12 obserwujących
404 notki
1706k odsłon
994 odsłony

Kot birmański. Sierściuch arystokrata

Szary kot birmański. Fot. Shutterstock
Szary kot birmański. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj8

Koty birmańskie wyróżniają się piękną, dość długą sierścią. Nie tylko z wyglądu są dostojnymi zwierzakami. Koty tej rasy uwielbiają spokój, są potulne i świetnie odnajdują się w towarzystwie rodziny. 

Kociaki birmańskie pochodzą od kotów perskich i syjamskich. Ta informacja jest jedyną ustaloną w kwestii przodków jedwabnych pupilków. Jedna z legend głosi, że kot birmański narodził się w klasztorze w Birmie. Zagadką pozostaje, jak zwierzaki przedostały się do Europy. Przyjmuje się, że samiec i samica podróżowały na kontynent statkiem. Kocur nie przeżył, ale jego towarzyszce udało się przetrwać w ciąży. Podróż z Dalekiego Wschodu miała odbyć się ok. 1919 roku.

Rasa zyskała na znaczeniu we Francji w 1925 r. Uznała ją w latach 60. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe). Koty birmańskie są często mylone z innymi zwierzętami z Birmy - burmańskimi.


kot birmański


Hodowlę kotów birmańskich zahamowała II wojna światowa. Tylko dwa osobniki przeżyły konflikt, zatem - by odtworzyć rasę - krzyżowano je z persami i syjamczykami. 

Wygląd kota birmańskiego

Okrągła głowa z małym pyskiem, długie futro, które ma charakterystyczny biały kolor i odczuwalną gęstość. Gdzieniegdzie u kota birmańskiego występują ciemne kolory w okolicach pyszczka, łapek i na ogonie. Wówczas o takich odcieniach mówimy "punkt" ("point"). Chociaż sierść kota birmańskiego jest krótka, to jednocześnie jedwabista i miękka w dotyku. Jeśli chodzi o odcienie, wyróżniamy kolorystykę:

  • seal-point: przede wszystkim biały z domieszką czarnego
  • Blue-point: czarny jako główny kolor z odcieniem niebieskim
  • Chocolate-point: brązowy
  • Cinnamon-point: jasny rudy
  • Fawn-point: płowy rudy
  • Lilac-point: jasny brąz
  • Red-point: rudy
  • Creme-point: czerwono-rudy 

Każda z tych wersji kota birmańskiego może posiadać wersję pręgowaną (tabby). Rasa ma szafirowo-błękitne oczy, "ostrogi" na tylnych łapkach, natomiast "rękawiczki" na przednich, kończyny są silne, ogon puszysty, wydatnie podnoszony przez zwierzę do góry. To średni co do wielkości kot, który waży od 4,5 do 5 kg (samice) oraz 5-7 kg (samce). 

Charakter kotów birmańskich

To bardzo towarzyskie zwierzęta, które jednak nie zmęczą właściciela nadmierną aktywnością. Koty birmańskie preferują ciszę i spokój, długi wypoczynek, najlepiej w ciepłym otoczeniu. Uwielbiają ludzi, nie mają nic przeciwko głaskaniu i wygrzewaniu się w nogach właścicieli. Birman nie wzgardzi pieszczotami, potrafi bez problemu zintegrować się z dziećmi, pod warunkiem, że nasze pociechy będą uczone obchodzenia się ze zwierzęciem. Koty birmańskie znane się z miłości i oddania do człowieka. Nie są też hałaśliwe, mruczą w czasie zabawy albo po jedzeniu.


Czarny kot birmański
Czarny kot rasy birmańskiej. 


Zwierzę toleruje innych pupili w domu, jednak najlepiej dogaduje się z przedstawicielami swojej rasy. Jeśli planujemy go zostawić samego na kilka godzin w domu, warto sprawić mu pokojowego towarzysza - najlepiej kota. Wtedy nasz sierściuch nie będzie się nudził, a trzeba przyznać, że jest łasy na towarzystwo. Koty birmańskie szybko uczą się sztuczek, charakteryzują się sporą dawką inteligencji. 

Zdrowie i pielęgnacja kota birmańskiego

Koty birmańskie przeżywają nawet 18 lat w komfortowych warunkach domowych. Należą zatem do grupy długowiecznych ras. Z reguły są odporne na choroby, chociaż u niektórych młodych birmańczyków można zaobserwować choroby nerek w postaci osłabienia. Nieleczona przypadłość może prowadzić do niewydolności nerek. Wiele kotów birmańskich cierpi na zapalenie oczu, co jest wadą genetyczną. Zagrożeniem dla części rasy są torbiele. Koty birmańskie muszą zmagać się też często z dziedziczną hipomielinizacją. Zaburzenie prowadzi do problemów ruchowych, drgawek i drżenia. 

Pielęgnacja kota birmańskiego nie jest skomplikowana. Wystarczy maksymalnie dwa razy w tygodniu czesać dokładnie jedwabiste futro. Od pierwszych miesięcy warto przyzwyczaić futrzaka do grzebienia i szczotki, dzięki czemu będzie nam łatwiej o niego dbać. Właściciel musi pamiętać o regularnych szczepieniach i odrobaczeniu. 


kot birmański biały
Uroczy kot birmański z rudymi odcieniami. 

W codziennej diecie warto zaopatrzyć kota birmańskiego w mokrą karmę, która składa się w głównej mierze z mięsa. W pokarmie zawarty jest również tłuszcz i odrobina węglowodanów. Pełnowartościowa karma pozwala kotom birmańskim cieszyć się długim życiem, chociaż nawet odpowiednią dietą nie można przeciwstawić się wspomnianym schorzeniom dziedzicznym u tej rasy.  

Koszt kota birmańskiego z rodowodem waha się od 1,5 tys. do 4-5 tys. złotych. Wdzięk, uroczy wygląd i towarzyskość czworonoga - bezcenne. 


GW


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości