9 obserwujących
358 notek
1377k odsłon
2789 odsłon

Czyszczenie budek lęgowych dla ptaków - tylko do końca lutego

Budki lęgowe zastępują ptakom naturalne dziuple drzew, fot. Facebook/Ptaki w Polsce
Budki lęgowe zastępują ptakom naturalne dziuple drzew, fot. Facebook/Ptaki w Polsce
Wykop Skomentuj7

Zgodnie z prawem tylko do końca lutego można czyścić budki lęgowe dla ptaków. Powinniśmy to robić - w ten sposób chronimy ptaki przed chorobami i pasożytami.

Budki lęgowe to jeden z podstawowych i najprostszych sposobów ochrony ptaków, które zamieszkują miasta. W okresie lęgowym poszukują one miejsc na złożenie jaj i wychowanie piskląt. Oprócz naturalnych kryjówek jakimi są np. dziuple w starych drzewach, taką rolę spełniają właśnie budki lęgowe.

Każdego roku, kiedy ptaki wyprowadzą już z budek swoje młode, skrzynki lęgowe trzeba oczyścić ze starych gniazd i wszelkich nieczystości. Czyszczenie budek najlepiej zrobić jesienią, ale końcówka zimy, zanim nastąpi okres lęgowy, też jest dobrym momentem.

Dlaczego warto czyścić budki dla ptaków?

Jest kilka powodów. Po pierwsze dlatego, żeby oczyścić budkę z potencjalnych pasożytów, które mogą zagrażać zarówno ptakom nocującym w niej (np. zimą), jak i przyszłym młodym. Po drugie, ze względów bezpieczeństwa. Ptaki niechętnie zasiedlają skrzynki, w których jest za dużo materiału gniazdowego z obawy przed drapieżnikami. Jeśli nowe gniazda są budowane na gniazdach starszych, mogą się niebezpiecznie zbliżyć do otworu wlotowego, przez co kuna czy kot mają łatwy dostęp do ptaków.

Wyjątkiem są jerzyki, które nie brudzą gniazd, a więc zamieszkane przez nie skrzynki lęgowe nie wymagają czyszczenia. Inaczej sprawa wygląda, gdy budka lęgowa dla jerzyków została zasiedlona przez wróble czy szpaki. W takim wypadku konieczne jest jej wysprzątanie.

Jak prawidłowo oczyszczać budki?

W trakcie czyszczenia należy używać gumowych rękawiczek oraz maseczki na twarz, gdyż opuszczone budki lęgowe mogą zawierać wiele różnych organizmów powodujących choroby. Stare gniazdo należy usunąć i szczotką wygarnąć jego pozostałości. Nie wolno używać żadnych detergentów! W przypadku budek lęgowych, w których gniazdowały sikorki lub muchołówki, powinno się ją także sparzyć gorącą wodą lub opalić np. denaturatem.

Zazwyczaj takie oczyszczenie budki lęgowej ze starego gniazda zupełnie wystarcza. Mroźna zima zabije ewentualne pasożyty, które tam zostały. W czasie czyszczenia budki, zazwyczaj przeprowadzamy także jej prace remontowe i konserwacyjne, jeśli tego wymaga. Można także dno budki obsypać około 1-cm warstwą trocin. To z myślą o ptakach, które nie ścielą gniazd w budkach, np. dzięcioły (w tym krętogłów) czy sowy.

image

Tak wygląda czyszczenie budki lęgowej w Krakowie, fot. ZZM

W przypadku znalezienia gniazda szerszeni na budce, ornitolodzy uspokajają, że o tej porze roku jest ono puste i należy je wyrzucić. Jeśli skrzynkę lęgową zamieszkuje na przykład jakiś drzewny ssak, np. orzesznica, to należy go tam pozostawić w spokoju do momentu, kiedy sam się z niej wyprowadzi.

Zgodnie z przepisami budki można czyścić od połowy października do końca lutego. W pozostałym okresie podlegają one prawnej ochronie; są wówczas traktowane jako siedlisko. Jeżeli chcemy powiesić nową skrzynkę lęgową, to pamiętajmy, że budek nie powinno się wieszać na starych, dziuplastych drzewach, ponieważ to one są naturalnym siedliskiem ptaków. Budki lęgowe wiesza się tam, gdzie na dziuple nie ma co liczyć, tj. na drzewach młodych i bezdziuplastych.

źródło: Facebook/Ptaki w Polsce

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości