13 obserwujących
87 notek
69k odsłon
1876 odsłon

salonowa dama syberyjska, czyli prymityw na S24

prymityw
prymityw
Wykop Skomentuj450

ty prymitywie, ty zacofany, prostaku, gburze, bucu, buraku, zindoktrynowany, nierobie, menelu, łelito, albo: "żyje pani z przyzwyczajenia", albo: "co pani tam spod skiby mamrocze?", albo: "kasuję teksty "obrażające" meritum zawarte w treści notki". No i topowe: "I to powinno wystarczyć na odpowiedz dla idiotów i idiotek typu jakieś tam małgor. Dupe se może zatkać"* 

Zatem: nie ma bata, prymityw jestem. Tłuk.

Słówko na wiele okazji, przydatne i w nawalance przedwyborczej/powyborczej, zwłaszcza salonowej. O, salonowcy to potrafią trzymać styl w rozmowach? ustawkach?

Cóż, syberyjska naprawdę nie wiedziała, że "prymityw" to słówko i etymologicznie, i historycznie godnie umocowane, a dowiedziała się raniutko, gdy zgodnie ze swoim prymitywnym obyczajem włączyła prymitywną stację. Stację oczywiście wrażą, ale że przez kurskich łaskawców od prezencików i dobrostanu kocica (przypomnę: o szemranym rodowodzie) pozbawiona została swoich mediów, że wywłaszczona została ze stacji, które oglądała/słuchała, to musiała znaleźć inne. Teraz ucho z radochą zapuszcza w Nowy Świat, a wcześniej potuptała do Toku. Ileż tu świetnych godzin, kwadransów: weekendowy poranek, kwadrans filozofa, wierzę w zwierzę, homo science... Te audycje to uczta dla emocji, ducha, intelektu.

No i dowiedziała się kocica z ust Macieja Zakrockiego, że Prymityw to imię męskie pochodzenia łacińskiego.

A że podrzucony przez redaktora trop/ślad to mocna kategoria współczesnej kultury (z dwóch rodzimych odniesień koniecznie Barbara Skarga, Ślad i obecność; a niekoniecznie Ryszard Nycz, Literatura jako trop rzeczywistości) - to podążyła kocica za tropem,  czyli odciskiem istnienia pozostawionym dla nas przez "poprzednich wędrowników". A po takich śladach trzeba stąpać ostrożnie...

Prymityw to zatem imię, oficjalne. Najpopularniejsze zdrobnienia: Prymitywik, Prymitywek, Prymitywko, Prymitywcio, Prymek, Prynio, Prysio, Prymusio, Prymunio, Prymuniek, Prymusiek.

Pierwszy Primitivo to święty Kościoła katolickiego z czasów Dioklecjana. Wraz ze św. Fakundem (obaj pochodzili z hiszpańskiej Galicji) poniósł męczeńską śmierć w czasach rzymskich. Zostali ścięci w Sahagún, nad rzeką Cea, gdy odmówili uczestniczenia w świętach na cześć lokalnych bogów. W miejscu egzekucji wzniesiono opactwo benedyktynów (od Sanctus Facundus, San Facun do Sahagún). Wspomnienie liturgiczne obu świętych obchodzone jest 27 listopada. To wtedy są drugie imieniny Prymitywa.

Jest i wątek numerologiczny - liczba imienia wynosi 5. Piątka "wzmacnia naturalną grację i kulturę osobistą. Zwiastuje popularność, wyróżnia osoby związane z elitami i wpływowymi środowiskami. [...] Noszący to imię posiadają wielką godność osobistą. [...] U typowej Piątki widoczny jest niezachwiany system wartości, arystokratyczne maniery [...] naturalne uwarunkowania by zostać autorytetem w wybranej dziedzinie."; "Jest wszechstronna, lecz także ulega ciągłym przemianom. [...] Chciałaby poznać cały wszechświat – jego tajemnice i najbardziej mroczne zakamarki. [...] Jest inteligentna, więc nie ma się co dziwić, że często wpada na pomysły mogące zrewolucjonizować całą ludzką cywilizację. [...] Równie ważna jest intuicja oraz spostrzegawczość. [...]"

Zacna ta numerologiczna Piątka, zacne imię Prymityw.

Osoba z elit, kulturalna, arystokratyczna, żądna wiedzy, kreatywna, niezachwiany system wartości, godność osobista. Antysystemowość. Wypisz wymaluj: jeśli nie syberyjska, to... Żoliborz? Phi, Żoliborz to warszafka przecie, a syberyjska z nie tylko z prowincji, ale i z ziemi, po dziadkach analfabetach...

Trochę słabiutko z frekwencją imienin, tylko 2 razy w roku, podczas gdy Jan - 42 razy w roku; Piotr - 34; Maria - 27; Paweł - 19; Franciszek i Antoni - 18 itd. Swoją drogą w tym zestawieniu (11 pozycji) tylko jedno imię kobiece...**

Czyli: ty prymitywie, ty zacofany, prostaku, gburze, bucu, buraku, zindoktrynowany, zapity, menelu, albo: "żyje pani z przyzwyczajenia", albo: "co pani tam spod skiby mamrocze?" - to zdecydowanie nietrafne skojarzenia.

Ale jeśli już się ktoś uprze i kolejny raz wrzuci mi "ty prymitywie, co tam mamroczesz", to powiem, że cieniutko u niego z weną krasomówczą.

Tuzy salonowe, musicie się na Salonie bardziej postarać. Proponuję taką - chyba nieoczekiwaną dla wielu - próbkę stylu. Poczytajcie, salonowcy, ale że prawa autorskie obowiązują, to ostrożnie z wykorzystaniem bez podania źródła:

[...]

schemacie

jak ty nie lubisz tych co ci wymykają

tych co ich nie możesz:

[...]

lola na to

jak na lato

po wstążeczce po zwroteczce

po troszeczku po trochejku

[...]

równo grzecznie recy tuje:

ty świński ryju, ty świński ogonie, ty świńska nóżko, ty golonko, ty fałdo,

ty grubasie, ty pyzo, ty klucho, ty kicho, ty pulpecie, ty żłobie, ty gnomie,

ty glisto, ty cetyńcu, ty zarazo pełzakowa, ty gadzie, ty jadzie, ty ospo,

dyfteroidzie, ty pasożycie, ty trutniu, ty trądzie, ty swądzie, ty hieno, ty

Wykop Skomentuj450
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości