10 obserwujących
581 notek
2192k odsłony
  2409   0

Księża dziękują Owsiakowi za WOŚP

Jurek Owsiak podczas 29. finału WOŚP. fot. Facebook/WOŚP
Jurek Owsiak podczas 29. finału WOŚP. fot. Facebook/WOŚP

Ponad 40 księży w liście otwartym sprzeciwia się dyskredytowaniu "jednej z największych w naszym kraju organizacji charytatywnych".

31 stycznia w całym kraju zbierano pieniądze w ramach 29. finału WOŚP. Tylko tego dnia zebrano rekordową kwotę 127 495 626 zł. Pieniądze mają pomoc dzieciom w zakresie laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. 


Duchowni dziękują Owsiakowi

Podczas finału nie było się bez przykrych incydentów. W jednej z krakowskich parafii ksiądz w wulgarny sposób przeganiał kwestującą nieopodal świątyni wolontariuszkę WOŚP. Za sytuację przeprosił proboszcz tej parafii.

Między innymi do tej sytuacji odnieśli się duchowni w liście, w którym wyrażają zaniepokojenie umniejszaniem osiągnięć WOŚP i Jerzego Owsiaka. Duchowni podpisani pod listem dziękuję Owsiakowi oraz innym osobom zaangażowanym w WOŚP "za ich pracę i entuzjazm". Kapłani wyrazili również swoje zaniepokojenie atakami na szefa Orkiestry oraz samą WOŚP.  List został opublikowany na portalu wiez.pl.

"Jako duchowni pracujący w różnych środowiskach pragniemy wyrazić szczerą wdzięczność panu Jerzemu Owsiakowi i wszystkim osobom zaangażowanym w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy za ich pracę i entuzjazm" - czytamy na początku pisma.


Księża bronią WOŚP i Owsiaka

47 księży i zakonników posłużyło się cytatem papieża Franciszka, który wskazał, iż „działalność charytatywna ma sens tylko wtedy, gdy angażuje serce”. Podziękowali wszystkim wolontariuszom i wskazali, że duża część osób zbierających fundusze w ramach WOŚP to ich parafianie.

"Chcemy o tym powiedzieć głośno, ponieważ z niepokojem dostrzegamy wiele działań i słów, które w ostatnich latach zmierzają konsekwentnie do obniżenia zaufania społecznego, jakim słusznie cieszy się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" - piszą w liście otwartym duchowni.

"Z bólem patrzymy na próby zdyskredytowania jednej z największych w naszym kraju organizacji charytatywnych. Coroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jeszcze do niedawna był jednym z nielicznych wydarzeń łączących niemal wszystkich Polaków. Ze smutkiem stwierdzamy, że również w tej sprawie Polacy zostali podzieleni na wrogie sobie grupy. Wielu z nas, zwykłych księży, w różny sposób od samego początku istnienia WOŚP aktywnie włącza się w jej działania" - dodają.

"Pragniemy wyraźnie przypomnieć, że chociaż każdy człowiek ma prawo do własnej opinii, to nikt nie ma prawa krzywdzić innych kłamstwem, powielaniem półprawd i rozpowszechnianiem na ich temat nieprawdziwych informacji. Dlatego stanowczo sprzeciwiamy się kierowaniu insynuacji pod adresem pana Jerzego Owsiaka i przedstawianiu działań podejmowanych przez jego fundację jako niegodnych zaufania" - piszą duchowni w otwartym liście.

"Wyrażamy również nasze ubolewanie i zwyczajny ludzki wstyd z powodu niewłaściwego traktowania wolontariuszy WOŚP przez część ludzi Kościoła. Każdego roku dochodzi bowiem do incydentów, które są nie tylko gorszącym zaprzeczeniem postawy ewangelicznej, ale również bulwersującym brakiem elementarnych zasad kultury" -  stwierdzili.

List podpisało ponad 40 księży m.in. Paweł Gużyński OP, ks. Grzegorz Kramer SJ, ks. Jacek Prusak SJ, ks. Kazimierz Sowa, ks. Andrzej Szostek, o. Wojciech Mittelstaedt SVD, czy ks. Tomasz Michał Zieliński. 


KJ

Lubię to! Skomentuj118 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo