Skok z Salonu
Sztuka to fizyka bez matematyki
2 obserwujących
94 notki
51k odsłon
78 odsłon

Podatek dla demokracji - finansowanie partii parlamentarnych oddzielone od innych podatków

Wykop Skomentuj16

Podatek dla demokracji dotyczy osoby dorosłej, a głosuje kto może i chce.

Przesłanka: Podatek dla demokracji - finansowanie partii metodą ułożenia prezydenckiego.

W tym ułożeniu rozważana jest identyfikacja osoby fizycznej, którą stanowi osoba posiadająca obywatelstwo polskie, zamieszkała w kraju lub zagranicą. Ułożenie związane jest z numerem PESEL. Oddzielona jest czynność dokonania wpłaty od uprawnienia do głosowania. Osoba, która nie wpłaciła w terminie podatku dla demokracji nie traci uprawnień wyborczych. Przy weryfikacji rejestru wyborców osoba jest powiadamiana o zaległości co do stanu faktycznego i nieilościowego dotyczącego podatku dla demokracji, pisemnie oraz przy podpisie na liście spisu wyborców w trakcie wyborów (kolumna - zaległość: dotyczy / nie dotyczy). Nie wpłacenie w terminie podatku związane jest z naliczaniem odsetek. Braki środków z powodu nie wpłacenia w terminie podatku dla demokracji pokrywa budżet państwa. Podatek dla demokracji ma związek z wyborami w tym znaczeniu, że wyborcy przydzielając głosy, a stąd mandaty, dokonują redystrybucji środków do politycznych partii parlamentarnych wg liczby mandatów.

image

Mikrorachunek i rejestr wyborców

image

Zatem w tym ułożeniu urząd dokonujący rejestru wyborców posiada informację o stanie faktu dotyczącego podatku dla demokracji w powiązaniu z nr pesel (dowód osobisty) w celach informacyjnych wobec powiadomienia podatnika (zaległość: dotyczy / nie dotyczy).

W związku z modelem inicjatywy prezydenckiej, podatnik otrzymuje wezwanie z urzędu podatkowego o dokonaniu zapłaty zaległości podatku dla demokracji wraz z odsetkami (łączna wartość zaległości) dopiero przed wyborami prezydenta RP.

Inaczej ujmując, gdyby zostały zniesione wszystkie inne podatki, to jedynym, konstytucyjnie nienaruszalnym, byłby podatek dla demokracji.

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka