12 obserwujących
611 notek
2244k odsłony
  1036   0

Sprytny i tani sposób na pokazanie dawnego wyglądu zabytków

Według wyliczeń Narodowego Instytutu Dziedzictwa mamy ponad 400 zamków w Polsce, większość z nich to ruiny.
Według wyliczeń Narodowego Instytutu Dziedzictwa mamy ponad 400 zamków w Polsce, większość z nich to ruiny.

Z wielu wspaniałych i monumentalnych budynków zostały ruiny. Trudno wyobrazić sobie, jak budowla wyglądała w czasach świetności. Ale jest na to prosty sposób.

Wystarczy przed zabytkiem ustawić przezroczystą taflę z grafiką przedstawiającą obiekt w czasach jego powstania lub szczytu przebudowy, tak aby linie rysunku pokrywały się z ocalałymi resztkami murów. Najlepiej obrazuje to grafika przedstawiająca fortecę w miejscowości Kruševac w Serbii.


forteca, Krusevac, Serbia, zabytki, Salon24


Choć pomysł jest niezwykle prosty i tani w realizacji, trudno spotkać w Polsce podobne rozwiązania. Miasto Nysa w woj. opolskim ma tak przedstawiony swój historyczny wygląd ulic. W pięciu miejscach w śródmieściu Nysy postawiono tablice z widokami sprzed lat. Na tzw. pylonach znajdują się zdjęcia miasta z okresu dwudziestolecia międzywojennego i sprzed I wojny światowej. 

Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie. Tablice postawiono na ulicach w centrum miasta – Celnej, Wrocławskiej, Kolejowej, a także w Rynku.


Nysa, zabytki, Salon24
Jak wyglądała Nysa przed II wojną światową, fot. miasta.pl


Podobne rozwiązanie zastosowano w Śremie w woj. wielkopolskim. Fotografie przedstawiają obraz miasta sprzed lat: nieistniejącą już synagogę, szpital przy kościele św. Ducha oraz dawny most, pomnik dobosza na rynku i inne.


Śrem, zabytki, Salon24
Tablice pokazujące Śrem przed laty, fot. srem.pl


Natomiast identyczne rozwiązanie jak w Serbii zastosowano we wsi Jakubowo w powiecie polkowickim (woj. dolnośląskie). Jest to pałac z poł. XVI wieku. W roku 1850 przebudowany w stylu neogotyckim przez von Richtera. Właściciele majątku zmieniali się kilkakrotnie. Ostatnim właścicielem był Aurel von Riitberg i jego żona Ilse. W lutym 1945 roku w czasie, kiedy przechodził front, pałac został splądrowany i spalony. Od tego czasu popada w ruinę.


Jakubów, pałac, Salon24
Pałac w Jakubowie, fot. Facebook/Krystian Papuga 

W Złotowie k. Piły (woj. wielkopolskie) też jest tablica w podobnym stylu, tylko pokazuje w którym miejscu stał zabytek, z którego widać tylko fundamenty. Zamek został wzniesiony ok. roku 1619 przez ród Potulickich. Mimo, że miał być przede wszystkim twierdzą obronną, zawierał wiele cech typowo reprezentacyjnych rezydencji tamtego okresu. Istniał jednak bardzo krótko. Wycofujące się w 1657 roku wojska szwedzkie niemal doszczętnie zniszczyły budowlę.

- W miejscu zamku znajduje się obecnie duża szklana tablica, dzięki której patrząc od odpowiednim kątem można zobaczyć, jak budowla ta wyglądała w tym miejscu w czasach swojej świetności. Są także liczne tablice informacyjne opowiadające o historii zamku i jego byłych właścicielach - mówi kustosz Muzeum Ziemi Złotowskiej Monika Nowicka.


Zamek Potulickich, Złotów, Salon24
Tablica w Złotowie, fot. szufladamalgosi.pl.


Jak Wam się podoba taki sposób przedstawiania zabytków? Jeśli znacie podobne rozwiązania w polskich lub zagranicznych miejscowościach, podzielcie się w komentarzach.

jaLubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura