17 obserwujących
1044 notki
2194k odsłony
  1990   0

W Wielkiej Brytanii wykryto nowy wariant koronawirusa. Kolejne kraje z lockdownem

Koronawirus w Holandi. fot. PAP/EPA
Koronawirus w Holandi. fot. PAP/EPA

"​Nowy wariant" koronawirusa został wykryty w Wielkiej Brytanii - powiedział minister zdrowia tego kraju Matt Hancock. Podkreślił, że rozprzestrzenianie się tego szczepu może mieć związek z rozwojem epidemii w południowo-wschodniej Anglii.

Przeprowadzone dotąd badania nie wskazują na to, by nowa mutacja koronawirusa miała być odporna na szczepionkę lub powodować cięższy przebieg choroby COVID-19.

Nowa mutacja koronawirusa

W ostatnich dniach zidentyfikowaliśmy "nowy wariant" koronawirusa, który może mieć związek z coraz szybciej rozwijającym się rozprzestrzenianiem wirusa w południowo-wschodniej Anglii - powiedział Hancock.

Wstępne analizy sugerują, że ten wariant rozprzestrzenia się szybciej od wcześniej znanego nam szczepu. Zidentyfikowaliśmy ponad tysiąc przypadków zakażenia "nowym wariantem", głównie na południu Anglii. Zakażenia zlokalizowano na prawie 60 obszarach i ich liczba szybko się zwiększa - mówił minister zdrowia.

Hancock podkreślił, że Światowa Organizacja Zdrowia została już poinformowana. Dodał, że "nic nie wskazuje" na to, że choroba wywoływana przez "nowy wariant" wirusa jest bardziej niebezpieczna, ani że szczepionki nie pomogą w jego zwalczaniu.

Zdajemy sobie sprawę z tego genetycznego wariantu wykrytego u tysiąca pacjentów w Anglii - powiedział jeden z ekspertów WHO Mike Ryan. Widzieliśmy już wiele wariantów, wirus ewoluuje i zmienia się cały czas - dodał.

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii podkreślił, że w Londynie wprowadzone zostaną jeszcze ostrzejsze restrykcje covidowe. Oznacza to m.in. zamknięcie barów i restauracji i wprowadzenie dodatkowych restrykcji dot. spotkań.

Pełny lockdown w Niemczech

Od środy do 10 stycznia w Niemczech będzie obowiązywał lockdown. Święta spędzać będzie wolno tylko w gronie rodziny, sylwestrowe imprezy zostały zakazane.

Niemieccy lekarze od początku listopada alarmują, że kurczy się liczba wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii. I to mimo wprowadzonych miesiąc temu ograniczeń (zamknięto m.in. gastronomię, kina, teatry, wprowadzono ograniczenia dotyczące spotkań).

Najgorsza sytuacja obecnie panuje w szpitalach Saksonii, gdzie w kilku powiatach w ciągu tygodnia wskaźnik nowych zachorowań na 100 tys. mieszkańców przekroczył 500. W graniczącym z Polską powiecie Görlitz zostało tylko osiem wolnych miejsc w szpitalu. Zajęte są 53, 11 chorych leży pod respiratorami.

Holandia wprowadza twardy lockdown

Premier Holandii Mark Rutte postanowił, podobnie jak sąsiednie Niemcy, wprowadzić twardy lockdown w związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19. Restrykcje mają zacząć obowiązywać już o północy (15.12.20), tak żeby uniknąć wtorkowych tłumów w sklepach, i zostać utrzymane aż do 19 stycznia.

Zgodnie z zapowiadanymi ograniczeniami zamknięte zostaną wszystkie sklepy, w tym odzieżowe czy ogrodnicze, poza sprzedającymi produkty pierwszej potrzeby, jak żywność, środki higieniczne czy leki. Zamknięte pozostaną bary, restauracje i kawiarnie. Działalność zawiesić będą musiały instytucje kultury, w tym muzea, opery i teatry oraz salony usługowe, jak salony fryzjerskie, kosmetyczne czy masażu. Fryzjerzy spodziewają się szturmu klientów i zapowiadają, że w poniedziałek salony pozostaną otwarte dłużej.

Mieszkańcy będą proszeni o pozostanie w domu, ograniczenie spotkań towarzyskich i nieprzyjmowanie gości w domu. Według informatorów NOS rząd rozważał również wprowadzenie godziny policyjnej, ale ostatecznie się na to nie zdecydowano. Nie wiadomo też jeszcze, jakie dokładnie ograniczenia zostaną wprowadzone na czas świąt Bożego Narodzenia. Media donoszą na podstawie przecieków, że możliwe, że otwarte pozostaną hotele, nie będą mogły jednak sprzedawać posiłków ani napojów. Otwarte mają pozostać też kościoły, ale wierni będą musieli przestrzegać 1,5 m odległości; otwarte mają być lotniska; nadal odbywać się też będą mecze piłki nożnej, ale bez widowni.

KJ




Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości