Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
2 obserwujących
69 notek
59k odsłon
157 odsłon

Retencja średnia - ile wody można zabrać z rzeki?

Wykop Skomentuj12

Obiekty spiętrzające i zatrzymujące wodę

Przesłanka: Harcownik - "Duże zbiorniki retencyjne nic nie dają. One służą tylko jednemu celowi - wyhamowanie fali powodziowej. Do niczego innego się nie nadają. Każdy kto widział budowę takiego zbiornika wie, ze nie nawadniają one okolicy. Jeżeli  mówimy o nawodnieniu ziem Polski, to należy skupić się nie na dużej lecz na małej retencji. Na budowie na rzeczkach regulowanych  obiektów spiętrzających i zatrzymujących wodę w okresie suszy a szybko opróżnianych w okresie nadmiaru wody i ulewnych deszczy."

Czy obiekty spiętrzające wodę rzeki muszą zatrzymywać ją w korycie rzeki?

image

Na rysunku jest idea tamy rynnowej nad dnem rzeki, która wsuwana jest w rzekę w celu zgarniania wody z jej powierzchni. Walor ułożenia poglądowego zawiera wiele uwarunkowań fizycznych,  które mogą w praktyce nie być atrakcyjne dla opracowania patentu oraz innowacji systemowej, a jedynie, co najwyżej przydatne, w szczególnym przypadku lokalnym.

Zatem w tym ułożeniu rzeka musi być o odpowiedniej głębokości, zawierać odpowiedni strumień wody, woda musi być oczyszczona przed tamą rynnową z tego co pływa na jej powierzchni. Woda zgarnięta przy powierzchni rzeki skierowana jest do zbiornika. W idei nie jest to duża ani mała retencja choć być może wieloelementowa w układzie dynamicznym tam rynnowych ułożonym na wybranym odcinku długości rzeki.

ps.

Internet: "Wody nie da się przywieźć z Chin antonowem" - [rmf24.pl]

***

Dodane po wskazaniu kk-54 30 sierpnia 2020, 14:59

image


Dodane po wskazaniu kk-54 30 sierpnia 2020, 17:33

image


Czy możliwy jest techniczny przelew kinetyczny wody rzeki ponad poziom jej powierzchni na linii brzegu?

image

*

Dodane 31.08.2020 r..

Pobrać z rzeki można tyle wody, ile zawiera jej fala powodziowa ponad ilość, która nie stanowi zasób przyrodniczy w naturalnych zbiornikach.

Nie jest możliwe opracowanie metody mechanicznej, nieelektrycznej, bezobsługowej, bez filtrowania, poboru wody ze strumienia rzeki poprzez wykorzystanie naturalnych własności kinetycznych, której stan jakości nie zatyka rury odpływowej dla tego poboru.

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie