, czy pacjenci objęci kwarantanną domową w związku z koronawirusem, znajdują się w swoich mieszkaniach.

Szef resortu przypomina, że za złamanie zaleceń kwarantanny - można nawet pójść do więzienia na rok. Według kodeksu karnego: "Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą zakaźną naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tą chorobą: podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."


Kwarantanna domowa – co z pracą?

Jeśli istnieje ryzyko zarażenia koronawirusem, pracodawca może zlecić pracownikowi wykonanie pracy w domu lub zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy (gdy wykonywanie pracy zdalnej jest niemożliwe). Część firm w Polsce – jak donosi zleciła pracownikom wracającym z urlopu dwutygodniową, domową kwarantannę. Oczywiście z pełnym wynagrodzeniem. Jednak pracodawca może ustalić z pracownikiem indywidualne warunki pracy zdalnej. Tej kwestii nie reguluje niestety kodeks pracy.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji powiedział również, że pełne wynagrodzenie należy się rodzicom lub opiekunom prawnym, którzy sprawują opieką nad osobami małoletnimi, które mogą znajdować się w grupie ryzyka zarażenia koronawirusem. 

Jednak na razie odizolowanie pracowników wydaje się nieuzasadnione. Wskazane jest natomiast odwołanie podróży służbowych do krajów, w których występują zachorowania. 

KJ


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości