11 obserwujących
389 notek
1639k odsłon
1702 odsłony

Pierwsze w Polsce sześcioraczki urodziły się w Krakowie!

Sześcioraczki na świecie rodzą się niezwykle rzadko
Sześcioraczki na świecie rodzą się niezwykle rzadko
Wykop Skomentuj43

W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Poród odebrali przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. Mama czuje się dobrze, dzieci przebywają w inkubatorach.

Noworodki przyszły na świat przez cesarskie cięcie w 29. tygodniu ciąży. Najmniejsze waży koło 890 gramów,  a największe 1300 g.

- Jesteśmy zaskoczeni in plus, ale oczywiście noworodki wymagają wsparcia oddechowego, odpowiedniego uruchomienia przewodu pokarmowego, niewielkiego stężenia tlenu do oddychania  metoda nieinwazyjną. Jedno z niemowląt musiało zostać zaintubowane, ale liczymy, że to nie będzie trwało długo i że będziemy mogli w ciągu najbliższych 2-3 uwolnić od respiratora  - powiedział prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- To pierwsze narodziny sześcioraczków w Polsce i jedne z niewielu na świecie. Ta ciąża doprowadzona do 29 tygodnia to wspólny sukces położników i neonatologów. Konsultowaliśmy się i zdecydowaliśmy, kiedy przeprowadzimy cesarskie cięcie– podkreślił prof. Lauterbach. Dodał, że neonatologom zależało na tym, by dzieci jak najdłużej pozostawały w łonie matki.

Jak powiedział prof. Lauterbach lekarze byli przygotowani na narodziny pięcioraczków, dopiero podczas operacji okazało się, że jest jeszcze szóste dziecko.

image
Sześć lalek w łóżeczku - ledwo się mieszczą.

Noworodki czeka kilkunastotygodniowy pobyt w szpitalu. - Mamy nie można zostawić samej. Trzeba jej pomóc – powiedział prof. Ryszard Lauterbach. - Jest bardzo zaangażowana, uśmiechnięta, szczęśliwa. Mogła dotknąć jednego malca, który urodził się jako szósty i musiał chwilę poczekać na inkubator – dodał.

Rodzice Klaudia i Szymon Marcowie mieszkają w Tylmanowej. Mama sześcioraczków ma 29 lat.

Gratulacje i podziękowania dla rodziców i personelu medycznego w związku z narodzinami sześcioraczków w Krakowie złożył na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

[Aktualizacja]

Na konferencji lekarze poinformowali, że "na razie są zadowoleni ze stanu zdrowia maluchów". Zaznaczyli, że "to ciągle bardzo niedojrzałe dzieci, wymagające jeszcze przynajmniej kilkumiesięcznej hospitalizacji, obserwacji i stymulacji".

Jeszcze w poniedziałek jedno z dzieci było podpięte do respiratora. - Już w tej chwili wszystkie oddychają przy pomocy wentylacji nieinwazyjnej, otrzymują wsparcie oddechowe, ale niewymagające intubacji i respiratora – mówił prof. Lauterbach. Dodał, że żywienie dzieci jest uzupełniane mlekiem z Banku Mleka, który działa w Szpitalu Ujastek.

Według lekarzy dzieci będą mogły opuścić szpital za około 2,5-3 miesiące.

Zobacz galerię zdjęć:

Najmniejsze dziecko waży koło 890 gramów,  a największe 1300 g.
Najmniejsze dziecko waży koło 890 gramów,  a największe 1300 g. Noworodki wymagają jeszcze przynajmniej kilkumiesięcznej hospitalizacji. Szymon Marzec, ojciec sześcioraczków. Profesor Hubert Huras (P) i profesor Ryszard Lauterbach (L). Dziadkowie sześcioraczków,  Janusz i Zofia Kołodziejczykowie.. Dzieci będą mogły opuścić szpital za około 3 miesiące. Dzieci otrzymają imiona: Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela. Wszyscy byli przygotowani na narodziny pięcioraczków. +3 zdjęcia +4 zdjęcia
Krakowskie sześcioraczki, fot. PAP/Łukasz Gągulski

- To duża radość, ale też mamy masę obaw. Cieszymy się, że dzieci są w najlepszych rękach, w jakich mogą być. Chcemy im zagwarantować ciepło i obdarzyć każde dziecko taka samą porcją miłości i troski. Zrobimy wszystko co w naszej mocy – mówił tata Szymon Marzec.

Przyznał, że tuż po porodzie były łzy i ogromne wzruszenie. Jak podał, dzieci otrzymają imiona: Filip, Tymon, Zosia, Kaja, Malwina i Nela i nie było kłopotu z ich wyborem. - Zaplanowaliśmy to wcześniej z żoną. Nie był to jakiś problem. Jako szósta urodziła się Malwina – powiedział. Dodał, że żona czuje się dobrze, ale potrzebuje spokoju. Ze względu na ogromne zainteresowanie mediów jest trudne do osiągnięcia.

Dziadek i babcia sześcioraczków Janusz i Zofia Kołodziejczykowie zapewniali, że wspierali i będą wspierać rodziców. W domu na rodzeństwo czeka jeszcze starszy brat – 2,5-letni Oliwier.

Kierownik oddziału klinicznego położnictwa i perinatologii prof. Hubert Huras mówił, że mama była idealną pacjentką – bardzo konkretną, świetnie współpracującą z lekarzami, która nie ulegała informacjom z internetu. Na szpitalny oddział trafiła w 25. tygodniu ciąży.

- Pierwsza doba po porodzie, jak na razie, przebiega bardzo dobrze – mówił prof. Huras. Podkreślił, że każda ciąża wielopłodowa – nawet bliźniacza – jest ciążą wysokiego ryzyka i przy takiej liczbie dzieci trudno monitorować ich dobrostan.

- Te dzieci, urodzone przedwcześnie, wymagają przygotowania, otrzymywały sterydy celem dojrzewania płuc, siarczan magnezu, aby ustabilizować centralny system nerwowy – mówił prof. Huras. Sześcioraczki zdarzają się niezwykle rzadko – raz na 4,7 mld ciąż. Jak poinformowali lekarze, na świecie narodziły się m.in. w USA i w Wielkiej Brytanii.

Rodziców sześcioraczków odwiedził także wiceminister zdrowia, podsekretarz stanu Janusz Cieszyński. - I rodzicom, i dzieciom życzymy wszystkiego dobrego. Gratulacje dla fantastycznego zespołu położników i neonatologów ze Szpital Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy doskonale poradzili sobie z tą sytuacją i zapewniają nas, że w najbliższych miesiącach otoczą tę rodzinę bardzo dobrą opieką – powiedział Cieszyński. - Przez najbliższe kilka miesięcy, które te dzieci będą musiały tu spędzić, będą absolutnie bezpieczne. Liczymy, że jak najszybciej wyjdą do domu – dodał.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski zapewnił, że lekarze otoczą rodziców i sześcioraczki pomocą i wsparciem. - My jako Szpital Uniwersytecki jesteśmy dedykowani tego typu sytuacjom. Jeżeli jest trudny, niekonwencjonalny poród, to właśnie jest najlepsze miejsce – powiedział Jędrychowski. Pierwsze propozycje pomocy napływają także od różnych firm. Miasto Kraków podaruje im wyprawki, a prezydent Jacek Majchrowski przekaże rodzicom także specjalny list gratulacyjny.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wiosną 2008 przyszły na świat pięcioraczki z Kielc.

ja


Wykop Skomentuj43
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości