Wybierasz się do Hiszpanii? Musisz pamiętać o kilku rzeczach

derivative work: Kanchelskis (talk)Centro_e_porto_de_Vigo.jpg: User:Dantadd, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons
derivative work: Kanchelskis (talk)Centro_e_porto_de_Vigo.jpg: User:Dantadd, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons
Wyjeżdżając do Hiszpanii trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Władze kraju wprowadziły restrykcje dla turystów i kibiców, którzy przyjadą specjalnie na mecz Hiszpania-Polska.

Czy wyjeżdżając do Hiszpanii trzeba zrobić test na COVID-19?

Hiszpania w związku z Euro 2020 stała się teraz jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla osób, które planują urlop. Podróżni powinni jednak pamiętać o tym, że władze Hiszpanii zdecydowały się wprowadzić restrykcje dla podróżnych.

Od 7 do 20 czerwca w Hiszpanii obowiązuje lista regionów ryzyka. Jednym z nich jest również Polska. Turyści przyjeżdzający z regionów widniejących na liście muszą okazać negatywny test na koronawirusa.

"Uznawane będą zaświadczenia wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii; uznawane będą rodzaje testów wykonywanych techniką NAAT wykrywające RNA koronawirusa (np. RT-PCR) lub testy antygenowe (uwzględnione na wspólnym wykazie szybkich testów antygenowych publikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01); zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu, wskazanie kraju, którym przeprowadzono test" - tłumaczy Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Zobacz także:

Nie wszyscy muszą robić testy

Z testów będą zwolnieni ozdrowieńcy i osoby, które są w pełni zaszczepione (przyjęły jedną dawkę szczepionki Johnson&Johnosn lub dwie dawki innego preparatu).

Testów nie muszą wykonywać również dzieci poniżej 6. roku życia a także osoby, które drogą morską lub lotniczą podróżują przez Hiszpanię do innego kraju. Muszą one jednak pamiętać, by nie opuszczać strefy tranzytowej lotniska lub portu.

Ozdrowieńcy będą musieli okazać zaświadczenie wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu. Zaświadczenie jest ważne 180  dni od otrzymania pierwszego pozytywnego wyniku.

Ważne jest, że zaświadczenie musi być przetłumaczone z polskiego na hiszpański, angielski, francuski lub niemiecki.

Turyści będą musieli również wypełnić specjalny formularz sanitarny.

Maseczki  dla wszystkich

Niestety w Hiszpanii obowiązuje nakaz noszenia maseczek zarówno w przestrzeni publicznej zamkniętej jak i otwartej. Nos i usta trzeba zasłaniać również w transporcie publicznym. Za niedostosowanie się do zasad grozi mandat w wysokości do 100 euro.

Kary unikną jedynie dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, a także osoby uprawiające sporty indywidualne na świeżym powietrzu.

Mecz Hiszpania-Polska

Osoby wybierające się na mecz polskiej reprezentacji z Hiszpanią 19 czerwca nie będą musiały okazywać testu na obecność koronawirusa. łużby medyczne Andaluzji przekazały wczoraj, że obowiązek ten został cofnięty mimo wcześniejszych ustaleń.

Testy nie będą wymagane również od kibiców także w innych meczach Hiszpanii w grupie E rozgrywanych na La Cartuja.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości