Fryderyki 2021. Krzysztof Zalewski uderza w PiS: "Pięć gwiazdek i trzy gwiazdki"

Krzysztof Zalewski otrzymał na Fryderykach trzy nagrody.
Krzysztof Zalewski otrzymał na Fryderykach trzy nagrody.
Rozdano Fryderyki 2021. Nagrodzony został m.in. Krzysztof Zalewski, którego wystąpienie wywołało duże emocje. Najpierw na oczach wszystkich pocałował w usta Ralpha Kamińskiego. Później nawiązał do słynnego hasła przeciwników PiS.

Krzysztof Zalewski otrzymał trzy nagrody - wraz z Andrzejem Markowskim został uznany za producenta muzycznego roku. Zalewski Fryderyka otrzymał także jako autor roku, a jego płyta "Zabawa" została nagrodzona jako album roku w kategorii pop alternatywny. Muzyk odebrał też statuetkę dla Moniki Brodki i Przemka Dzienisa, którzy wyreżyserowali teledysk do jego utworu "Annuszka".

Krzysztof Zalewski pocałował Kamińskiego i uderzył w PiS

Krzysztof Zalewski tuż po wejściu na scenę pocałował Ralpha Kamińskiego w usta. Pocałunek wywołał brawa publiczności.

image

Następnie w wystąpieniu, w którym dziękował za wyróżnienie stwierdził, że wypadałoby, żeby "jako autor roku powiedział coś autorskiego". A więc powiedział:


Ci, którzy tak mówią, chyba mają rację: pięć gwiazdek, trzy gwiazdki i Konfederację


Marcin Prokop próbował wytłumaczyć artystę, powiedział:

 Oczywiście chodziło o recenzje płyt. Najbardziej lubimy te pięciogwiazdkowe, ale trzema gwiazdkami też nie gardzimy

O co tak naprawdę chodziło?

Słowa Krzysztofa Zalewskiego to nawiązanie do słynnego hasła "Je*ać PiS ", zapisywanego często także jako "***** ***". Okrzyk od kilku miesięcy popularny jest przez krytyków działań Prawa i Sprawiedliwości oraz pojawia się m.in. na ulicznych manifestacjach i marszach antyrządowych. Często odnosi się też do Konfederacji, a używający go dodają  "Je*ać PiS i Konfederację".

Nie jedyne nawiązanie do ośmiu gwiazdek

Nawiązanie do hasła  "Je*ać PiS " występuje też w piosence Taco Hemingwaya "Polskie tango". Autor ukrył je na końcu utworu. Piosenka została nagrodzona Fryderykiem w kategorii utwór roku. Muzyk po raz kolejny nie pojawił się na scenie.

W krótkim wpisie na Instagramie podziękował za Fryderyka i przyznał, że nie mógł go odebrać, bo był umówiony na piłkę.

Thx za statuetkę dla "Polskiego Tango". Nie mogłem odebrać, bo byłem umówiony na piłkę na 20.30, ale nagroda za ten utwór mnóstwo dla mnie znaczy. Dziękuję Fryderykom oraz Lankowi za ten POTĘŻNY instrumental. Wielkie gratulacje dla przezdolnego i przesympatycznego Maty za obie nagrody. Niechaj polski rap rośnie nam w siłę!!! Przesyłam również wyrazy uznania i cierpliwości dla pana Kanyego Westa, niechaj kończy "DONDĘ" w atmosferze pokoju ducha


Czytaj więcej: "Polskie tango" Taco Hemingwaya i osiem gwiazdek. Celebryci promują akcję

Nagrodzony też Mata

Dwie statuetki otrzymał także raper Mata: za fonograficzny debiut roku i album "100 dni do matury" (w kategorii hip-hop). Mata, czyli Michał Matczak to syn prof. Uniwersytetu Warszawskiego i znanego prawnika. Postanowił niedawno uderzyć w TVP. Poszło o materiał z "Wiadomości" w 2019 roku, gdzie skrytykowano Marcina Matczaka - oponenta reform sądowych wprowadzanych przez PiS.

Mata sprowokował swoim hip-hopowym utworem do reakcji niektórych wymienionych osób w "Patoreakcji". Najbardziej wulgarnie oberwało się Jackowi Kurskiemu.

Czytaj więcej: Kurski, Jakimowicz i sędzia Pawłowicz reagują na "Patoreakcję" Maty

Fryderyki 2021

Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne - po raz pierwszy wręczono w 1995 r. Laureatów w dwuetapowym, tajnym głosowaniu wybierają członkowie powstałej w 1999 r. Akademii Fonograficznej, która liczy obecnie ok. 1,4 tys. osób. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.

Płyta "Królowa Dram" Sanah została uznana za album roku w kategorii pop. Trzy nagrody otrzymał Krzysztof Zalewski. Dwie statuetki otrzymał także raper Mata. Piosenka "Polskie Tango" Taco Hemingwaya została nagrodzona jako utwór roku.

Za albumy roku zostały uznane także m.in. "Noc" Baascha (elektronika), "IDeal" Rosalie (soul, r'n'b i gospel) i "Solitude in Madness" zespołu Vader (metal). Edyta Bartosiewicz z płytą "Ten moment" została z kolei nagrodzona w kategorii rock. Albumem roku w kategorii muzyka poetycka została "Astronomia Poety. Baczyński" Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik.

Fryderyka dla kompozytora roku otrzymała Hania Rani. Dwa Fryderyki otrzymał Dominik Wania. Pianista został uznany jazzowym artystą roku, a jego płytę "Lonely Shadows" kapituła uznała za album roku w kategorii jazz. Fonograficznym debiutem roku w tej kategorii został Michał Tomaszczyk.

Złote Fryderyki otrzymali pianista jazzowy Adam Makowicz oraz (pośmiertnie) Krzysztof Krawczyk.

KJ

Czytaj też:


Lubię to! Skomentuj116 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura